Počet nahlášených stížností: | 15 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 1 |
Dobrý den,
Přišel jsem na pobočku Sizeer na Pankráci a požadoval reklamaci bot, které byly zakoupeny před rokem, čili stále v záruční době. Bohužel jsem již neměl účtenku, přinesl jsem tak výpis z účtu, kde je uvedeno datum zakoupení, jméno obchodu a částka. Jelikož jsem zakoupil pouze jediný produkt v tento den a obchod neprodává jiné zboží než boty a oblečení, čekal jsem, že mi reklamaci bez problémů přijmou.
Prodejce mi oznámil, že účtenku musí dohledat v systému a to jde pouze na pobočce, kde bylo zboží zakoupeno. Zkoušel jsem se chvilku hádat, že zboží je možné reklamovat na jakékoliv pobočce, ovšem bez úspěchu. Strávil jsem tedy další hodinu cestováním na Černý Most, kde byly boty zakoupeny. Tam mi oznámili, že po upgradu systému účtenku také nemají a musí ji dohledat přes kolegy v Polsku. Reklamace nebyla sepsána, domluvili jsme se alespoň na tom, že boty spolu s potřebnými údaji jim tam zanechám a reklamaci pak zadají do systému.
Je toto korektní postup? Jak donutit prodejce, aby reklamaci přijal i na jiné pobočce? Může si toto dovolit?
Děkuji,
Jakub
Reklamace bot s výpisem z účtu
Přijmout zboží kdekoliv na pobočce.
|
Tweet |
Pro uplatnění reklamace je třeba, aby spotřebitel prokázal, že u prodávajícího reklamovanou věc zakoupil. Zákon však neukládá povinnost prokázat tuto skutečnost účtenkou. Spotřebitel může využít jakýkoliv důkazní prostředek (např. doklad o platbě kartou u daného prodejce, svědeckou výpověď atd.).
Pokud by prodávající omezoval možnost zboží reklamovat tím, že požaduje účtenku, ačkoliv spotřebitel může prokázat jiným způsobem, že u něj zboží zakoupil, jednalo by se o požadavek zkracující práva spotřebitele z vadného plnění ve smyslu § 1814 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. K takovýmto požadavkům se dle § 1815 občanského zákoníku nepřihlíží.
Prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb, případně i v sídle nebo místě podnikání. Dohled nad dodržováním této povinnosti provádí Česká obchodní inspekce.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.