Počet nahlášených stížností: | 106 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 1 |
Dobrý den byl sem reklamovat notebook dne 23.5.16 (č.faktury:1066067920) protože se nechtěl zapnout (vydrzel cca. 3 měsíce) po měsíci čekání mi byla reklamace zamítnuta kvůli mechanickému poškození což je absurdni tak sem řekl pánovy co my vyřizoval reklamaci kde je to "mechanické poškození" samozřejmě sem na notebooku nic nenašel a pán taky ne tak sem poprosil o vyjádření servisu kde je ta vada tak sme se tam zkoušely dovolat 20min. a pak řekli že vyjádření pošlou mailem (dodnes nic nepřišlo) na papírech mi nabízeli mimozaručni opravu klávesnice což sem nepochopil protože ta byla plně funkční a bez známek poškození po chvylce koukani sem zkusil zapnout notebook a on se zapnul bez problémů tak sem si řekl nebudu zdržovat lidi zamnou a vzal notebook domu kde vydržel jeden den bez potíží a na druhý den ráno se zase nechce zapnout a také sem zjistíl že v notebooku nebo chrastí a že je povolen šroubek na pantu displaye .psal jsem tedy na reklamačni oddělení na mail celou tuhle historku po par hodinach mi odpovedeli jenom že jim to je líto ale kvůli mechanickému poškození nemohou uznat reklamaci jako zarucni a nabidly mi mimozaručni opravu takze mi neodpovedely kde je to poškození ani mi neposlaly vyjádření servisu tak sem napsal znovu aby mi poslaly vyjádření servisu a doposud neodpověděli. Děkuji Sekey.
Notebook lenovo IdeaPad y50-70 (vraceno zákazníkem, používané)
Oprava
|
Tweet |
Prodávající odpovídá kupujícímu, že věc při převzetí nemá vady. Projeví-li se na zboží vady během 6 měsíců od převzetí věci, má se dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku za to, že zboží bylo vadné již při převzetí. Důkaz opaku provádí prodávající. Ten by měl zejména prokázat, pokud reklamaci zamítá, že zboží bylo při převzetí bez vad, nebo prokázat, že tato konkrétní vada byla způsobena spotřebitelem a tím vyloučit, že byla na zboží přítomna při převzetí. Vzhledem k síle zákonné domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem. V případě soudního sporu by tak musel prodávající prokázat, že věc v době převzetí vadná nebyla. Případné odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě.
Pokud prodávající opak neprokáže, spotřebitel může trvat na řádném vyřízení reklamace a požadovat i dodání nové věci bez vad, pokud to není vzhledem k povaze vady nepřiměřené, ale pokud se vada týká pouze součásti věci, může požadovat jen výměnu součásti; není-li to možné, může odstoupit od smlouvy. Je-li to však vzhledem k povaze vady neúměrné, zejména lze-li vadu odstranit bez zbytečného odkladu, má spotřebitel právo na bezplatné odstranění vady. Žádat lze namísto uvedených nároků i přiměřenou slevu.
Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením soudního sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Jak k vadě došlo by v případě sporu musel prokázat soudní znalec, proto je vhodné uschovávat maximum podkladů pro případné dokazování předchozího stavu telefonu.
Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací. Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Ceny znaleckých posudků se mohou lišit, proto spotřebiteli doporučujeme kontaktovat více soudních znalců a poměřit cenové nabídky, za kterých jsou ochotni znalecký posudek vypracovat.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel může také využít mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz/cs.