Počet nahlášených stížností: | 29 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 1 |
Před týdnem jsem koupil sadu malých kleštiček, brand Connex. Všechny byly přidělány na vlastní kartičky plasovou sponou a aby se daly použít či uskladnit, musely se od kartičky oddělat. Za nekolik dní jsem měl příležitost jedny poprvé použít. Štípací kleštičky jsem použil na zkrácení elektircké šnůry k lampě, ale jedna čelist se okamžitě odlomila.
Uvědomil jsem si že asy tyto kleštičky jsou podřadné kvality a chtěl jsem je vrátit ale Hornbach na Černém Mostě je odmítl vzít zpět, jen pod podmínkou že mi vrátí o 30% méně protože prý nebyly v původním balení,(tedy kartičky které se neshovávají). Ani jsem nemohl věřit co slyším a považuji to za úplně absurdní výmluvu a směšné zdůvodnění odmítnutí zboží které nebylo vůbec použité. Za poslední čtyři roky co jsem se přistěhoval zpět do ČR jsem v Hornbachu utratil okolo 300,000 korun. Žil jsem padesát let v Americe ale takové jednání a přístup k zákazníkovi jsem jěště nezaži. Takže v kostce, manažeru v Hornbachu záleželo na 90 korunách které mi chtěl počítat místo mít spokojeného zákazníka. Vůbec tady nejde o těch pár korun, ale o přístup k zákazníkovi a taková neohebnost a neoblomnost kvůli pár korun ve mně zanechala nevolnost trpkost na dlouhou dobu. Musím podotknout že toto není poprvé kdy jsem zažil nechutnost zaměstnanců při vrázení nebo výmeně zboží. V jiném případě, po deseti minutách papírování a ověřování jsem byl vyzván sám jít vrátit zboží do patřičných kerespondujícim oddělení (kde se s ověžováním a přezkoumáváním pokračovalo) a vrátit se z podpisem pracujícího tohoto oddělení než transakce byla dokončena. Takže vrátit kolénko ze sanity, úhelník z železářství a prkénko z přířezu trvá déle než to trvalá původně koupit. Zákaznická služba v totmto směru od firmy která má obrat milionů denně je na nejhorší úrovni a znechucuje zákazníky a pokud bude možné aspon já půjdu do Bauhausu nebo OBI. S pozdravem, Miroslav Straka
Výmluva zaměstnanců vrátit zboží nebo peníze vzhledem k tomu že není v originálním balení, i když se nejedná o balení v pravém smyslu ale závěsnou cedulku, nebo kartu kterou pochopitelně nikdo nezchovává.
Přístup k zákazníkovi který vrací nebo vyměnuje zboží je těžkopádný neochotný a vymýšlí si důvody proč nevrátit peníze nebo nevyměnit zboží. Zjednodušit system a nejednat se zákazníkem jako s nějakým podvodníkem. Vrátit zboží nebo peníze s ůsměvem zaručí štastného a spokojeného zákazníka který se rád vrací a ne zákazníka který váš obchod nesnáší. Já jsem utratil v Hornbachu statisíce a obchod jsem miloval, ale už do něj nerad chodím, protože vím co mě čeká když to budu muset reklamovat. V padesáti procentech případů je to utrpení.
|
Tweet |
Někdy podnikatel ve snaze zamezit nebo ztížit reklamaci zboží spotřebitelem trvá na různých dalších údajných povinnostech spotřebitele, jejichž splněním podmiňuje vyřízení (nebo dokonce zahájení) reklamace. Toto jednání podnikatele je však je nutné odmítnout, neboť zákon kladení žádných podobných požadavků nebo podmínek podnikateli neumožňuje - ustanovení na ochranu spotřebitele jsou tzv. jednostranně kogentní ustanovení, strany se od nich nemohou odchýlit v neprospěch spotřebitele a podnikatel tedy nemůže stanovovat spotřebiteli jiné povinnosti, než které mu případně stan1ovuje zákon.
Mezi takové nekalé jednání patří např. stanovení spotřebiteli povinnosti předložit společně s vadným výrobkem původní obal, do kterého byl výrobek zabalen v okamžiku koupě. Ani občanský zákoník, zákon o ochraně spotřebitele ani žádný jiný zákon v právním řádu České republiky však nestanovují spotřebiteli povinnost předložit původní obal společně s reklamovaným zbožím. Obal nebyl předmětem koupě (nebo součástí koupené věci), a není tudíž důvod, aby jej bylo nutné reklamovat společně s vadnou věcí. Obal je pouze věc určená k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce, popřípadě prezentaci výrobků určených spotřebiteli. Z těchto důvodů není spotřebitel k tomuto povinen a prodávající, který odmítá přijmout reklamaci bez původního obalu, porušuje ustanovení § 19 odst. 1 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (dále jen o zákon o ochraně spotřebitele), protože odmítá reklamaci přijmout. Případně by mohl porušovat i ustanovení § 13 zákona o ochraně spotřebitele.
Nebylo-li zboží vůbec přijato do reklamačního řízení k řádnému prošetření vady s odkazem na chybějící obal, začíná bez ohledu na takové jednání běžet 30denní lhůta stanovená ustanovením § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele k vyřízení reklamace. Počátek lhůty odpovídá okamžiku, kdy se spotřebitel pokusil zboží (neúspěšně) reklamovat.
Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (30 dnů nebo individuálně sjednaná doba), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle ustanovení § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.