Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
31.5.2019 nám firma Dajkon usadila okna a dveře.Dveře jsem reklamoval July 29, 2020 stím že jsou špatně usazeny,Pán Jakub B. mi řekl at to nafotím a podle fotky mi napsali že je to moje vína pry je to prošláplis tím jsem nesouhlasil a o té doby na mne kašlou.Tak jsem si nechal dveře seřídit konkurenční firmou a pán mi potvrdil že to dlouho neviděl tak špatnou montáž.Tak jsem znovu napsal panu B., ale ten to neřeší,požadál jsem ho at se přijde podívat na dveře jak je krásně usadili,ale odezva žádná.
Vchodové dveře Salamander - tříbodové zamykání - 3 klíče - klika zevnitř bílá + klika zvenčí hnědá - výplň: EKO 037 - na stranách: PVC zateplená výplň 24 mm - uprostřed: dvojsklo 1,1 kůra hnědá ! - barva: dekor ořech zvenčí / bílá zevnitř - otevíraní: dovnitř výška dveří: otvor 2500 mm - podlaha 180 mm - 30 mm polystyren - 20
Rad bych aby firma přijela a opravdu to začala řešit co stím provedem,abych si užil nových dveří
|
Tweet |
Uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem.
Reklamovat zboží lze i prostředky umožňujícími dálkovou komunikaci. Lze tedy společnosti oznámit uplatnění nároků z vadného plnění např. skrze kontaktní e-mail. V tomto oznámení je vhodné popsat vady výrobku a navrhnout požadované řešení, lze přiložit i ilustrační video či fotografie vady. Prodávající pak na základě popisu může reklamaci (rovnou) vyhovět, anebo si od spotřebitele zboží vyžádat k posouzení vady. Lhůta v těchto případech běží ode dne uplatnění reklamace prostředkem umožňujícím dálkovou komunikaci; při případné přepravě zboží se lhůta staví po dobu této přepravy.
Ne všechny výrobky lze poslat na posouzení, což vyplývá i z judikatury:
„[…] S ohledem na to, že se v souzeném případě jednalo o dřevěný koupací sud o značné hmotnosti a rozměrech, nelze po žalobci (spotřebiteli) spravedlivě požadovat, aby sám zajistil přepravu věci do sídla žalované k odbornému posouzení vytknuté vady. Přeprava celé řady výrobků do provozovny podnikatele je totiž pro spotřebitele značně problematická, a to i přesto, že má nárok na náhradu nákladů spojených s uplatněním svého práva z odpovědnosti za vady (viz § 1924 – pozn. aut.).“ Dle našeho názoru měl podnikatel pro řádné vyřízení reklamace přijet předběžně posoudit namítané vady věci do místa bydliště spotřebitele a případně zajistit demontáž a přepravu vadné věci, protože se jedná o pevně usazenou věc, kterou nelze bez dalšího jednoduše poslat k posouzení. V případě, že reklamace není vyřízena řádně a včas vzniká spotřebiteli nárok na odstoupení.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se k případu vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.