Počet nahlášených stížností: | 9 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) celé naší rodině vypověděla smlouvy o stavebním spoř. z roku 1996 s odvoláním na dispozitivní ustanovení § 715 odst. 2 obch. zákoníku. Přitom ve VOP je v čl. 13 odst. 4 jasně stanoveno, že SSČS může smlouvu vypovědět jen z důvodů uvedených v zákoně o st. spoření nebo VOP. Přes několikeré upozornění na tuto skutečnost SSČS na náš argument nereaguje, dává jen obecné odpovědi o tom, že vše je podle zákona a uvádí další možné důvody výpovědi (opět neuvedené ve VOP). Dokonce svůj argument podkládají pouhou odvolávkou na Upozornění pro veřejnost k možnosti stavební spořitelny vypovědět smlouvu o st. spoření, kterou vydala ČNB a ve které ČNB jako dozorčí orgán jasně upozorňuje na skutečnost, že příslušné ustanovení je dispozitivní a nelze tedy toto ustanovení uplatňovat vždy. Peníze jsme nevybrali, abychom tak smlouvu neukončili sami v souladu s VOP, SSČS tvrdí, že peníze jsou již převedeny na neúročený účet a je v našem zájmu si je tedy vybrat.
Stavební spoření uzavřené v r. 1996 dle všeobecných obchodních podmínek schválených rozhodnutím Ministerstva financí České republiky ze dne 15. září 1995 č.j. 322/49648/1995.
Stavební spořitelna obnoví naše účty stavebního spoření a připíše úroky za celé období včetně toho, po které je zřejmě neúročí a bude nadále plnit povinnosti vyplývající ze stále platné smlouvy, kterou jsme uzavřeli adhezně.
|
Tweet |
Je pravdou, že Česká národní banka vydala své stanovisko k výpovědím stavebního spoření. Zde krom toho, že na stavební spoření vztahuje ustanovení Obchodního zákoníku rovněž uvádí, že je to ustanovení dispozitivním. Pokud sama spořitelna ve svých obchodních podmínkách užití tohoto ustanovení vylučuje, nelze dle něj platně smlouvu vypovědět.
Společnost nás informovala, že spotřebitelské stížnosti nemá zájem řešit prostřednictvím tohoto portálu. Z tohoto důvodu bude řešení stížnosti ukončeno. Stěžovatelé mají možnost se v rámci vymáhání právních nároků obrátit na soud. Před samotným podáním k soudu doporučujeme případně zaslat dle § 142a občanského soudního řádu předžalobní výzvu.