Počet nahlášených stížností: | 4 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
dne 29.5.2021 jsem si přímo u letecké společnosti Flydubai zakoupila letenky z Prahy do Malé, s mezipřistáním v Dubaji. Naplánovaná cesta se měla konat v datu 29.6.-10.7.2021. Dne 3.6.2021 mi však přišel e-mail od Flydubai, že se náš let nebude konat, důvod neobeznámen. Nebyly, ale zrušeny všechny části letu. Pouze z Prahy do Dubaje a zpáteční let Dubaj-Praha. O cestě Dubaj-Malé, Malé-Dubaj nepadla ani zmínka. Byla nám nabídnuta náhrada ve formě přebookování letu či voucheru. Po domluvě se svou spolucestující jsem chtěla cestu tedy přebookovat na září, což ovšem nebylo možné, šlo přebookovat pouze do srpna. Avšak znovu obnovené lety na Maledivy byly možné až od 22.9.2021. Ihned jsem kontaktovala leteckou společnost, jak telefonicky tak e-maily. Poté, 7.6.2021, jsem dostala tři možnosti, jak situaci vyřešit. 1) Letět s Emirates, 2) Jiný let do evropské destinace, 3) Vrácení peněz, buď ve formě voucheru (zpracování za 1-2 týdny) nebo na původní účet, odkud byly letenky zaplaceny (za 5-7 týdnů). Vybrala jsem poslední možnost-vrácení peněz na účet. Jedná se o částku 29,252.00Kč. Za 20 dní mi do mailu přišly 2 vouchery s platností na jeden rok. Můj požadavek to ale nebyl. Přišel mi ještě e-mail s informací, že nahlédli do záznamů a můj požadavek byl postoupen ve formě voucherů. Již uběhlo více než 5 týdnů od požádání o navrácení peněz a stále marně čekáme.
Lety Praha - Malé, Malé - Praha, 29.6.-10.7.2021. Let FZ 1782/FZ 1569, FZ 1208/FZ 1781).
Dožaduji se vrácení celé částky za zakoupené letenky od letecké společnosti Flydubai. Tato možnost mi byla nabídnuta přímo i leteckou společností.
|
Tweet |
Nároky cestujících při zrušení letu se řídí Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004, kterým se stanoví společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů (dále jen "Nařízení"). Dle čl. 3 Nařízení je nutné, aby
- daný let začínal na letišti na území členského státu
- nebo pokud začíná na letišti nacházejícím se na území třetího státu, končil na letišti na území členského státu a zároveň byl operován evropskou aerolinkou.
V řešené věci je Nařízení aplikovatelné pouze na zrušený let z Prahy do Dubaje. Na zpáteční let z Dubaje do Prahy se nepoužije. S tímto výkladem přišel ve věci C-173/07 Soudní dvůr EU (přímo uvedl, že Nařízení "se nepoužije na případ zpáteční cesty, kdy cestující, kteří původně odletěli z letiště umístěného na území členského státu, na které se vztahují ustanovení Smlouvy, se vrátí na toto letiště letadlem, které odletělo z letiště umístěného ve třetí zemi. Okolnost, že let tam i let zpáteční jsou rezervovány současně, nemá vliv na výklad tohoto ustanovení." ). Odškodnění za zrušený let z Dubaje do země EU se bude řídit právními předpisy místa odletu (Dubaj).
Dle Nařízení se zrušením letu rozumí neuskutečnění letu, který byl dříve plánován a na který bylo rezervováno alespoň jedno místo. Dle čl. 5 nařízení platí, že v případě zrušení letu je dotčeným cestujícím nabídnuta provozujícím leteckým dopravcem pomoc v souladu s čl. 8 Nařízení.
Cestující, jehož let byl zrušen, má právo zvolit mezi náhradou pořizovací ceny letenky spolu s případným zpátečním letem do původního místa odletu, a to při nejbližší příležitosti, nebo přesměrováním za srovnatelných dopravních podmínek a při nejbližší příležitosti na jejich cílové místo určení, nebo přesměrováním za srovnatelných dopravních podmínek na jejich cílové místo určení v pozdější době podle přání cestujícího s výhradou dostupnosti míst. Vzhledem k současné situaci však volba letu při nejbližší příležitosti nemusí být poskytnuta v krátké době.
Náhradu pořizovací ceny letenky je společnost povinna uhradit do sedmi dní způsobem stanoveným v čl. 7 odst. 3 Nařízení (hotově, elektronickým bankovním převodem, bankovními příkazy nebo bankovními šeky nebo, v případě dohody podepsané cestujícím, cestovními poukazy nebo jinými službami), a to za část nebo části neuskutečněné cesty a za část nebo části již uskutečněné cesty, jestliže let nadále neslouží účelu vztahujícímu se k původnímu cestovnímu plánu cestujícího, spolu s případným zpátečním letem do původního místa odletu, a to při nejbližší příležitosti.
Podrobný formulář stížnosti pro uplatnění nároku při zrušení letu, zpoždění letu nebo odepření nástupu na palubu zpracovala Evropská komise jako praktický návod postupu při stížnosti u leteckého dopravce, viz. http://ec.europa.eu/transport/passengers/air/doc/complain_form/eu_complaint_form_cs.pdf.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.