Počet nahlášených stížností: | 254 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 19 |
Dobrý den,
u prodávajícího jsem si zakoupil 11. 5. 2020 vířivku, u které došlo k vyboulení z jedné strany.
První reklamace proběhla 1.10.2020 a byla vyřízena zamítnutím s odůvodněním, že k vyboulení bazénu došlo prasknutím vnitřních výztuh (žebrování) v důsledku nárazového přetlaku – tedy prudkým dosednutím, pádem, nebo skokem na okraj nafukovací vany. Jedná se o mechanické poškození související s nedodržením návodu. Na výrobku nebyla nalezena žádná výrobní ani materiálová závada, za kterou bychom mohli nést odpovědnost. Z výše uvedeného důvodu je Vaše reklamace neuznána.
Vířivku jsem převzal a reklamoval na pobočce znovu 22. 10. 2020, jelikož jsem s vyřízením reklamace a jejím odůvodněním nesouhlasil. Stejný výsledek.
Prodejce mě doporučil kontaktovat autorizovaný servis Marimex, což jsem i následně udělal.
Podpora Marimexu mě však informovala, že reklamaci musím řešit vždy se svým prodejcem, neboť s jejich firmou nemám žádný právní vztah.
Ozval jsem se tedy znovu prodejci a rozhodnul jsem se využít svého výhodnějšího postavení, jelikož se jednalo o nákup v prvních šesti měsících. Prodejce by mi tak měl dokázat, že vada neexistovala již v době převzetí věci a jedná se o mé pochybení, které dle jejího vyjádření spočívá v nevhodném užívání. Dosud se však pouze domníval, jakými způsoby mohlo poškození vzniknout.
Prodejce jsem upozornil, že nestačí pouze vyjádření jakožto prodejce, ale doložení znaleckým posudkem.
Prodejce zareagoval s tvrzením: Vzhledem k tomu, že jste poškození vířivky reklamoval až čtyři měsíce po zakoupení, není možné Vaší reklamaci vyhovět, je mi líto (viz §2104 - "Kupující věc podle možnosti prohlédne co nejdříve po přechodu nebezpečí škody na věci a přesvědčí se o jejích vlastnostech a množství").
V případě, že se s tímto vyjádřením neztotožňujete, je zde možnost využití služeb některého ze soudních znalců.
Prodejce se rozhodnul ignorovat právo zákazníka a povinnosti prodejce a rozhodnul se tuto povinnost převést na mě, tedy obrátit se na soudního znalce, i když mi touto cestou měl dokázat, že vada neexistovala již v době převzetí věci.
Rozhodnul jsem se kontaktovat Českou obchodní inspekci, která mě informovala, že není oprávněna do takto vzniklých právních vztahů jakýmkoliv způsobem zasahovat a řešit spory, které z takovéhoto vztahu vzniknou.
Zároveň mi však ČOI potvrdila, že v prvních 6 měsících je mé postavení silnější, jelikož zákon předpokládá, že zboží bylo vadné už od začátku, když se závada projeví v této době. A je na prodávajícím, aby prokázal, že tomu tak nebylo, nestačí to ovšem jen tvrdit.
Ještě před obdržením odpovědi od ČOI mě kontaktoval znovu prodejce, že servis nakonec přistoupil k řešení ve smyslu zaslání k novému posouzení s tím, že bude následně vyměněn za nový. Servis nadále trvá na tom, že se nejedná o výrobní vadu a jedná se čistě o prozákaznické řešení.
Vzhledem k faktu, že po zkušenostech s produktem, ale i prodejcem nemám sebemenší zájem o výměnu za nový kus, trval jsem na odstoupení od kupní smlouvy.
Prodejce mi však odpověděl, že pokud nemám o opravu (i když už mluvil o výměně) zájem, vyčká na kontakt ze strany kontrolního orgánu.
Kontrolní orgán tento spor však řešit nebude, jsem tak nucen podat stížnost touto cestou a při jejím neúspěchu se obrátit na soud, či mimosoudní řešení v rámci ADR.
Intex Pure SPA 79" Octagon
Požaduji odstoupení od kupní smlouvy v plné výši.
|
Tweet |
V rámci reklamace zboží, které zakoupil spotřebitel, může prodávající společnost vyřešit reklamaci opravou či dodáním nové věci, případně její součásti, i v případě, kdy spotřebitel požaduje odstoupení od smlouvy (vrácení peněz) - viz § 2169 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Odstoupení od smlouvy přichází u první reklamace v úvahu, pokud řešení opravou ani výměnou není možné nebo společnost nevyřeší reklamaci řádně do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace (§ 19 odst. 3 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v kombinaci s § 2002 odst. 1 občanského zákoníku).
Co se týče dalšího postupu, nemáme, co bychom spotřebiteli doplnili.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.