Počet nahlášených stížností: | 4 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 17.10.2014 jsme si u firmy DODO for life s.r.o., K Říčanům 793, 103 00 Praha 10 Kolovraty na pobočce Park Anděl objednali interiérové dveře a zárubně Sapeli (interiérové dveře Sapeli Elegant Komfort, MSO, dýha třešen AM, Sapelux a zárubně Sapeli Obtus, dýha třešen AM: 11 kusů), které byly dodány dne 20. 12. 2014. Nejsme spokojeni s kvalitou zárubní a dveří a chováním firmy vůči zákazníkům: dlouhá čekací lhůta na reakci firmy DODO dveře na reklamaci zákazníka, úplne ignorování zákazníka, klamání zákazníka.
Dne 21. 10. 2015 (viz reklamační protokol ze dne 13. 11. 2015) a 27.10.2016 (viz reklamační protokol ze dne 21. 11. 2016) jsme reklamovali kvalitu dodaných dveří a zárubní.
Reklamujeme:
1. Loupající se lak na zárubních dýha třešeň
2. Velký flek na zárubní v obývacím pokoji
3. Na některých dveřích na mistě suků se objevuji díry.
4. Prasklá záruben v horní koupelně (záruben’ je opracovana proti vlhkosti)
5. Poškozená záruben v spodní koupelně (záruben’ není opracovana proti vlhkosti)
6. Pod každé dveří je vidět kusy papiru, které je vidět čím dál, tím více.
7. Montážní tým namontoval zárubně s prasklinou po celé délce zárubně, následně byla prasklina zamaskována. Ve chvíli, kdy tato zamaskovaná závada byla námi odhalena a oznámena, byla první reakce vedoucí vzorkové prodejny následující: „Zákazník podepsal, že přebral zboží v pořádku, to je chyba zákazníka.“ Potom po dlouhé komunikaci prodejna nabídla jako vstřícný krok výrobu nové průchozí zárubně. Nepovažujeme toto za vstřícný krok, ale za povinnost firmy DODO dveře napravit podvod montážního týmu.
Firma DODO v dopise ze dne 13.12.2016 neuvádí pravdu: v předávacím protokole ze dne 21.11.2016 neuvádíme opětovné vady (stačí porovnat oba reklamační protokoly), které již byli výrobcem shledány jako neoprávněné: „…. musíme tuto reklamaci loupajícího se laku na zárubních dýha třešeň označit jako neoprávněnou. Nejedná se totiž o loupající se lak, ale o drobné poškození zárubní, způsobené běžným provozem domácnosti.“. Nesouhlasíme s reakcí na naši reklamaci: kupříkladu chybějící barva/ lak na spojích nemůže v žádném případě být způsoben běžným provozem domácnosti; můžeme konstatovat, že během dalšího roku se stav zárubní zhoršil, což výrobce také neviděl na vlastní oči. Technik DODO for life s.r.o., který sepsal poslední reklamační protokol, potvrdil v rozhovoru dne 21.11.2016, že jsme nemohli způsobit popsané vady.
Následující vady (velký flek na zárubní v obývacím pokoji, na některých dveřích na místě suků se objevují díry, prasklá zárubeň v horní koupelně) jsme reklamovali poprvé 27.10.2016 a výrobce tyto vady nikdy neposuzoval a neviděl na vlastní oči. Na poslední náš dopis ze dne 13.12.2015 firma DODO for life s.r.o. vůbec nereaguje. Ani jeden bod z obou reklamačních protokolů nebyl do dnešního dne vyřízen, čímž prodávající nedodržel zákonnou lhůtu 30 kalendářních dnů pro vyřízení reklamace, která vyplývá z § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění.
Dne 5.4.2017 jsme se obratili na ČOI (Podnět ve věci porušování zákona o ochraně spotřebitele) a dostali jsme následující odpověd‘:
Česká obchodní inspekce, inspektorát Středočeský a Hl. m. Praha:
„Vzhledem k tomu, že z Vašeho podání vyplývá, že ze strany předmětné firmy by mohlo dojít k porušení zákona o ochraně spotřebitele, tedy o porušení povinností spadajících do dozorové pravomoci našeho úřadu, provede náš úřad, pokud nám zašlete - souhlas s užitím Vašeho jména a příjmení při případném šetření u předmětné firmy v rámci svých pravomocí kontrolu“.
interiérové dveře Sapeli Elegant Komfort, MSO, dýha třešen AM, Sapelux a zárubně Sapeli Obtus, dýha třešen AM: 11 kusů
Náhrada vadného zboži
|
Tweet |
Reklamaci není třeba uplatňovat osobně, zákon to nevyžaduje. Stačí poslat e-mail nebo dopis, popsat vady, přiložit fotografie. Prodávající má právo reklamaci posoudit. K tomu, aby mohla být reklamace vyřízena včas, je rovněž požadována potřebná součinnost spotřebitelky. Nicméně platí, že ode dne uplatnění musí vyřídit reklamaci nejpozději do 30 dní. Prodávající musí prokázat, že se pokoušel spotřebitelku informovat o vyřízení reklamace. Samo překročení této lhůty je důvodem pro odstoupení od smlouvy. Vyřízením reklamace se však rozumí i její zamítnutí ze zákonem stanovených důvodů. Reklamovat není možné opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním ani mechanické poškození věci. Bude tedy záležet na povaze opotřebení či poškození. Pokud poškození věci vzniklo kvůli vadnému materiálu, je za tuto vadu odpovědný prodávající. Pokud prodávající reklamaci zamítá, má povinnost zamítnutí reklamace řádně odůvodnit.
Jelikož od převzetí věci uplynulo více než 6 měsíců, musel v by případě soudního sporu spotřebitel prokázat, že zboží bylo vadné při převzetí. Pokud by bylo rozhodnuto o reklamaci jako o neoprávněné v zákonem stanovené lhůtě, ale spotřebitel se závěry reklamace nesouhlasí a dožaduje se nápravy, musí důvody zamítnutí reklamace rozporovat. Silným a přesvědčivým důkazem o tom, že reklamace nebyla vyřízena řádně, je posudek soudního znalce z oboru. Prokáže-li posudek nedůvodnost zamítnutí reklamace, má spotřebitel právo požadovat nápravu nebo má možnost přímo odstoupit od smlouvy, protože jeho reklamace nebyla vyřízena řádně a včas. Odstoupením od smlouvy se závazek ruší od počátku a strany si vrátí to, co si plnily. Kromě toho má také spotřebitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací (tedy včetně proplacení znaleckého posudku). Seznam soudních znalců je možné vyhledat mimo jiné na webové adrese www.dtest.cz/soudni-znalci.
Pokud by ani znalecký posudek ve prospěch spotřebitele prodávajícího nepřesvědčil, bude se muset spotřebitel svého práva domáhat soudní cestou. Od 1. února 2016 začalo fungovat mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Spotřebitel má také možnost se obrátit na tento úřad (návrh na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné podat přes následující webový formulář https://adr.coi.cz/cs).
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.