Počet nahlášených stížností: | 254 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 19 |
Při objednání nové lednice byla objednána u firmy Datart i služba výnos do patra a odvoz starého spotřebiče. Tuto službu u nich zajišťuje firma ASEN logistic s.r.o.. Lednici dodali 7.7. v ranních hodinách. Při odnosu starého spotřebiče, lednice, pracovníci logistické firmy poškodili lino v patře před výtahem. Toho jsem si všiml při úklidu nepořádku, který při přesunu lednice vznikl, když už pracovníci přepravní služby byli pryč. Nedovolal jsem se jim kvůli nahlášení a v následném rozhovoru s linkou f. Datart mi řekli, ať vše nafotím a zašlu na reklamace. Nafotil jsem, odeslal. Čekal jsem, že se situace bude řešit. Lino ve společných prostorách se dělalo minulý rok.
Od té doby Datart i ASEN tvrdí, že zaměstnanci přepravní služby nic nezničili. I když jsem doložil fotky poškozeného lina i fotky z výpisu hovorů, kvůli nedovolání se řidičům.
Kvůli nepořádku ze staré lednice(prach a voda)a problému dostat lednici do výtahu věřím, že pracovníci přepravní služby nezaznamenali, že při naklánění lednice vykousli lino o velikosti koruny, ale lino poškodili, to je realita.
Firmy tvrdí, že přepravci nic nezničili, já jim tvrdím že ano.
Co s tím?
Služba "Odvoz starého spotřebiče" a "výnos do patra" u firmy Datart.
Solidní dopravce musí být pro tyto případy pojištěn. Jediným řešením je pro mne oprava poškozeného lina, respektive vyúčtování opravy přepravci/ Datartu.
|
Tweet |
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží nebo v případě služeb s ním spojeným v době 24 měsíců od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Spotřebitel nás informoval, že stížnost byla vyřešena a škoda za dopravu byla uhrazena přepravní společností. Stížnost proto uzavíráme s dosažením dohody.