Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Během záruční doby jsem u prodejce reklamovala plastovou rohož (na zahradní plot) z důvodu jeho krátké životnosti (15 měsíců). Plot ztratil svou pružnost a deklarované vlastnosti, zkřehl a začal se lámat. Na základě telefonátu s prodejcem jsem prodejci reklamaci poslala emailem 21.4.2016 a připojila požadované fotografie. Přijetí mé reklamace bylo emailem potvrzeno 26.4.2016.
Během následujících 30 dnů mě nikdo nekontaktoval. Dne 29.5.2016 jsem prodejce kontaktovala a písemně žádala o odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz z důvodu nevyřízené reklamace.
O několik týdnů později (20.6.2016) mě prodejce telefonicky kontaktoval a vyžadoval zaslání reklamovaného výrobku, aby mohl reklamaci předat výrobci. Vrácení peněz odmítl. Zboží jsem připravila k vyzvednutí a poté opakovaně kontaktovala prodejce pro domluvení termínu jeho vyzvednutí. Dodnes si prodejce zboží nevyzvedl. Domnívám se, že prodejce již v dubnu porušil své povinnosti nevyřízením mé reklamace do 30 dnů a mám právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.
"Bambusová rohož zelená"
Vrácení peněz
|
Tweet |
Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodnou na lhůtě delší. Marné uplynutí této lhůty se považuje za podstatné porušení smlouvy a spotřebitel má možnost od ní odstoupit a požadovat vrácení peněz.
Pokud tedy reklamace nebyla vyřízena včas, může spotřebitel od smlouvy odstoupit (vzor pro odstoupení od smlouvy z důvodu marného uplynutí lhůty k vyřízení reklamace je možné vyhledat na následující webové adrese www.dtest.cz/clanek-3281/odstoupeni-od-kupni-smlouvy-pro-marne-uplynuti-lhuty-k-vyrizeni-reklamace).
Reklamoval-li spotřebitel zboží, prodávající je povinen mu vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace požaduje. Pokud uplatněnou reklamaci výrobku prodávající zamítne, musí do tohoto potvrzení uvést odůvodnění zamítnutí reklamace. Dozor nad dodržováním uvedených povinností stanovených v § 19 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele provádí Česká obchodní inspekce. Pokud prodejce nevyřídí uplatněnou reklamaci spotřebitele v zákonem stanovené lhůtě dopouští se správního deliktu dle § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele.
Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.
Platí, že práva z vady se uplatňují u prodávajícího, u kterého věc byla koupena, jinde např. v servisu jen tehdy, pokud tak určil prodávající a informoval o tom spotřebitele. Doporučujeme však vždy se dohodnout s prodávajícím na způsobu uplatnění reklamace (například zaslání reklamovaného zboží poštou, dovoz zboží vozem spotřebitele, případně zaslání fotografií výrobku). Pokud prodejce požadoval pouze zaslání fotografií vad reklamovaného zboží a kupující poskytl náležitou součinnost k vyřízení reklamace, tedy požadované fotografie zaslal prokazatelně prodejci, pak měla být reklamace do 30 dnů vyřízena, nebyla-li dohodnuta lhůta delší. Jestliže prodávající např. nabídne odvezení zboží zdarma, bude pak oprávněně odmítat uhrazení nákladů na jiný způsob dopravy. Je-li nutné věc dopravit vlastním autem, je třeba použít na vypočtení nákladů předpisy o poskytování cestovních náhrad v pracovněprávních vztazích. V případě, že bude reklamace spotřebitele uznána jako oprávněná, má právo spotřebitel žádat po prodávajícím náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací. K žádosti je třeba přiložit doklady potvrzující výši nákladů.
Podnikatel byl o podané stížnosti informován, bohužel však dosud neprojevil zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít. V řešení případného sporu bude tedy možné pokračovat pouze v občanskoprávním řízení.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.