Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Na stránkách e-shopu Nákup-Prodej.eu jsem 9.6.2018 prováděl objednávku dvou výrobků v hodnotě 5000Kč. Při odesílání objednávky s potvrzením obchodních podmínek se stránky přeply na platební symboly avšak s platbou v Bitcoinech.
Vzhledem k tomu, že jsem tohle nechtěl, tak jsem zanechal zprávu, že od objednávky ustupuji s ohledem na platbu v BTC.
10.6.2018 mi do e-mailu přišla zpráva, že objednávku nelze zrušit a následně další zpráva, že pokud nebude uhrazen ado 24 hodin dle podmínek obchodu bude neúhrada o 1% denně z ceny zvýšena. Třetí e-mail téhož dne již uváděl, že byla zpracována předžaloba se soudním vymáháním částky 27000Kč a exekucí. Tyhle zprávy jsem přečetl až druhý den, kdy mi přišla SMS o nařízené exekuci po projednání se soudem.
V odpoledních hodinách dne 11.6. 2018 jsem se přihlásil do e-mailu a zjistil další e-maily o tom, že od 11. hodiny proběhne exekuce. Jelikož nebylo možno prověřit v daný okamžik, zda exekuce běží či nikoliv, přijal jsem rychlé řešení platbou hotově u partnera GECO, kde platba se provede ve směně za BTC.
Od té chvíle jsem čekal zboží. To doposud nepřišlo a i stránky neexistují. Poslal jsem e-mail na dřívější kontakt, ten se vrátil s nemožností doručení. Poslal jsem také dopis s výzvou o odstoupení a vrácení peněz na adresu dle živnostenského rejstříku, ale ten se vrátil obratem jako nedoručený.
Nakonec jsem případ nahlásil na Policii ČR pro podezření ze spáchání podvodu.
Sekačka VEGA 51HWXV, zahradní gril G21 BBQ Big
Dodání zboží, nebo vrácení peněz.
|
Tweet |
Odstoupení od kupní smlouvy je jednostranným právním jednáním, přičemž k jeho účinností je nezbytné, aby bylo doručeno druhé straně. Pokud tedy spotřebitel oznámil společnosti, že od smlouvy odstupuje, je odstoupení platné. Jestliže existuje právní nárok na odstoupení, smlouva zaniká v okamžiku, kdy strana mající tento nárok prokazatelně oznámí straně druhé, že jej využívá.
Spotřebitel má dle § 1829 odst. 1 písm a) zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, 14 dnů od převzetí zboží (lze odstoupit i před převzetím) na to, aby odstoupení u prodávajícího uplatnil. V návaznosti na to má prodávající povinnost mu dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Taková skutečnost nenastala,neboť spotřebiteli nebylo zboží vůbec doručeno.
Prodávající nebyl po odstoupení od smlouvy oprávněn požadovat po spotřebiteli zaplacení jakékoliv částky, neboť k takovéto platbě neexistoval právní důvod. Pokud prodávající platbu přijal, drží ji jako bezdůvodné obohacení, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Na základě žádosti spotřebitele a informací o problematické dostupnosti společnosti stížnost uzavíráme.