Počet nahlášených stížností: | 40 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Obdržela jsem dne 8.2.2021 pokutu ve výši 2 500,- Kč z důvodu že "nebyl zahájen odběr v souladu se smlouvou o dodávce energií".
1.Objednávka (číslo není uvedeno) s „Energetickou kanceláří“ byla mnou podepsána dne 7.10.2016 v Přerově.
2.Smlouva na dodávku elektrické energie s „Maxim energy“ byla podepsána dne 29.3.2017 s tím, že dodavatel zašle stávajícímu dodavateli výpověď a zajistí ukončení současného smluvního vztahu.
Smluvní vztah měl být ukončen k 2.11.2020.
3.Na základě oznámení dodavatele el. energie „Maxim energy“ o zvyšování cen nám byla nabídnuta možnost odstoupení od smlouvy, této možnosti jsme využili při zrušení smluvních vztahů (před možností zahájení odběru energie) u jednoho odběrného místa od 1.1.2019.
Z výše uvedeného vyplývá, že ke zrušení smluvních vztahů mezi mnou a dodavatelem nedošlo jednostranným odstoupením od smlouvy z mé strany, ale z důvodu zvyšování cen elektrické energie a v souladu s ust. §11a, odst. 5 Energetického zákona. Smluvní ujednání o „zahájení odběru energie“ nemohlo být naplněno, neboť nebyl uzavřen smluvní vztah s dodavatelem energie. Smluvní vztah s vaší kanceláří byl uzavřen na dalším odběrném místě (objednatel byl manžel).
Odběr el. energie dle Objednávky č. EK002241 ze dne 7.10.2016
Ke zrušení smluvních vztahů mezi mnou a dodavatelem nedošlo jednostranným odstoupením od smlouvy z mé strany, ale z důvodu zvyšování cen elektrické energie a v souladu s ust. §11a, odst. 5 Energetického zákona. Smluvní ujednání o „zahájení odběru energie“ nemohlo být naplněno, neboť nebyl uzavřen smluvní vztah s dodavatelem energie. Ze strany EK došlo k nečinnosti při zásahu do sjednaných smluvních cen, nedošlo k nabídce změny dodavatele energie atd.
Požaduji navrácení uhrazené pokuty ve výši 2 500,- Kč
|
Tweet |
Změní-li dodavatel jednostranně cenu nebo jiné smluvní podmínky, ze zákona má spotřebitel nárok na odstoupení od smlouvy. Toto odstoupení nesmí být spojeno s povinností hradit v souvislosti s ním jakékoliv dodatečné poplatky (§ 11a odst. 5 energetického zákona).
Pokud spotřebitel využije svého zákonem garantovaného práva na odstoupení od smlouvy (viz výše), nemůže být takové odstoupení od smlouvy stiženo sankcí v podobně povinnosti hradit smluvní pokutu. To plyne z doposud nepřekonané judikatury Nejvyššího soudu ČR (sp. zn. 32 Cdo 4469/2010) i ze samotného energetického zákona.
Je-li totiž smluvní pokuta navázaná na porušení povinnosti zahájit odběr, ke kterému ale nedošlo jen proto, že spotřebitel využil zákonného nároku na odstoupení od smlouvy, je tím vlastně sankcionován výkon práva na odstoupení. To, jak je uvedeno výše, není možné.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírně, je možné se obrátit na Energetický regulační úřad (jde-li o vztah s dodavatelem), nebo na ADR při České obchodní inspekci (jde-li o vztah se zprostředkovatelem).
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.