Počet nahlášených stížností: | 183 |
Z toho za letošní rok: | 43 |
Stále v řešení: | 6 |
Výrobek dorazil v pořádku, ale nefunfuje ovládání - cena výrobku 1059 kč vč. DPH. Nejsou na faktuře uvedené kontaktní údaje ( tel. nebo mail) -tudíž nemám kam se obrátit pro vrácení. Firmu jsem pod názvem našla na webu, ale také nic. NEDOPORUČUJI. Jak mám prosím postupovat ?
Děkuji za odpověď.
Jana Piskáčková, tel. 606 633 600
vrácení zboží dle zákona do 14 dní
|
Tweet |
V daném případě se může spotřebitel rozhodnout vadné zboží buď reklamovat nebo odstoupit od smlouvy do 14 dní od převzetí, rozhodnutí pro jednu z variant ovlivní posouzení práva na úhradu nákladů na přepravu zboží zpět k prodejci.
A) K reklamaci (§ 2161 občanského zákoníku a následující):
Uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem. Účelně vynaložené náklady spojené s přepravou zboží hradí v případě oprávněné reklamace prodávající (§ 1924 občanského zákoníku).
B) K odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem bez udání důvodu (§ 1829 občanského zákoníku):
Pokud daná kupní smlouva byla uzavřena prostřednictvím prostředku umožňující komunikaci na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dní od převzetí zboží. Pokud spotřebitel odstupuje od smlouvy, je povinen o tom informovat prodávajícího (v případě soudního sporu by musela spotřebitel prokázat, že od smlouvy odstoupil) a vrátit prodávajícímu zboží. Prodávající je povinen vrátit spotřebitelce peněžní prostředky nejpozději do 14 dnů ode dne, kdy bylo od smlouvy odstoupeno. Prodávající nemusí vracet peněžní prostředky dříve, než mu spotřebitelka prokáže, že mu zboží odeslala. Nevrátil-li prodávající peněžní prostředky ve výše uvedené lhůtě, může spotřebitel požadovat také zákonný úrok z prodlení. Náklady na přepravu zboží zpět k prodejci hradí spotřebitel.
Jelikož je prodávající zahraniční subjekt sídlící ve Slovinsku, má spotřebitel možnost obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum, které bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiných členských států EU, Norska a Islandu. Více informací o Evropském spotřebitelském centru je možné vyhledat na webových stránkách https://evropskyspotrebitel.cz/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.