Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 4 února 2020 jsem navštívila prodejnu zlatnictví v Písku za účelem výkupu náušnic z růžového zlata. Náušnice byli zakoupené přes internet Thomas Sabo, pořizovací cena 129 EU. Paní prodavačka si náušnice prohlédla a řekla, že náušnice rozštípne aby zjistila jejich hodnotu. Po rozštípnutí mi bylo oznámeno, ze uvnitř je stříbro a náušnice jsou jen pozlacené. Pokud bych věděla, že je uvnitř stříbro, nedala bych souhlas se zničením šperku. Poté mi paní prodavačka řekla, že to vykoupit nemůže, protože stříbro nevykupují. Odešla jsem z obchodu se zničeným šperkem. Celá nešťastná jsem navštívila další zlatnictví, kde mi bylo řečeno, že je na naušnicich vyrytý kód AG925 a to znamená že je to stříbro. A že paní prodavačka si měla náušnice nejdříve poradně prohlédnout. Následující den jsem zavolala na Vaši linku, kde mi bylo sděleno, že prodavačka postupovala špatně a abych jim napsala dopis o vyplacení nějaké sumy za znehodnocení šperku. Dopis jsem odeslala. Přišla mi odpověď, ze nic platit nebudou. Proto se obracím na Vás s žádostí o pomoc. Kdyby paní prodavačka byla řádně vyškolená, tak by hned našla příslušný kód a věděla by o jaký druh šperku jde a tudíž by nedošlo k následnému zničeni nausnic.
Náušnice, firma Thomas Sabo
Vyplacení škody 2 500 Kč
|
Tweet |
Byla-li věc poškozena způsobem, který je popsán ve stížnosti, má spotřebitel právo na náhradu škody. Dle ustanovení § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, platí, že každý, kdo od jiného převzal věc, která má být předmětem jeho závazku, nahradí její poškození, ztrátu nebo zničení, neprokáže-li, že by ke škodě došlo i jinak.
Rovněž lze aplikovat i obecné ustanovení § 5 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého platí, že kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.
Dle § 2951 občanského zákoníku platí, že škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Dále platí, že se hradí skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk). Při určení výše škody na věci se vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Spotřebitelka má také možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.