Počet nahlášených stížností: | 3 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
U uvedené společnosti jsem 20.11.2015 zakoupil elektrokolo Hanscraft classic II 12Ah. PO krátké době provozu jsem zjistil, že baterie kapacitně neodpovídá uvedeným parametrům a po domluvě jsem ji zaslal k reklamaci24.6.2016. Po navrácení ze záruční opravy jsem zjistil, že je baterie opět kapacitně špatná, že je nutné ji po cca 17km nabít. Domluvil jsem s firmou novou opravu, tentokrát se zasláním kompletního kola. Závady, které uvedli, byly směšné, baterii je nyní nutno dobíjet po cca 20km, což do uváděných 80km má hodně daleko. Mám možnost porovnání 10Ah baterie z kola 7 let starého, které jezdí stejné trasy a dobíjení provádíme po 30km, aniž by byla baterie úplně vybitá. Problém je, že na baterii není datum výroby a tato mohla být bez patřičné údržby dlouho skladována a takto poškozena. Domnívám se, že v zájmu svého dobrého jména by měla firma baterii vyměnit, neboť od počátku nesplňovala uváděné parametry.
baterie 12Ah: servisní protokol1 SRV160387, servisní protokol 2 SRV161062.
Výměna baterie 12Ah s uváděnou kapacitou.
|
Tweet |
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od jeho převzetí. Dle § 2167 písm. d) občanského zákoníku se výše uvedené nepoužije, pokud to vyplývá z povahy věci (například nelze uplatnit u rychle se kazícího zboží). Pokud je tedy životnost výrobku kratší než 24 měsíců, není možné po prodávajícím žádat nápravu. Prodávající by měl ale při zamítnutí reklamace důvod zamítnutí řádně objasnit (i na baterie je možné uplatnit práva z vadného plnění po dobu 24 měsíců, není však možné po prodávajícím žádat nápravu, tam kde to povaha výrobku neumožňuje). Délka životnosti dané baterie by byla při soudním sporu předmětem dokazování (prostřednictvím např. znaleckého posudku).
Uplynulo-li od převzetí zboží více než 6 měsíců, musel by v případě soudního sporu spotřebitel prokázat, že zboží bylo vadné při převzetí. Pokud tedy bylo rozhodnuto o reklamaci jako o neoprávněné, ale spotřebitel se závěry reklamace nesouhlasí a dožaduje se nápravy, musí důvody zamítnutí reklamace rozporovat. Silným a přesvědčivým důkazem o tom, že reklamace nebyla vyřízena řádně, je posudek soudního znalce z oboru. Prokáže-li posudek nedůvodnost zamítnutí reklamace, má spotřebitel právo požadovat nápravu nebo má možnost přímo odstoupit od smlouvy, protože jeho reklamace nebyla vyřízena řádně a včas. Odstoupením od smlouvy se závazek ruší od počátku a strany si vrátí to, co si plnily. Kromě toho má také spotřebitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací (tedy včetně proplacení znaleckého posudku). Seznam soudních znalců je možné vyhledat mimo jiné na webové adrese www.dtest.cz/soudni-znalci.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel má také možnost se obrátit na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.