Počet nahlášených stížností: | 68 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 2 |
ZAPLATILA JSEM DOBÍRKU A PO OTEVŘENÍ ZJISTILA,ŽE JDE UPLNĚ O JINÉ ZBOŽÍ.ODESÍLÁM ZPĚT A POŽADUJI VRÁCENÍ PENĚZ. NAVÍC JSEM PLATILA POŠTOVNÉ,KTERÉ STÁLO 200KČ PŘI VRACENÍ BALÍČKU ZPĚT. ŠALÁTKOVÁ ALENA. DOUFÁM ŽE TO BUDE VYŘÍZENÉ V KRÁTKÉ DOBĚ
DOSTALA JSEM KNIHU
VRÁCENÍ PENĚZ
|
Tweet |
Pokud chce spotřebitel zboží vrátit a dostat zpět své peněžní prostředky, je nejvhodnější využít možnost odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku ve lhůtě 14 dnů od převzetí zboží. V tomto režimu však není možné požadovat proplacení nákladů na přepravu při zaslání zboží zpět podnikateli. Pokud spotřebitel netrvá na vrácení peněžních prostředků a spokojil by se i s jiným způsobem, kterým bude odstraněna vada zboží, je vhodnější využít reklamaci. Při reklamaci nese náklady na přepravu podnikatel (to plyne z § 1924 občanského zákoníku).
K odstoupení:
Při koupi zboží na dálku má spotřebitel dle ustanovení § 1829 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku 14 dnů od převzetí zboží nárok na to, aby u prodávajícího uplatnil možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodů.
V návaznosti na to má prodávající povinnost spotřebiteli dle ustanovení § 1832 odst. 1 občanského zákoníku, vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Pokud taková skutečnost nenastala, není důvod k pozdržení vrácení peněžních prostředků spotřebiteli. Spotřebiteli doporučujeme, aby si doklady prokazující odstoupení i odeslání zboží uschoval. Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v zákonné lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Náklady spojené s dopravou zboží od podnikateli ke spotřebiteli navrátí podnikatel spotřebiteli. Náklady na dopravu zboží od spotřebitele zpět k podnikateli nese ovšem spotřebitel.
K reklamaci:
Je-li dodána jiná věc, jedná se o vadu ve smyslu § 2161 občanského zákoníku. Kupující může tuto vadu uplatnit u prodávajícího (věc reklamovat). Prodávající má dle ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Reklamovat zboží lze i prostředky umožňujícími dálkovou komunikaci. Lze tedy společnosti oznámit uplatnění nároků z vadného plnění např. skrze kontaktní e-mail. V tomto oznámení je vhodné popsat vady výrobku a navrhnout požadované řešení, lze přiložit i ilustrační video či fotografie vady. Prodávající pak na základě popisu může reklamaci (rovnou) vyhovět, anebo si od spotřebitele zboží vyžádat k posouzení vady. Lhůta v těchto případech běží ode dne uplatnění reklamace prostředkem umožňujícím dálkovou komunikaci; při případné přepravě zboží se lhůta staví po dobu této přepravy.
Pokud prodávající nevyřídí reklamaci ve stanovené době (30 dnů nebo individuálně sjednaná doba), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle ustanovení § 2002 odst. 1 občanského zákoníku má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Prodávající má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku.
Reklamace může být vyřízena buď přijetím, nebo zamítnutím.
Náklady vynaložené na přepravu zboží k reklamačnímu řízení nese v případě, že reklamaci přijme, prodávající. To plyne z § 1924 občanského zákoníku.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací o mimosoudním řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese www.adr.coi.cz.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.