Počet nahlášených stížností: | 9 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobry den a zdravim Vas
Jako duchodce se na Vas obracim se stiznosti na spolecnost x energie
V roce 2014 jsem uzavrel podomnim prodejem smlouvu na dodavku elektricke energie a plynu k teto spolecnosti,elektrinu odebiram ale plyn jsem nikdy nezacal odebirat,jelikoz jsem dostal lepsi nabidku rozhodl jsem se od smlouvy odstoupit dle i ve smlouve avizovaneho paragrafu 11a ktery rika ze smlouvu lze ukoncit 5 dni pred zahajenim dodavek.No ale nastal problem!Spolecnost se adresne ozvala stim ze v roce 2016 vysel novy energeticky zakon ktery jiz toto neumoznuje do 5 pred zahajenim a jelikoz jsem porusil vypoved teto smlouvy do 14 dni tak mi uctuju sankci 6050,- ze jsem zabranil procesu zmeny dodavatele...Me to prijde velice jako absurdni situace kdy na smlouvu uzavrenou v roce 2014 chteji aplikovat zakon z roku 2016,nechtejte mi tvrdit jako x energie ze to tak je?Prikladem:preci kdyz se dopustim v roce 2014 nejakeho deliktua budu souzen az v roce 2016 tak jsem take souzen dle zakonu tehda platnych?Jsem duchodce ktery bere cca 8500 duchodu a 6050,- je jaksi velika suma,ale dle meho snad nevymahatelna?Prosim dtest o Vase satnovisko.Dekuji mockrat
Zrusit sankci 6050,- u smlouvy XDA01086764 popripade ji opravdu pravne podlozit,nevim jak dal.
|
Tweet |
Obecně platí, že se smlouvy řídí právem aktuálně platným, pokud není stanoveno jinak (jako tomu je například v § 3028 odst. 3 občanského zákoníku; v trestním právu zase platí, že se trestnost činu posuzuje a trest se ukládá podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán, pozdějšího zákona se použije, jestliže je to pro pachatele příznivější). Dle všeobecných obchodních podmínek společnosti X Energie, s.r.o. účinných od 1. ledna 2014 se právo spotřebitele odstoupit od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory řídí ustanoveními energetického zákona v platném znění. Všeobecné obchodní podmínky tedy odkazují na zákon (zákonné minimum v ochraně spotřebitele) a neupravují toto právo nikterak zvlášť (mohly by pouze stanovit pro spotřebitele výhodnější podmínky).
Od 1. ledna 2016 již není možné od smlouvy odstoupit do 5 dnů před zahájením dodávek. Místo toho je však možné smlouvu bezplatně vypovědět a to dokonce ve lhůtě 15 dní od zahájení dodávek. Výpovědní doba v takovém případě činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Podle názoru, který zastáváme, je na základě logického výkladu § 11a odst. 3 energetického zákona smlouvu možné vypovědět i před zahájením dodávek (bylo by absurdní, pokud by spotřebitel musel čekat, než mu společnost začne dodávat elektřinu nebo plyn). Po uplynutí výpovědní lhůty se závazek ruší a společnost nemůže s takovýmto ukončením spojovat žádnou sankci.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonní lince 299 149 009.