Počet nahlášených stížností: | 47 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
dne 9.května 2017 jsem zakoupil na eobuv.cz obuv značky WRANGLER WF0871335. Po dvou týdnech občasného užívání jsem zjistil, že došlo k poškození vnitřní,textilní výstelky v patě obou bot. Jelikož by dalším užíváním došlo k nevratnému porušení materiálu, tyto jsem odeslal dne 23.5. 2017 k reklamaci. V pondělí 19.5. byly boty vráceni s neuznaným stanoviskem. U bot jsem údajně zvolil nesprávnou velikost, boty jsem nedostatečně šněroval. V příloze mi zaslali vyjádření v polštině. Tu opravdu neovládám.
Opravdu mě takové vyjádření velmi zaskočilo a nesouhlasím s tímto stanoviskem.
Jelikož obuv stála cca 1700,- Kč je naprosto nepřijatelné, aby se po tak krátké čase znehodnotila.
Obracím se na Vás se žádostí o radu, jak postupovat dále.
děkuji
Martin Pernikář
Navrhuji, odstoupit od smlouvy, obuv vrátit prodejci a uhrazenou částku vrátit do mého vlastnictví
|
Tweet |
Pokud bylo zboží reklamováno v prvních 6 měsících od jeho převzetí, má se dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku za to, že věc byla vadná už při koupi. V případě soudního sporu by musel prodávající prokázat, že věc v době převzetí vadná nebyla.
Pokud prodávající reklamaci zamítá, má povinnost zamítnutí reklamace řádně odůvodnit. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí. Vzhledem k síle zákonné domněnky, uvedené v předchozím odstavci, nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, je nutné zamítnutí přesvědčivě zdůvodnit (nejlépe odborným posudkem). Není-li zamítnutí reklamace řádně zdůvodněno a uplynula-li 30 denní lhůta pro vyřízení reklamace, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit, neboť jeho reklamace nebyla vyřízena včas (dle § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele). Více informací je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/nejcastejsi-problemy/zamitl-vam-prodejce-reklamaci-zbozi-prevzateho-pred-mene-nez-6-mesici/25.
Pokud se e-shop zaměřuje na český trh, bude se uzavřená smlouva řídit českým právem. Reklamoval-li spotřebitel zboží, prodávající je povinen mu vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace požaduje. Pokud uplatněnou reklamaci výrobku prodávající zamítne, musí do tohoto potvrzení uvést odůvodnění zamítnutí reklamace. Dozor nad dodržováním uvedených povinností stanovených v § 19 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele provádí Česká obchodní inspekce. Pokud odůvodnění zamítnutí reklamace bylo poskytnuto spotřebiteli pouze v polském jazyce, jedná se o porušení ustanovení § 11 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele, neboť prodávající musí zajistit, aby informace uvedené v § 19 zákona, jsou-li poskytovány písemně, byly poskytnuty v českém jazyce.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční podnikatelský subjekt z Polska, doporučujeme spotřebiteli, aby se v případě nevyřešení situace v mimosoudním řešení sporů, obrátil na Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci na internetových stránkách www.evropskyspotrebitel.cz, které bezplatně, rychle a efektivně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiného členského státu EU, Islandu nebo Norska. Podrobný formulář stížnosti je k dispozici na webových stránkách www.evropskyspotrebitel.cz v záložce „Kontakty“. Ke stížnosti je třeba přiložit doklady, které má spotřebitel k dispozici, např. kopii smlouvy, e-mailovou komunikaci s prodejcem.
Na Evropské spotřebitelské centrum se může spotřebitel obrátit rovněž telefonicky na čísle 296 366 155 nebo elektronicky na e-mail esc@coi.cz. ESC pro ČR sídlí na adrese Štěpánská 15, 120 00 Praha 2.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.