Počet nahlášených stížností: | 9 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den.
MPSS mi dopisem z 19.2.2014 oznámila, že mi od 1.1.2014 snížila úrokovou sazbu ze 3 na 2%
Ponecháme-li stranou, že k tomu neměla oprávnění (jde o spornou záležitost, kterou bude muset rozhodnout asi až soud), tak i kdyby měla právo úrokovou sazbu jednostranně změnit, tak by tato změna mohla být účinná nejdříve od doručení oznámení mně. Nikoli zpětně.
Úroková sazba je totiž smluvně stanovena přímo ve smlouvě a její změna je změnou smlouvy.
Věc jsem opakovaně reklamovala a MPSS tvrdí, že dopis z 2/2014 je jen oznámení o provedení změny a že mě o změně smlouvy informovali již v 12/2013.
Já jsem však žádný takový dopis neobdržela. Navíc ze znění dopisu z 2/2014 je patrné, že žádný předcházející dopis v této věci téměř s určitostí neexistuje.
Proto jsem opakovaně žádala a žádám MPSS, aby doložila, že mě takový údajný dopis v 12/2013 zasílala (doručenka, podací lístek, ...).
A pokud to neprokáže, tak je má reklamace oprávněná.
stavební spoření
Buď ať doloží (podacím lístkem), že mě informovali již v 12/2013 (dopis se mohl ztratit) a nebo
ať uznají reklamaci a doplatí mi 1% rozdílu úroků od 1.1.2014 do 24.2.2014 (kdy jsem dopis obdržela).
|
Tweet |
V tomto případě je zde opravdu možnost ze strany spořitelny tuto sazbu měnit, ale pouze za určitých podmínek. Výše uvedené ustanovení zní následovně: "Úrokovou sazbu z vkladů uvedenou ve smlouvě může stavební spořitelna jednostranně změnit v případě, že účastník po splnění podmínek stanovených stavební spořitelnou pro poskytnutí úvěru ze stavebního spoření ve všeobecných obchodních podmínkách nabídku na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření nepřijme a ode dne uzavření smlouvy uplyne nejméně 6 let. Oprávnění k této změně a způsob stanovení změněné úrokové sazby z vkladů musí být uvedeny ve smlouvě." To znamená, že možnost změny by musela být uvedena v uzavřené smlouvě, jinak na takovou změnu nemá vůči klientovi spořitelna nárok. Doporučujeme prostudovat původní smlouvu a obchodní podmínky, zda se v nich obdobné ustanovení nachází.
Je pravda, že spotřebitel by měl být o této změně informován prokazetelným způsobem.
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., postupuje v souladu s platnými právními předpisy ČR a smluvními podmínkami uzavřenými s konkrétním klientem.
Dobrý den.
"Duchaplný" komentář MPSS snad netřeba komentovat - tato společnost zásadně neodpovídá, nač se jí člověk ptá.
Ke komentáři dTestu a celému případu bych ráda uvedla/doplnila:
1. předmětem této stížnosti není, zda MPSS má, či nikoli, právo jednostranné změny úrokové sazby. Nyní řeším jen to, že tak činí zpětně.
2. Stavební spoření není běžný/spořící účet s vyhlašovanou úrokovou sazbou (což mají tyto produkty uvedeno ve smlouvě/VOP => nemusí tedy při každé změně informovat klienta).
Úroková sazba stav. spoření je naopak stanovena ve smlouvě a její změna je tedy změnou smlouvy.
Je NEZPOCHYBNITELNÉ, že takovou změnu musí MPSS oznámit protistraně. A musí tak logicky učinit prokazatelně (doporučenou zásilkou), aby mohla v případě potřeby (jako je tento) doložit, že tak učinila.
A musí tak samozřejmě učinit PŘED účinností této změny.
A pokud by šlo o slušnou společnost, měla/musela (?) by tak učinit se zohledněním výpovědní lhůty, aby měl klient čas, při nesouhlasu se změnou, smlouvu vypovědět a ukončit před tou účinností - to však u MPSS opravdu nehrozí!
Představme si, že kdyby tuto zjevnou povinnost neměla a změnu od 1/2014 vůbec klientům neoznámila, tak bych se (pokud bych ve spoření byla pokračovala) o změně úrok. sazby dozvěděla až z výpisu v +- 5/2015!
Tak by se člověk např. mohl dočkat toho, že by po téměř roce a půl zjistil, že se mu uspořená částka podobně "povedená" společnost neúročí 3%, ale třeba 0.1%. Absurdní, že ?!
Myslím, že pokud má dTest k dispozici právníka, tak ten jistě potvrdí, že MPSS musí jednostrannou změnu smlouvy PROKAZATELNĚ oznámit protistraně před její účinností.
3. V příloze přikládám kopii dopisu z 19.2.2014, kde mi MPSS oznamuje změnu sazby. Je evidentní, že kdyby byla pravda, jak MPSS tvrdí, že tak učinila také již v 12/2013, tak by se na to nějakým způsobem v tomto dopisu přímo či nepřímo odvolala. Můžete si tedy udělat úsudek sami.
V každém případě je to více než důvod k pochybnostem - a MPSS by proto měla své tvrzení, že mi to oznámila také i v 12/2013, DOLOŽIT.
Výše uvedené "Požadované řešení" proto považuji za zcela legitimní a logické.
Děkuji.
P.S.: o této záležitosti se s touto stavební spořitelnou dohaduji od 3/2014 !! a jejich rekce opakovaně ignorující mé námitky, které nechávají bez odpovědi, zde žel nemohu nežalovatelnou formou komentovat.
Zda má stavební spořitelna právo na jednostrannou změnu úrokové stazby je první věc, která musí být ověřena v obchodních podmínkách. Dále musí být z obchodních podmínek patrný způsob stanovení změněné úrokové sazby z vkladů.
Spotřebitelka obecně vychází ze správných principů, ale je třeba si uvědomit, že stavební spoření má svojí právní úpravu obsaženou v zák. č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření. Novela zákona č. 423/2003 Sb., zavedla zmíněnou možnost jednostranné změny smlouvy ze strany stavební spořitelny. Z důvodové zprávy je patrné, že tato úprava slouží k eliminaci účasti účastníků, kteří systém používají k dlouhodobému spoření. Protože takové jednání nebylo účelem stavebního spoření.
Na rozdíl od jiných právních předpisů, které také upravují jednostrannou změnu ze strany poskytovatele (např. zákon o elektronických komunikacích), neobsahuje zákon o stavebním spoření výslovně povinnost informovat účastníka o této změně a umožnění ukončení smlouvy z tohoto důvodu. Tyto úvahy nás vedou k závěru, že ukončení smlouvy z důvodu změny nebylo úmyslem zákonodárce. Oznámení o změně by mělo být učiněno v souladu s obchodními podmínkami. Nicméně jsme nadále toho názoru, že i kdyby se změna pouze oznamovala, oznámení by měla být učiněna v období, kdy změna probíhala.
Vzhledem k tomu, že společnost již nevyužila možnosti se k případu vyjádřit, a s ohledem na princip dobrovolnosti služby VašeStížnosti.cz jsme se rozhodli stížnost uzavřít. Případný spor tak může být řešen pouze v občanskoprávním řízení.