Počet nahlášených stížností: | 3 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobry den, objednala jsem zbozi a v radne lhute odeslala zpet s tim, ze chci vestit penize. Neodpovidalo me objednavce. Po 100 mejlech plnych vymlum, jsem je nekolikrat zadala! Nechaly si odeslat zbozi a penize nikdy neposlaly zpet. Nejdriv se vymlouvaly a pK me dokonce i zyblokovaly na socialnich sitich.
Plavky neodpovidaly obednanemu zbozi
Chtela jsem vratit penize zpet. Nikdy, nikdy k tomu bohuzel uz asi nedojde!
|
Tweet |
Předně je třeba rozlišovat reklamaci věci (v případě, že má věc vadu) a odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem ve lhůtě 14 dnů od převzetí zboží.
a) Právo na odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem
Při koupi zboží distančním způsobem (typicky e-shop) má spotřebitel dle § 1829 odst. 1 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, 14 dnů od převzetí zboží nárok na to, aby u prodávajícího uplatnil možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodů.
V návaznosti na to má prodávající povinnost mu dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Pokud taková skutečnost nenastala, není důvod k pozdržení vrácení peněžních prostředků spotřebiteli. Spotřebiteli doporučujeme, aby si doklady prokazující odstoupení i odeslání zboží uschoval.
Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v zákonné lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
b) Reklamace vady
Nelze-li věc bez komplikací užívat k určenému účelu, má věc vadu ve smyslu § 2161 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. V takovém případě je spotřebitel oprávněn věc reklamovat. Lhůta pro vyřízení reklamace činí zásadně 30 dní (§ 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele).
Pokud jde o nároky, které má spotřebitel v případě uznané reklamace, jsou tyto nároky upraveny (hierarchicky) v § 2169 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Primárně má spotřebitel nárok na opravu věci, popřípadě na dodání nové bezvadné věci. Až tehdy, není-li ani jeden z těchto způsobů vyřízení reklamace možný, má spotřebitel nárok na odstoupení od smlouvy.
Reklamovat zboží lze i prostředky umožňujícími dálkovou komunikaci. Lze tedy společnosti oznámit uplatnění nároků z vadného plnění např. skrze kontaktní e-mail. V tomto oznámení je vhodné popsat vady výrobku a navrhnout požadované řešení, lze přiložit i ilustrační video či fotografie vady. Prodávající pak na základě popisu může reklamaci (rovnou) vyhovět, anebo si od spotřebitele zboží vyžádat k posouzení vady. Lhůta v těchto případech běží ode dne, kdy e-mail (obsahující uplatnění nároků z vadného plnění/reklamaci) podnikateli dojde. Tímto dnem je podle našeho názoru den následující po dni, kdy se e-mail uložil do e-mailové schránky podnikatele (k prokázání lze využít např. potvrzení o doručení e-mailu). Pokud podnikatel vědomě zmaří dojití (např. jako kontaktní uvede neexistující e-mailovou adresu), platí, že mu byl e-mail řádně doručen. Při případné přepravě zboží na pobočku se lhůta staví po dobu této přepravy.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.