Počet nahlášených stížností: | 3256 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
prosím o radu v případě reklamace poškozeného a opožděně dodaného křehkého balíku přepravovaného Českou poštou.
Sepsala jsem reklamaci, doložila fotografiemi nafocenými před pracovnicí pošty, která odmítla převzít reklamaci z důvodu, že nemám originál podacího lístku (měla jsem od odesílatele jen e-mailem poslanou kopii přední strany podacího lístku). V zákonné lhůtě ČP na reklamaci nereagovala, po dotazu na stav reklamace jsem obdržela stanovisko, že se "zodpovědnou pracovnicí byl důvod mé stížnosti důrazně projednán".
Z fotografií, které zobrazují stav balíku (deformace krabice, stržená adresa), poškrábaná plocha keramické varné desky, posun šasi oproti keramické desce (způsobilo poškození zapalování), prý nelze rozhodnout o oprávněnosti reklamace. Přitom byl balík pojištěn na 2000 Kč.
Nakonec, protože byla stržena adresa z balíku, jsem si balík musela sama „vypátrat“ na internetu a dojet si pro něj.
Jak mám postupovat dále? Může ČP jednostranně prohlásit, že fotografie pro její rozhodnutí nejsou průkazné, byť uvedené vady zachycují? Stačí pouze omluva, když mi byla způsobena škoda?
Děkuji
Lenka K.
Prosím o stanovisko jak postupovat po zamítnutí reklamace a dosáhnout náhrady škody.
|
Tweet |
Odesílatel nebo adresát mohou dle poštovních podmínek do jednoho roku od podání u kterékoliv pošty reklamovat dodání. Na základě reklamace podnik zjistí, zda a jak byla poštovní zásilka dodána. Podnik nezkoumá totožnost ani způsobilost fyzické osoby, která reklamaci jménem odesílatele nebo adresáta uplatňuje. Podnik přijme reklamaci jen za podmínky, že reklamující předloží podací stvrzenku. Česká pošta do 30 dnů od přijetí reklamace oznámí reklamujícímu, který z případů vadného dodání nastal. Pokud byla doba dodání deklarována, má odesílatel právo na snížení částky za službu dle Ceníku ČP. Odesílatel může rozhodnout, že má být částka vyplacena jiné osobě.
Reklamace poškozené zásilky je nutné uplatnit v souladu s čl. 42 poštovních podmínek, který říká: Adresát může u kterékoliv pošty reklamovat, že poštovní zásilka byla dodána poškozená nebo s úbytkem obsahu. Na základě reklamace podnik zjistí, zda a v
jakém rozsahu k poškození nebo k úbytku obsahu poštovní zásilky došlo. Podnik nezkoumá totožnost ani způsobilost fyzické osoby, která reklamaci jménem adresáta nebo jiného příjemce uplatňuje. Podnik není povinen přijmout reklamaci:
a) pokud není uplatněna při dodání poštovní zásilky ani ve lhůtě dvou pracovních dnů po jejím dodání,
b)pokud byla reklamovaná závada patrná už při dodání,
c)pokud podnik upozornil příjemce na možnost, že došlo k poškození nebo úbytku obsahu.
V případě, že by Česká pošta reklamaci nevyhověla, má spotřebitelka možnost obrátit se s námitkami proti vyřízení reklamace dle § 6a zákona o poštovních službách k Českému telekomunikačnímu úřadu, který rozhodne, zda byla reklamace vyřízena správně, případně též může rozhodnout o výši škody. Námitku lze podat nejpozději do 1 měsíce ode dne doručení vyřízení reklamace nebo marného uplynutí lhůty pro její vyřízení, jinak právo uplatnit námitku zanikne. Podání návrhu podléhá správnímu poplatku.
Česká pošta, s.p. se rozhodla nevyužít službu VašeStížnosti.cz pro řešení sporů se svými zákazníky. Vzhledem k tomu, že je námi poskytované mimosoudní řešení sporů založeno na principu dobrovolnosti, bude stížnost uzavřena. Se stížností je tedy nutné se obrátit přímo na Českou poštu.
Toto rozhodnutí je podpořeno faktem, že Česká pošta shledává svůj systém pro příjem, evidenci a řešení stížností jako dostatečný. Dle vyjádření České pošty přijme podání týkající se služeb poskytovaných Českou poštou nebo jednání jejích zaměstnanců kterákoliv organizační jednotka. Podání mohou být uplatněna telefonicky, osobně, dopisem, faxem, elektronickou poštou nebo datovou schránkou. Pro úplnost přikládáme odkaz, který obsahuje kontakt na poštovního ombudsmana: http://www.ceskaposta.cz/o-ceske-poste/kontakty/postovni-ombudsman.