Počet nahlášených stížností: | 2795 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 1 |
Dobrý deň, dňa 26.5.2020 som sa zeregistrovala na stránke spoločnosti Be2, aktivovala a zaplatila si skúšobné obdobie. Dňa 15.6.2020 som poslala na adresu podpora@be2.sk email, v ktorom som žiadala o zrušenie členstva. Prišla mi automatická odpoveď s komplikovaným postupom, v ktorom ma informovali, že je potrebné vytlačiť formulár, podpísať ho a zaslať na adresu v Luxembursku. Formulár som odoslala nasledujúci deň, žiaľ som si neponechala potvdrenie o odoslaní, ale považovala som členstvo za zrušené. Medzičasom mi bola odcudzená platobná karta a dňa 23.8.2020 mi prišla na email platobná upomienka a o pár dní upozornenie, že pokiaľ nezaplatím postúpia to na exekúciu. Napísala som opať email spoločnosti, že žiadam o riadne ukončenie, pričom mi prišla znovu odpoveď, že musím zaplatiť dlžnú sumu a poslať výpoveď poštou. Výpoveď som opať vytlačila, popísala a odoslala 10.9.2020. opať som nedostala žiadnu odpoveď ani potvrdenie. Pri aktivácii konta som nebola nijako upozornená o akomkoľvek automatickom predlžovaní a v žiadnom prípade s tým nesúhlasím. Žiadam a prosím o okamžité ukončenie členstva a akejkoľvek zmluvy s touto spoločnosťou.
Za Vašu pomoc vopred ďakujem
okamžité zrušenie členstva, ukončenie zmluvy, vymazanie všetkých mojich osobných údajov.T
|
Tweet |
Ačkoliv to není ve stížnosti explicitně uvedeno, upozorňujeme spotřebitele předně na to, že společnost Be2 S.à.r.l. využívá jako jednu ze svých obchodních praktik tzv. automatickou prolongaci smluvního vztahu [tj. situaci, kdy je spotřebiteli členství automaticky obnoveno po uplynutí původně sjednané doby (obvykle jeden měsíc) a to zpravidla na dobu následujících 12 měsíců; lze se však setkat s různými variacemi těchto časových úseků (čtvrt roku, 6 měsíců, atp.)].
Než dojde k uzavření smlouvy mezi spotřebitelem a společností, má společnost povinnost informovat spotřebitele o ceně nebo způsobu jejího určení za jedno zúčtovací období, kterým je vždy jeden měsíc, pokud je tato cena neměnná. Společnost má dále povinnost informovat spotřebitele o době trvání závazku a podmínkách ukončení závazku. Společnost by v případě sporu musela prokázat, že spotřebitele řádně informovala. Pokud společnost spotřebitele o podmínkách smluvního vztahu řádně neinformovala, mohl by spotřebitel namítat neplatnost smlouvy, neboť byl uveden společností v omyl.
Ujednání o automatickém prodlužování smlouvy v situaci, kdy je uvedeno pouze v obchodních podmínkách, by bylo nutné vyhodnotit jako tzv. překvapivé ujednání dle § 1753 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to také ve světle stanoviska občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu ČR ze dne 11. 12. 2013 se sp. zn. Cpjn 200/2013.
Spotřebitelovi doporučujeme, aby společnost prostřednictvím e-mailu informoval, že nebyl ze strany společnosti řádně poučen o smluvních podmínkách, tudíž byl uveden v omyl, a proto namítá neplatnost automatického prodloužení smlouvy. Spotřebitel by měl rovněž společnost informovat, že neměl v úmyslu platnost smlouvy prodlužovat, smlouva tudíž skončila uplynutím období, na které byla původně sjednána.
Ačkoliv podle našeho názoru dochází k zániku závazku již pouhým uplynutím původně sjednané doby, doporučujeme z preventivních důvodů spotřebiteli závazek (navíc i) vypovědět. To, že spotřebitel závazek z čistě preventivního důvodu (navíc i) vypoví, bez dalšího neznamená, že uznává existenci smluvního vztahu, protože tato existence (jak je uvedeno výše) zaniká již uplynutím původně sjednané doby. Výpověď je podle nás nutné vnímat toliko jako jistou "pojistku" pro případ odlišné právní interpretace daného vztahu soudem, která však není příliš pravděpodobná. Ohledně výpovědi rovněž platí, že pokud spotřebitel výpověď zaslal prokazatelnou formou například prostřednictvím společností uváděné emailové adresy zakaznickyservis@be2.cz (popř. michal.hlavacek@be2.com) či faxu, popřípadě se pokoušel zaslat, ale z důvodů na straně společnosti mu to nebylo umožněno, stačí přeposlat společnosti znovu tento e-mail, popřípadě fax, a tím prokázat snahu o včasnou a řádnou výpověď smlouvy v souladu s Všeobecnými obchodními podmínkami společnosti. Zkracuje-li společnost spotřebitele na jeho právech, k takovému jednání se nepřihlíží a takové jednání jde k tíži společnosti.
Z důvodu předběžné opatrnosti může spotřebitel rovněž požádat svou bankovní společnost o zablokování své platební karty. Blokace platební karty však může být spojena s určitým poplatkem.
Pokud závazek zanikl uplynutím původně sjednané doby a přesto společnost spotřebiteli nevrátí peněžní prostředky, drží majetkový prospěch bez právního důvodu (právní důvod se zánikem závazku odpadl). V takovém případě by se jednalo o bezdůvodné obohacení. Kdo se bezdůvodně obohatil, je povinen získaný majetkový prospěch vrátit ochuzenému bezprostředně po výzvě. Pokud tak neučiní, ocitá se v prodlení a ochuzený má možnost navíc požadovat zákonný úrok z prodlení (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.).
Ohledně případné exekuce uvádíme, že doposud neevidujeme jediný případ, kdy by se společnost Be2 S.à.r.l. obrátila na soud. Je to přitom pouze soud, který může nařídit výkon svého rozhodnutí (exekuci). Inkasní společnosti nemají žádná další oprávnění oproti běžnému věřiteli. Nejedná se o exekutora, ačkoliv se tak společnost leckdy tváří.
V případě, že v právním vztahu figuruje zahraniční subjekt, může se spotřebitel o pomoc obrátit také na Evropské spotřebitelské centrum na stránkách www.evropskyspotrebitel.cz. Služby Evropského spotřebitelského centra jsou zdarma.
Dobrý den,
prosím, kontaktujte nás v uvedené záležitosti přímo na adrese: michal.hlavacek@be2.com
Mějte také na paměti, že naše emaily mohou být automaticky uložené ve Vaší Nevyžádané poště (Spam/ Junk). Zkontrolujte si proto prosím i tenhle adresář ve Vaší elektronické poště.
Děkujeme Vám.
Žádáme spotřebitelku o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází, případně o její uzavření.
Spotřebitelka již nevyužila možnosti na vývoj případu reagovat. Stížnost proto uzavíráme.