Počet nahlášených stížností: | 108 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 2 |
Dobrý den,
dne 22.7.2020 jsem na prodejně Mironetu v Plzni reklamovala sluchátka Huawei FreeBuds Lite. Byly totiž téměř nepoužitelné a jelikož se nasčítalo již více problémů, rozhodla jsem se je zanést na opravu. Na prodejně jsem uvedla všechny 3 problémy a paní z Mironetu mi tam vše napsala (problémy s nabíjením doku a samotných sluchátek, vypadávání připojení bluetooth u sluchátek, problematické nebo žádné párování sluchátek)
Servis se ovšem vyjádřil pouze k 1 ze 3 problému (nabíjení doku a sluchátek) a dalšími problémy se nezabývali a tudíž situaci beru tak, že nedošlo k řádnému vyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů a mám nárok na odstoupení od smlouvy v souladu s ustanovením § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
Mám za to, že Mironet, jakožto prodávající, má dle ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci řádně a včas. Pokud se k namítané vadě v odůvodnění zamítané reklamace vůbec nevyjádří, lze z takového jednání podle mého názoru vyvodit, že se mnou uvedenými vadami vůbec nezabývali. Fakt, že reklamace byla zamítnuta a odůvodněna pouze v souvislosti s výdrží sluchátek, nemění nic na tom, že mají povinnost odůvodnit i zamítnutí uplatněných nároků ze zbylých vad, které byly specifikovány při reklamaci na prodejně.
Poté, mi paní na prodejně ukázala protokol o reklamaci, jsem se rozhodla kontaktovat reklamační oddělení, které se snažilo ze situace vykroutit tím, že mě poslali do prodejny pro dokumenty, které k řešení ani nepotřebují. Dokumenty jsem všechny doložila a když už prodejci došly argumenty, tak začal ignorovat moje maily.
Huawei FreeBuds Lite - bluetooth bezdrátová sluchátka
Odstoupení od kupní smlouvy kvůli nevyřízené reklamaci - vrácení peněz na bankovní účet
|
Tweet |
Souhlasíme s tím, co v obsahu stížnosti uvádí spotřebitelka.
Pokud se prodávající v odůvodnění zamítané reklamace vůbec nevyjádřil k několika vadám výrobku, ale pouze k jedné z nich, pak z takového jednání vyplývá, že se těmito vadami vůbec nezabýval.
Pokud se prodávající vadami vůbec nezabýval a reklamaci bez dalšího zamítl, neprovedl reklamaci řádně v k tomu stanovené době. Pokud podnikatel neprovede reklamaci řádně ve stanovené době (30 dnů nebo individuálně sjednaná doba), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle ustanovení § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
V případě, že prodávající nevrátí spotřebiteli peněžní prostředky, je možné prodávajícího vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva. Zároveň spotřebitel může žádat zákonný úrok z prodlení [viz § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.)].
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.