Počet nahlášených stížností: | 59 |
Z toho za letošní rok: | 5 |
Stále v řešení: | 1 |
Již 3x jsem posílala poštou k reklamaci mobilní telefon s tím, že se telefon samovolně vypíná a nelze po té zapnout.
Po prvé mi firma telefon vrátila s tím, že je přehrán software a již funguje.
Po týdnu se opět začal vypínal a po té nešel zapnout.
Opět jsem ho poslala k reklamaci, vrátil se zpět, že je v pořádku. Fungoval půl roku tak napůl, týden byl v pořádku, týden se vypínal.
Minulý týden nešel definitivně zapnout, poslala jsem ho zpět ke třetí reklamaci s vyplněným formulářem odstoupení od smlouvy.
Technik mi po té psal sms zprávy, že telefon je mechanicky poškozen, což nebyla pravda a že chce 1500 Kč za opravu displeje. Nebo 345 Kč za diagnostiku a zaslání zpět. Telefon nikdy neupadl a celou dobu používání byl v pouzdře.
Telefon DooGee NOVA Y100X 5" 1280x720 dpi IPS OGS GSM 2x SIM 3G GPS Wi-Fi QUAD-core 1GB/8GB GORILLA 8/5Mpix ČERNÝ, cena: 2 760,00 Kč
Protože se jedná o třetí stejnou reklamovanou závadu (telefon se sám vypíná), požaduji uznat reklamaci, odstoupit od smlouvy a vrátit peníze.
|
Tweet |
Spotřebitel může podle § 2165 občanského zákoníku uplatňovat práva z vad, která se vyskytnou na spotřebním zboží ve lhůtě 24 měsíců od převzetí. Právo na dodání nové věci, výměnu součásti nebo odstoupení od smlouvy spotřebiteli vznikne v případě odstranitelné vady, pokud nemůže věc řádně užívat pro opakovaný výskyt vady po opravě (alespoň třikrát). Vady musí spotřebitel reklamovat u prodávajícího a jejich existence musí být prodávajícím v reklamačním řízení uznána. Pokud by byla prodávajícím již třikrát opakovaně uznána přítomnost vady, může spotřebitel trvat na odstoupení od smlouvy.
Jestliže prodejce uplatněnou reklamaci neuznává, může se spotřebitel obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku. V posudku by se znalec měl zaměřit na existenci a povahu vady a také by se měl vyjádřit k vlastnímu odůvodnění reklamace. Seznam znalců je k dispozici na www.dtest.cz/soudni-znalci nebo na www.justice.cz, kde si spotřebitel může vybrat dle oboru a kraje. Se znalcem se doporučujeme předem domluvit na ceně znaleckého posudku a době jeho vyhotovení. Pokud posudek vyjde ve prospěch spotřebitele, má spotřebitel nárok na úhradu nutných nákladů, které mu v souvislosti s reklamací vznikly (i za znalecký posudek), a právo na řádné vyřízení reklamace. V případném soudním sporu se také vylepší důkazní postavení spotřebitele.
Pokud by ani znalecký posudek ve prospěch spotřebitele prodávajícího nepřesvědčil, bude se muset spotřebitel svého práva domáhat soudní cestou. Od 1. února 2016 začalo fungovat mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Spotřebitel má také možnost se obrátit na tento úřad (návrh na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné podat přes následující webový formulář https://adr.coi.cz/cs).
Vážená paní,
to, zda je telefon poškozen a má nevýrobní vadu přísluší našemu servisu a nikoliv Vám. Tudíž nemůžete tvrdit, že není pravda, že telefon není poškozen.
Pokud je telefon poškozen a nejedná se o výrobní vadu. Máme plné právo reklamaci neuznat a zamítnout a postupovat dále dle Judikátu Nevyššího soudu, viz. níže.
Ve výše uvedených případech je nutné se zabývat judikátem Nejvyššího soudu, který říká, že vadou jako takovou a její povahou je nutné se zabývat, jelikož pokud není vada povahy výrobní, není možné pak uplatňovat právo na vadné plnění, jelikož zákon zná pouze vadné plnění způsobené vadným výrobkem. Tudíž pokud je vada způsobena kupujícím, nemá v tomto případě kupující na zákonné právo z vadného plnění, které je garantováno jako bezplatné.
Viz. judikáte Nejvyššího soudu : značky 33 Cdo 1711/2009 ze dne 21.10.2010 a 33 Cdo 3256/2008 ze dne 26.10.2010.
Tento postup Nejvyššího soudu je plně v souladu s logickým myšlením člověka a chrání prodávající oproti nekalým úmyslům kupujícího či před nedbalým chováním kupujícího. Kupující výrobek používá, kupující jediný ví co se s výrobkem děje, kupující rozezná co se s výrobkem dělo v době kdy přestal fungovat tudíž kupující může erudovaně usoudit, zda jde o vadu výrobní nebo nevýrobní. Pokud si kupující není jist, je oprávněn požádat prodávajícího nebo jinou osobu o sdělení názoru na vadu věci, a to v době než-li uplatní kupující své právo z výrobní vady produktu. Jelikož podat stanovisko, zda jde nebo nejde o výrobní vadu je mnohem snazší než-li plnit veškeré náležitosti procesu uplatnění práva z vadného plnění, zde je logicky možné očekávat požadavek na protiplnění. Dle vyjádření Nejvyššího soudu má kupující uplatňováno právo na vadu výrobní, hovoříme-li o movitých věcech.
Také v jiných podobných případech jsme uváděli rozhodnutí Nejvyššího soudu jako logický Judikát a dTest námi výše uvedené judikáty nerozporujete, také zde není důvod, jde o rozhodnutí NEJVYŠŠÍHO SOUDU ČR. Je tedy zřejmé a logické, že u nevýrobních vad nemá spotřebitel nárok na BEZPLATNÉ vadné plnění a prodávající je oprávněn účtovat jím vzniklé náklady z nárokování vady, která není výrobní.
Naše společnost zamítnutí práva na vadné plnění vždy odůvodňuje, jelikož jsme si vědomi důkazního břemena na straně prodávajícího právě vlivem ustanovení 6ti měsíců. Provádíme ke všem případům potřebnou fotodokumentaci. Avšak i po této době 6ti měsíců by každý poctivý prodejce neměl vady jen tak zamítat, ale prokazovat proč zamítnul. To je případ také naší společnosti. Chováme se ke všem stejně a poctivě.
Servatech s.r.o.
Opětovně upozorňujeme společnost, že reklamace nesmí být spojena s žádným poplatkem, takové ujednání by bylo neúčinné, protože by znamenalo nerovnováhu mezi právy a povinnostmi stran a odrazovalo by spotřebitele od uplatnění práv z vadného plnění (judikováno například v rozsudku Nejvyššího správního soudu sp. zn. 9 As 8/2011). Více informací je uvedeno na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3938/poplatek-za-neopravnenou-reklamaci-brante-se.
Od 1. února 2016 začalo fungovat mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Spotřebitelka má také možnost se obrátit na tento úřad (návrh na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné podat přes následující webový formulář https://adr.coi.cz/cs).
Žádáme spotřebitelku o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází, případně o její uzavření.
Spotřebitelka již nevyužila možnosti na vývoj případu reagovat. Stížnost proto uzavíráme.