Počet nahlášených stížností: | 600 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 3 |
Chtěla jsem zakoupit tři vstupenky na koncert
André. Bocelli v Praze. Cena inzerovaných
vstupenek byla 3 909 korun. Pei objednavce
automaticky naskocil počet 4(!)a neslo to
změnit.tak jsem objednala 4 vstupenky, které
měly stát i s poplatky asi 16500.
Konečná cena však byla 21 196 korun.
Od prodávající firmy je skvělý tah s počtem
lístků, protože kupující ztratí obezretnost.
Chybu jsem si uvědomila až po zaplacení.
Nabídku má firma v českém jazyce, ale
další komunikace je možná sice v několika
jazycích, ale čeština tam chybí.
Na dotazy v angličtině žádná odpověď.
Vrácení peněz v plné výši
|
Tweet |
Pokud by společnost vstupenky přímo prodávala, musí být inzerovaná cena pro spotřebitele konečná včetně všech daní a poplatků. Společnost však dle svých obchodních podmínek vystupuje v právním vztahu pouze jako zprostředkovatel prodeje, spotřebitel tak smlouvu uzavírá s třetí osobou, která však nemusí být podnikatelem. V takovém případě, kdy prodávající nevystupuje v právním vztahu jako podnikatel, se ustanovení na ochranu spotřebitele nepoužijí (v ceně by tedy nemusely být započítány všechny poplatky).
V případě vyvolávání dojmu u spotřebitele, že podnikatel vystupuje ve smluvním vztahu jako přímý prodejce lístků a nikoliv pouze jako zprostředkovatel, by se toto mohlo považovat za klamavé konání dle ust. §5 odst. 2) zák. o ochraně spotřebitele. Pokud by podnikatel porušil svou informační povinnost ve smyslu § 1811 odst. 2) zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku a rovněž dle § 9 zák. č. 634/1992 Sb., zák. o ochraně spotřebitele, neboť neposkytl v rámci svých obchodních podmínek informace o nabízené službě, výši její ceny a způsobu jejího dodání v českém jazyce, tedy ve srozumitelné podobě pro spotřebitele. Pokud by spotřebitel s obchodními podmínkami podnikatele nebyl z výše uvedeného důvodu řádně seznámen, k ujednáním v nich obsaženým v anglickém jazyce nelze přihlížet.
Pokud by společnost uváděla nepravdivé údaje, mohly být naplněny znaky klamavého konání, jež patří mezi nekalé obchodní praktiky. V takovém případě jí může být uložena sankce ze strany České obchodní inspekce, respektive dozorových orgánů v zemi sídla provozovatele. Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční subjekt se sídlem ve Švýcarsku mimo Evropskou Unii, nelze kontaktovat Evropské spotřebitelské centrum působící při České obchodní inspekci, nýbrž dozorový orgán přímo v zemi sídla provozovatele.
Dozorový orgán nad spotřebitelskou oblastí se ve Švýcarsku nazývá Eidgenössisches Büro für Konsumentenfragen, je známý spíše pod zkratkou "BFK", v angličtině je to Federal Consumer Affairs Bureau, pod zkratkou "FCAB".
Webové stránky jsou dostupné na tomto odkazu:
https://www.konsum.admin.ch/bfk/de/home.html?_organization=1008%2C1079
Na nich mají umístěný kontaktní formulář, skrze tento můžete dozorový orgán oslovit:
https://www.konsum.admin.ch/bfk/de/home/das-bfk/kontakt.html
Zde je také telefonický kontakt: +41 58 462 20 00 a kontaktní adresa:
Eidgenössisches Büro für Konsumentenfragen (BFK)
Bundeshaus Ost
3003 Bern
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.