Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
dne 31.8.2019 jsem uhradil kartou částku 800Kč jako registraci/startovné na závod "Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2020", který se kvůli omezení vydané vládou ČR (pandemie COVID-19) nemohl konat a byl tak i organizátory oficiálně zrušen.
Organizátory jsem písemně kontaktoval se žádostí o refundaci částky a odkazoval jsem se přitom na § 2006 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku avšak nebylo mi vyhověno. Nabídnut mi byl přesun zaplaceného startovného na jiné datum/rok. S tímto však já nesouhlasím a trvám na vrácení peněz, na což se domnívám, mám dle zákona právo.
Běžecký závod Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2020
Vrácení/refundace plné částky, tedy 800Kč na můj účet.
|
Tweet |
Pokud byla sportovní akce zrušena, resp. došlo k nemožnosti její realizace z důvodu pandemie (následná nemožnost plnění dle § 2006 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) má spotřebitel právo žádat vrácení peněžních prostředků. Nevrátí-li společnost peněžní prostředky, drží majetkový prospěch bez právního důvodu (právní důvod zrušením smlouvy odpadl), jednalo by se tedy o bezdůvodné obohacení. Kdo se bezdůvodně obohatil, je podle § 2991 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, povinen získaný majetkový prospěch vrátit ochuzenému bezprostředně po výzvě. Pokud tak neučiní, ocitá se v prodlení a ochuzený má možnost navíc požadovat zákonný úrok z prodlení (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.).
Samozřejmě je možné se domluvit i na jiné formě řešení situace, např. právě na přesunutí zaplaceného startovného na další rok. Takový postup je ale obecně možný pouze se souhlasem spotřebitele. Pokud by totiž změnu provedla společnost samostatně, jedná se o jednostrannou změnu podmínek, za kterých je z její strany poskytováno plnění. Jednostranná změna smluvních podmínek je ve smluvním právu v zásadě (tj. až na výjimku, kterou upravuje § 1752 občanského zákoníku) nepřípustná, neboť je v rozporu se základní zásadou smluvního práva pacta sunt servanda („smlouvy mají být plněny“). Spotřebitel tedy bude muset zásadně vždy s jednostrannou změnou obsahu závazku souhlasit. Obsahem závazku je i ujednání o místě a času plnění.
Společnost je možné vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.