Počet nahlášených stížností: | 254 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 19 |
Dobrý den.
Dne 8.ledna jsem koupil v Datartu navigaci Tom Tom GO 50 EU 45 lifetime. Po měsíci jsem jí poprvé použil při hledání do nového místa cesty.Baterie vydržela asi 0,5 hod a byla vybitá.Potom jsem jí použil ještě 3x a výsledek byl stejný.Po asi 30 min. byla vybitá.13.3.jsem ji reklamoval a 8.4.byla reklamace vyřízena a proti tomuto jsem podal stížnost.Tohle je odpověd ze servisu: V průběhu testování se žádná závada neprojevila.Navigace byla po plném nabití testována a funguje OK.Na důvod reklamace: že baterie po nabití funguje pouze 30 min, na to odpověď nepřišla,jestli ji přitom jak píšou plně nabili tak museli zjistit jak dlouho vydrží, ale tohle ve vyjádření chybí.Zato přišel 2 papír z: Technické podpory TOM TOM, že baterie by mněla vydržet aspoň 60 min.v případě že není plánována žádna trasa.Mějte na paměti že doba se může lišit v závislosti na stáří které již 60 min. nevydrží.Navigace TOM TOM nejsou určeny k provozu na baterie bez jiného zdroje napětí.Baterie slouží jako nouzový zdroj např. přenášení zařízení do auta.Takovéto odpovědi mi přišli ze servisu a Tom Tomu. Takže 2 měsíce nová navigace je už značně zdegradovaná a je to vlastně normální.Prosím o radu jak postupovat dále.S pozdravem Jan Grycz
Navigace TOM TOM GO 50 EU 45 lifetime
Na stránkách Datartu i Tom Tomu uvádějí údaj výdrž baterie 2 hod a nepíše se nic že baterie nejsou určené k provozu a na skutečný důvod reklamace:Výdrž baterie asi 30 min.neodpověděli.Moje řešení: výměna baterie,v případě zamítnutí,vrátit peníze.
|
Tweet |
Spotřebitel je oprávněn uplatnit reklamaci pro vadu, která se vyskytla v době 24 měsíců od převzetí věci. Přičemž se má dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku za to, že projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, zboží bylo vadné již v okamžiku převzetí. Záruka se nevztahuje na běžné opotřebení způsobené obvyklým používáním a na mechanické poškození, které si způsobil spotřebitel. Je tedy nutné posoudit, zda se prodejce vypořádal s touto zákonnou domněnkou. Prodejce se odpovědnosti za nesplněnou jakost může zprostit pouze prokázáním opaku. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení. Tvrzení by mělo být podloženo prokazatelnými a relevantními skutečnostmi.
Prodávající má povinnost se při reklamaci vypořádat s vytýkanou vadou. Přetrvává-li vytýkaná vada i po vyřízení reklamace a společnost se s touto vadou během reklamace nevypořádala, nebyla reklamace vyřízena včas a spotřebitel by měl právo od smlouvy odstoupit.
Pokud byla reklamace zamítnuta a řádně písemně odůvodněna, a to zejména s přihlédnutím ke konkrétní vytýkané vadě spotřebitelem, což je povinnost prodávajícího, pokud reklamaci zamítá, je možné nechat si vypracovat znalecký posudek. Seznam znalců je na www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci. V případě, že posudek vyjde ve prospěch spotřebitele, má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy a na úhradu znalečného.
Podle § 2165 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“) je záruční doba dvacet čtyři měsíců na veškeré spotřební zboží (tedy i na baterie), ledaže prodejce garantuje delší záruční dobu. Její zkrácení je přípustné pouze u věcí již použitých podle § 2168 občanského zákoníku.
Pokud se vyskytla vada na baterii navigace má spotřebitel podle § 2169 odst. 1 občanského zákoníku právo na výměnu součásti, pokud nebude prodávající schopen novou baterii dodat, má právo na odstoupení od smlouvy.
U baterie je však z povahy věci třeba se zabývat otázkou její životnosti, kdy životnost (kapacita baterie) se nemusí rovnat zákonné lhůtě pro uplatňování odpovědnosti za vady. Je přirozené, že baterie ztrácí svoji kapacitu s ohledem na její užívání. Normy uvádějící pokles životnosti baterie jsou ČSN EN 61951-1 a ČSN EN 61951-2. Dle judikátu Okresního soudu v Příbrami 10 C230/2011 znalec konstatoval, že standardní pokles baterie by po 24 měších měl být cca 50%. Nejde-li však baterie vůbec nabít, považujeme to za vadu.
Prodejce je odpovědný i za snížení kapacity baterie, avšak za předpokladu, že dojde k výraznému poklesu kapacity za krátkou dobu (nikoli pozvolné snižování kapacity baterie v důsledku jejího používání). Tím spíše je prodejce odpovědný za úplnou nefunkčnost baterie, a taková skutečnost je důvodem pro zdárné uplatnění reklamace spotřebitelem v záruční době.
Je pravdou, že na tzv. opotřebení věci způsobené jejím běžným používáním, se záruka dle § 2167 písmeno b) občanského zákoníku nevztahuje. Typickým opotřebením je právě pokles kapacity baterie. O běžné opotřebení se jedná, pokud je tento pokles úměrný a obvyklý. Pokud v krátké době neúměrně poklesne, může se jednat již o vadu a ne o opotřebení věci.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel může také využít mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz/cs.