Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Prodejce mi zamítl reklamaci telefonu bez odeslání do servisu (což je protizákonné jednání). Já jsem jej sama odeslala do autorizovaného servisu Britex. Podle servisu, jak se píše v jejich vyjádření, je reklamace uznaná a mám právo na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz. Tento protokol ze servisu jsem odeslala prodejci Trio mobil hned v 19. 10. 2017. Prodejce však žádné další kroky nezahájil a při telefonickém dotazu mi bylo řečeno, že musí vyčkat na vyjádření jejich dodavatele. Další krok jsem podnikla 17.1. 2018 (skoro 3 měsíce po odeslání vyjádření ze servisu, na které prodejce nereagoval), odeslala jsem prodejci Výzvu k vydání peněz s lhůtou 7 dnů pro připsání peněz na můj účet. Hned druhý den (18. 1. 2018) mi prodejce zaslal opravenou fakturu, kterou jsem mu vzápětí podepsanou odeslal zpět (záměrné prodlužování celého řešení?).
Do dnešního dne mi žádné peníze na účet nepřišli a já se obávám toho, že prodejce nedostojí svých povinností a žádné peníze mi nevrátí (tak jak to udělal v mnoha případech, které jsou popsány na hodnocení firmy Trio mobil na Heuréka.cz) Celková doba reklamace se protáhla ze státem určených 30ti dní na více než 4 měsíce.
Huawei Ascend G6 (IMEI 864037024069764), zakoupeno: 13. 10. 2015, zahájení reklamace:7. 9. 2017
Žádám o co nejrychlejší navrácení peněz na můj účet (prodejci jsem číslo účtu již zaslala). Vhledem k délce trvání celého procesu reklamace si myslím, že by měl prodejce udělat aspoň jednu věc v můj prospěch (jako spotřebitele) a nevymlouvat se na účtárnu a nečekat na nejzazší termín proplacení.
|
Tweet |
Pokud bylo zboží reklamováno v prvních 6 měsících od jeho převzetí, má se dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku za to, že věc byla vadná už při koupi. V případě soudního sporu by musel prodávající prokázat, že věc v době převzetí vadná nebyla.
Pokud prodávající reklamaci zamítá, má povinnost zamítnutí reklamace řádně odůvodnit. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí. Vzhledem k síle zákonné domněnky, uvedené v předchozím odstavci, nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, je nutné zamítnutí přesvědčivě zdůvodnit (nejlépe odborným posudkem). Není-li zamítnutí reklamace řádně zdůvodněno a uplynula-li 30 denní lhůta pro vyřízení reklamace, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit, neboť jeho reklamace nebyla vyřízena včas (dle § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele). Více informací je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/nejcastejsi-problemy/zamitl-vam-prodejce-reklamaci-zbozi-prevzateho-pred-mene-nez-6-mesici/25.
Uplynulo-li však od zakoupení a převzetí zboží více než 6 měsíců, musel by v případě soudního sporu spotřebitel prokázat, že zboží bylo vadné při převzetí. Pokud tedy bylo rozhodnuto o reklamaci jako o neoprávněné, ale spotřebitel se závěry reklamace nesouhlasí a dožaduje se nápravy, musí důvody zamítnutí reklamace rozporovat. Silným a přesvědčivým důkazem o tom, že reklamace nebyla vyřízena řádně, je posudek soudního znalce z oboru. Prokáže-li posudek nedůvodnost zamítnutí reklamace, má spotřebitel právo požadovat nápravu nebo má možnost přímo odstoupit od smlouvy, protože jeho reklamace nebyla vyřízena řádně a včas. Odstoupením od smlouvy se závazek ruší od počátku a strany si vrátí to, co si plnily. Kromě toho má také spotřebitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací (tedy včetně proplacení znaleckého posudku). Seznam soudních znalců je možné vyhledat mimo jiné na webové adrese www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nebude-li možné urovnat spor smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Podnikatel byl o podané stížnosti informován, bohužel však dosud neprojevil zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel má možnost využít mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.