Počet nahlášených stížností: | 2 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 16. 10. jsem si v outletovém obchodě Baldinini koupila polobotky. Dne 1. 11. jsem si je poprvé obula a zjistila jsem, že u obou bot se páře nit na svrchním díle, u podešve je špatně zakončené šití a pata jedné boty má vyboulení. Boty jsem dne 2. 11. reklamovala v prodejně sídla firmy v Havířské ulici. Sepsali jsme reklamaci, a já jsem požadovala vrácení peněz tj. odstoupení od smlouvy. Navíc mi byl odebrán paragon o koupi. Byla jsem ujištěna, že o vyřízení reklamace budu informována sms. To se nestalo. Dne 22. 11. jsem šla okolo prodejny, kde jsem se informovala, zda je reklamace vyřízená. Bylo mi řečeno, že ne. Prý pokud mi nepřišla sms, mám ještě vyčkat. Večer jsem měla doma oznámení, že mám na poště balík. Balík byl z Baldinini. Vzhledem k tomu, že netuším, co v balíku je, jsem ho odmítla převzít a nechala poslat zpět. Ddne 25. 11. jsem znovu kontaktovala prodejnu, zda bych mohla mluvit s vedením společnosti. To mi nebylo umožněno, mluvila jsem s vedoucí prodejny, která mi sdělila, že to řeší právnické oddělení a že se mnou nebude bavit, protože je v práci. A že mi od nich přijde vyjádření. Je zřejmé, že prodávací se bude odstoupení od smlouvy bránit, proto se obracím na Vás z žádostí o pomoc.
Dámská obuv, kód DL 7638, vel. 36, cena 6081
Žádám vrácení peněz.
|
Tweet |
Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Jak rozhodl Nejvyšší soud ČR v rozsudku sp. zn. 33 Cdo 3228/2009 ze dne 27. 7. 2011 pojmu "vyřídit" odpovídají významově slova "urovnat", "uspořádat", popř. "vybavit". Všem těmto výrazům je společné to, že ten, kdo v tomto smyslu jednal, docílil stavu, v němž se již nebude muset "vyřízenou" věcí zabývat. S přihlédnutím k vysvětlenému významu použitého pojmu "vyřídit" lze logickým výkladem daného ustanovení dojít k závěru, podle něhož přijal-li prodávající od spotřebitele, který jej kontaktoval, věc k reklamaci, pak k vyřízení reklamace dojde až v okamžiku, kdy prodávající spotřebitele vyrozumí (ať už písemně nebo osobně) o tom, jakým způsobem byla reklamace vyřízena (tedy zda byl s reklamací úspěšný či nikoli). Teprve tehdy je možno reklamaci považovat za vyřízenou - prodávající se jí již nebude muset zabývat. Lhůta pro vyřízení reklamace začíná běžet následující den po uplatnění reklamace, pokud její poslední den připadá na víkend či svátek, prodlužuje se lhůta až do následujícího pracovního dne. Marné uplynutí této lhůty se považuje za podstatné porušení smlouvy a spotřebitel má pak právo od smlouvy odstoupit dle § 2002 odst. 1 občanského zákoníku.
K tomu, aby mohla být reklamace vyřízena řádně a včas, je také požadována potřebná součinnost spotřebitele. Pokud spotřebitel úmyslně maří pokusy prodávajícího doručit mu zprávu o vyřízení reklamace, jde to k jeho tíži. Prodávající však musí prokázat, že se opravdu pokoušel spotřebitele informovat o vyřízení reklamace. Výše uvedené platí také pro případy, kdy spotřebitel uvede nesprávné kontaktní údaje. Nehodlá-li spotřebitel své kontaktní údaje uvést vůbec, bylo by vhodné jej upozornit na fakt, že pokud tyto údaje zatají, musí se o výsledek vyřízení reklamace zajímat sám a pokud tak neučiní, musí snášet důsledky, které pro něj z jeho nečinnosti v tomto směru vyplynou.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.