Počet nahlášených stížností: | 1373 |
Z toho za letošní rok: | 15 |
Stále v řešení: | 42 |
Před více než rokem jsem koupil notebook, za tu dobu jsem ho už potřetí reklamoval pro stejnou závadu. Dvakrát mi servis vyhověl a notebook opravil, nicméně asi tři dny po druhé uznané reklamaci se na notebooku začala vyskytovat stejná závada, která mi brání v plnohodnotném užívání počítače. Po týdnu od vyzvednutí notebooku po druhé reklamaci jsem jej znovu reklamoval. Popis závady najdete v přiložených souborech. U třetí reklamace jsem jako způsob vyřízení zvolil odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz. Asi po třech týdnech přišel notebook na pobočku do Pardubic s krátkou zprávou, že se vada po factory resetu a updatu firmwaru neprojevila. Posléze jsem problém řešil se dvěma operátory, první z nich mě odkázal na obchodní oddělení, kam jsem měl zaslat video, které jsem pořídil v době mezi druhou a třetí reklamací, které průkazně dokazuje skutečnost, že závada se začala vyskytovat znovu. Video jsem na obchodní oddělení poslal a Alza si se mnou začala hrát ping pong, netřeba dál rozebírat. Nyní se mi nikdo z 5 lidí, se kterými jsem komunikoval neozývá ani na opakované dotazy. Postup, který mi předurčili je to řešit přímo na pobočce. Dnes se tedy vydám na pobočku, každopádně musím kvůli tomu jet sto kilometrů pro notebook, který je očividně nefunkční.
Zákaznický servis po zakoupení výrobku je opravdu tristní, obzvlášť když mi ani nikdo neodpovídá, přestože jsem video několikrát zaslal. Notebook jsem potřeboval obzvlášť teď na konci semestru pro studijní účely. Nemám notebook ani peníze za něj a navíc mi drahá Alzo krátite čas řešením banálního problému.
http://leteckaposta.cz/910925454 dvě předešlé reklamace - výdejky
http://leteckaposta.cz/uploaded/593404571 příjemka třetí reklamace
http://leteckaposta.cz/617713165 video závady
Notebook HP
Vrácení peněz
|
Tweet |
Občanský zákoník stanoví, že pokud zboží nelze řádně používat v důsledku opakovaného výskytu vady po opravě nebo má-li zboží větší počet vad, pak má kupující právo na dodání nové věci bez vad, výměnu součásti věci, jakož i na odstoupení od kupní smlouvy.
O opětovném vyskytnutí vady po opravě mluvíme tehdy, jestliže se na zboží objeví stejná vada, která byla v rámci uznané reklamace již dvakrát opravována. Při třetí reklamaci stejné vady lze tedy vznést nárok na odstoupení. Ale i v tomto případě se jedná o reklamační řízení a prodávající může oprávněnost reklamace posoudit, vyžaduje-li to povaha vady. Charakterem stejné vady se zabýval Nejvyšší soud v usnesení ze dne 29. 8. 2013, sp. zn. 33 Cdo 2979/2012. Dle citovaného rozhodnutí lze o stejné vadě hovořit za situace, kdy se vada projevuje stejně ve vlastnostech věci.
Pokud neuznal prodávající třetí reklamaci, je ovšem před odstoupením od smlouvy pro opětovný výskyt vady nutné tuto reklamaci rozporovat. Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně (zde i z důvodu opětovného výskytu vady), což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací. Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitel má také možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.