Počet nahlášených stížností: | 661 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
dne 3.7.2020 jsem donesl monitor na pobočku v Jihlavě z důvodu reklamace. Ješte ten den jsem vyplnil informace k reklamaci na jejich webu (včetně popisu závady, stavu a příslušenství). Dostal jsem od personálu razítko na dokument o převzetí. Po necelém týdnu mi přišel formulář o převzetí zboží do reklamace se stavem, který nesouhlasí se stavem, v jakém jsem zboží donesl na pobočku. Nikdy jsem nic nepodepisoval, ani s protokolem s dovyplněnými informacemi nesouhlasil. Ještě perlička, tak při dopisování nechali v protokolu i můj stav, tedy teď mám v protokolu stav ode mně i od CZC.
Je tento postup korektní? Jak mohou zasáhnout do stavu bez mého podpisu (souhlasu). Nebyl by korektní způsob, aby formulář zkontrolovali na pobočce, když mi dali razítko. Protokol vystavili po týdnu, co jsem zboží neměl u sebe, co já můžu vědět, co kdo s božím dělal.
LG ultrawide UC88
Nesouhlasím s údaji dopsanými pouze jednostranně ze strany CZC. Požaduji uvedením mého stavu (tedy bez poškození), nebo vyřešit reklamaci ihned dobropisem.
|
Tweet |
Zejména s ohledem na lepší důkazní pozici spotřebitele stanovuje zákon podnikateli povinnost vydat spotřebiteli potvrzení o převzetí reklamace (v praxi též využívané označení "reklamační protokol", který však zákon nepoužívá). Po formální stránce musí být toto potvrzení písemné, zákon stanovuje rovněž jeho další náležitosti.
Jde zejména o datum, kdy spotřebitel právo uplatnil, což je důležité zejména s ohledem na běh lhůty pro vyřízení reklamace. Další náležitostí je skutečnost, co je obsahem reklamace. Půjde tedy zejména o označení vadného výrobku (tak aby bylo možné jej dostatečně identifikovat), označení vady, případně jak se vada projevuje. Samostatnou náležitostí je pak způsob vyřízení reklamace, který spotřebitel požaduje. Dalšími nezbytnými náležitostmi jsou identifikace prodávajícího a taktéž podpis spotřebitele.
Pokud strany sepíší a potvrdí protokol, nemůže do něj jedna strana bez souhlasu druhé svévolně zasahovat a měnit jeho obsah. Pokud během reklamačního řízení došlo k poškození věci, odpovídá v souladu s ustanovením § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za poškození, ztrátu nebo zničení věci ten, kdo ji převezme za účelem splnění své povinnosti ze smlouvy. Není rozhodné, jak ke škodě došlo, jestli někdo porušil povinnost nebo ne, zda se tak stalo při vlastním plnění závazku nebo při přepravě či skladování věci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.