Společnost


My Energy s.r.o.

Počet nahlášených stížností:10
Z toho za letošní rok:0
Stále v řešení:0
Zobrazit všechny stížnosti na společnost

#31921Nedorozumění při uzavření smlouvy vyplývající z dokumentu přihláška k výběrovému řízení nebo aukci

Stav stížnosti

uzavřeno

Celková doba trvání

1 měsíc 2 dny 2 hodiny

Detail stížnosti

Publikováno
08.04.2019, před 6 lety

Michaela Kholová

Znění stížnosti

Dobrý den,

píšu za moje rodiče Je jim přes 80 let a jednání ně pro ně obtížné.

firma My energy zaslala v říjnu 2018 dokument My Energy - Přihláška k výběrovému řízení nebo aukci...
moje matka se domnívala, že se jedná o dokument od pobočky Bohemia energy (stávajícího dodavatele), který obsahuje pouze informace o dodávkách energie v dalším období. Je psán malým písmem, bohužel si ho nemohla přečíst (oční vada). Dokument pravděpodobně přišel poštou a není podepsaný Před tím volala nějaká paní, také ale od Bohemia energy a pouze kontrolovala údaje. Moje matka má problémy se sluchem i zrakem, otec je težce invalidní,zcela imobilní a nemluvící. Dokument je uzavřený na jeho zkomolené jméno. Jedná se tedy o nedorozumění a moje matka neměla úmyslu uzavřít smlouvu s aukční společností.
Firmě My energy jsem poslala lékařské potvrzení o sluchovém postižení mojí matky a vysvětlení situace. Zatím nikdo nereagoval.
Žádám o informaci jakým způsobem lze ukončit smluvní vztah s firmou My energy tak aby rodiče neplatili žádné sankce a mohli o dodavateli energie rozhodovat samostatně.



Děkuji za pochopení situace a vstřícné jednání


Produkt

Přihláška k výběrovému řízení nebo aukci nakupu elektrické energie a zemního plynu


Požadované řešení

Zrušení smluvního vztahu s firmou My energy i zrušení navazujících smluvních vztahů tak, aby rodiče neplatili žádné sankce a mohli o dodavateli energie rozhodovat samostatně. Jednalo se o nedorozumění.


Sdílejte

Máte za to, že je obsah této stížnosti nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
8.4.2019 12:46, před 6 lety

Podnikatel má povinnost spotřebitele seznámit se službou a jejími hlavními vlastnostmi. Pokud tak neučiní, mohou být naplněny znaky klamavého opomenutí, jež je nekalou obchodní praktikou. Jestliže naopak společnost záměrně vede jednání se spotřebitelem takovým způsobem, že se tváří jako někdo jiný, jedná se o klamavé konání, které je také nekalou obchodní praktikou. Užívání nekalých obchodních praktik ve vztazích se spotřebitelem je zakázáno § 4 odst. 4 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud poskytovatel aukcí energií užívá při poskytování služeb nekalé obchodní praktiky, doporučujeme spotřebiteli, aby takové jednání společnosti nahlásil na Českou obchodní inspekci. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese https://www.coi.cz/podatelna/.

Popsané jednání lze navíc chápat jako porušení informační povinnosti ze strany podnikatele, což je jeden ze základních principů právní úpravy určené na ochranu spotřebitele. Spotřebitel by měl být jasně a srozumitelně informován o tom, o jakou službu se jedná a jaká je její cena, a to včetně všech daní a případných poplatků. V situaci, kdy tomu tak není, lze namítat neplatnost právního jednání dle § 580 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který stanoví: "Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje."

Co se týče smluvní pokuty při ukončení závazku, dle nálezu Ústavního soudu, sp. zn. I. ÚS 3512/11, platí, že v rámci spotřebitelských smluv ujednání zakládající smluvní pokutu zásadně nemohou být součástí tzv. všeobecných obchodních podmínek, nýbrž toliko spotřebitelské smlouvy samotné. Pokud je ujednání o smluvní pokutě pouze součástí obchodních podmínek, tak je ve vztahu ke spotřebiteli překvapivé a pro něj neúčinné.

Jestliže by tedy ujednání o deaktivačním poplatku, který má formu smluvní pokuty, bylo výslovně, srozumitelně a jednoznačně zmíněno v průběhu jednání se spotřebitelem a spotřebitel by s ním souhlasil, bylo by možné konstatovat, že byl poplatek ujednán. Jestliže však byla informace o poplatku uvedena nejednoznačně nebo vůbec, nebylo by podle našeho názoru jeho vymáhání po spotřebiteli oprávněné.

Odstoupit od smlouvy, která byla uzavřena mimo obchodní prostory, je možné ve lhůtě 14 dní od uzavření smlouvy. Pokud však spotřebitel o tomto svém právu nebyl poučen nebo neobdržel-li formulář pro odstoupení od smlouvy, může od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dní od uzavření smlouvy, což stanoví § 1829 odst. 2 občanského zákoníku.

Co se týče přímo dodavatele energií, vůči němu lze smlouvu bez sankce vypovědět dle § 11a odst. 3 zák. č. 458/2000 Sb., energetického zákona, až do 15 dnů po zahájení dodávek. Vzor výpovědi je možné nalézt zde: http://www.eru.cz/cs/pro-spotrebitele/vzory-odstoupeni. Výpověď doporučujeme zaslat dodavateli (tj. společnosti Rodinná energie) nejlépe doporučeně a dodejkou.

Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.

Vyjádření dTestu

Publikováno
10.5.2019 14:10, před 6 lety

Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.

V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.

Máte za to, že je obsah tohoto vyjádření nezákonný, nebo neslučitelný s našimi smluvními podmínkami? Takový obsah můžete nahlásit zde.