Počet nahlášených stížností: | 11 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Prostřednictvím e-shopu www.eu-nabytek.cz jsme koupili sedací soupravu BENANO. Když jsme sedací soupravu rozbalili, zjistili jsme drobné poškození na zadní straně (promáčklina a natržená potahová textílie). Vzhledem k tomu, že nemáme sedačku přisunutou u zdi, ale volně v prostoru, toto poškození jsme reklamovali. Dodavatel sice reklamaci uznal, jako řešení však nabídl buď zaslání náhradní potahové látky, což jsme zamítli, neboť nejsme čalouníci a oprava svépomocí by určitě nedopadla dobře. Jako druhou možnost dodavatel požaduje zaslání vadného dílu zpět do výrobního závodu a jeho opravu, ale vzhledem k velikosti dílu (polovina rohové sedací soupravy)a k tomu, že my jsme z Prahy a on z Kunčic pod Ondřejníkem, si nedovedu představit, jak bychom dopravu zajistili. Má dodavatel právo toto po nás žádat? Děkuji za odpověď.
Rohová rozkládací sedací souprava Benano
Jako akceptovatelné řešení jsme navrhovali též přiměřenou slevu, k tomu se však dodavatel nevyjádřil.
|
Tweet |
Uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem.
Reklamovat zboží lze i prostředky umožňujícími dálkovou komunikaci. Lze tedy společnosti oznámit uplatnění nároků z vadného plnění např. skrze kontaktní e-mail. V tomto oznámení je vhodné popsat vady výrobku a navrhnout požadované řešení, lze přiložit i ilustrační video či fotografie vady. Prodávající pak na základě popisu může reklamaci (rovnou) vyhovět, anebo si od spotřebitele zboží vyžádat k posouzení vady. Lhůta v těchto případech běží ode dne uplatnění reklamace prostředkem umožňujícím dálkovou komunikaci; při případné přepravě zboží se lhůta staví po dobu této přepravy.
V případě, že podnikatel požaduje po spotřebiteli zaslání reklamované věci k posouzení nebo k vyřízení reklamace (opravě), může spotřebitel po prodejci na základě § 1924 občanského zákoníku požadovat náhradu nákladu spojených s dopravou zboží k výrobci. Spotřebitel je ovšem povinen vybrat nejlevnější a v místě kam bylo dodáno dostupný prostředek přepravy. Nelze žádat po prodejci proplacení zbytečně vysokých nákladů, pokud šla doprava k reklamaci vyřešit levněji. Pokud prodejce výslovně doporučil spotřebiteli určitý způsob dopravy, pak je samozřejmě povinný uhradit veškeré náklady, které spotřebiteli vzniknou tím, že vybral způsob přepravy dle "návodu" prodávajícího. Spotřebitel má právo na úhradu těchto nákladů v penězích.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se k případu vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.