Počet nahlášených stížností: | 106 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Postup a odpověď společnosti Baťa je projevem nezájmu o kvalitu zboží a kvalitu přístupu k zákazníkům. Prodejce na povinnost prokázat že nešlo o vadu materiálu, což v tomto případě neproběhlo, viz popis vady a jednání prodejce níže.
S pozdravem
Tomáš Ergens
Zde je moje komunikace s prodejcem:
Vážený pane Ergensi,
velmi mě mrzí Vaše nespokojenost se způsobem vyřízení Vaší reklamace. Posouzení každé zákaznické reklamace věnuje naše společnost maximální možnou pozornost. Reklamaci posoudila vedoucí prodejny, která je k tomu plně kompetentní - jak z pohledu zákona, tak i z pohledu interních pravidel společnosti. Vedoucí prodejny je pravidelně školena a její odborné znalosti, schopnosti a zkušenosti jsou na nejvyšší možné úrovni.
Vaše reklamace byla zamítnuta jako neoprávněná. Vyřízením reklamace je celá záležitost ukončena a případný další postup je plně v rukou kupujícího. Není povinností prodávajícího již jednou ukončenou reklamaci dále řešit (znovu zahajovat reklamační řízení).
Pokud našemu závěru nedůvěřujete, můžete se samozřejmě obrátit na orgány a instituce, které celou záležitost znovu objektivně a nestranně posoudí (např. ČOI, spotřebitelské organizace, soudní znalec v oboru). Objektivní výsledky takového posouzení jsme připraveni respektovat. Předpokládám však, že i takové posouzení nezávislou osobou potvrdí správnost našeho původního závěru.
S pozdravem
T. B.
Baťa kontakt
Dne 10.3.2015, 18:58, Tomáš Ergens napsatl:
Dobrý dnes jsem navštívil prodejnu Vaší společnosti v Brně OC Královo pole, abych se dozvěděl proč byla zamítnuta moje reklamace bot. Boty jsem dal do reklamace jelikož po běžném nošení se po roce vyskytla vada -prasklá kůže na boku otvoru pro vsunutí nohy do boty. Je to tedy místo které nepřichází výrazně do styku s nohou. Vedoucí prodejny mi ukázala protokol o vyřízení s zamítnutí reklamace, kde je uvedeno že k prasknutí došlo kvůli mému špatnému zacházení s botou, totiž že to je tím že jsem nepoužíval lžíci a nerozvazoval tkaničky. To mně pochopitelně neuspokojilo, a to hned z několika důvodů pro které jsem boty nepřevzal: 1. Lžíci i tkaničky jsem používal správně a to je patrné na zadního okraje otvoru pro nohu, který by při nepoužívání lžíce byl logicky minimálně viditelně opotřebovaný,což tak není. 2. Vedoucí prodejny mi odmítla vydat potvrzení nebo vyjádření o tom co je důvod zamítnutí reklamace, pokud nepodepíšu vyřešení reklamace. Se kterým ovšem nesouhlasím. 3. Nedovolila mi si ani vyjádření opsat nebo ofotit, abych se mohl někde poradit o způsobu dalšího postupu. A to ani po mém dotazu jak by se chovala v případě zákazníka nevidomého a neslyšícího, který by logicky potřeboval dokument pro seznámení s ním nafotit do nějakého zařízení. Sdělila mi že pro tyto osoby prostě nejsou schopni seznámení formou vyfocením komunikaci zajistit. 4. A nakonec hlavní aspekt problému je, že když jsem se zeptal jak dospěla společnost k závěru že jsem boty poškodil já a ne vada materiálu, sdělila mi že to ze zkušenosti pozná na pohled, že takto boty samy nepraskají, takže to muselo být mnou. V tom je problém jednak že šlo o posouzení okem, ne tedy analýzou místa a materiálu, a jednak v tom že ostatní části boty nesvědčí o tomto důvodu.
Žádám proto o přehodnocení zamítnutí reklamace, protože boty za téměř dva tisíce musí běžně nošení vydržet, a také proto že jednání vedoucí nese znaky porušení zákonných pravidel pro reklamace.
Ideálně zadám o vrácení peněz.
S pozdravem
Tomáš Ergens
obuv vycházková přímotvářená, cena 1899, velikost 43, artikl 8443387
Vrácení peněz nebo Nový pár obuvi bez vady materiálu
|
Tweet |
Prodávající je dle § 19 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Nesplnění uvedených povinností je správním deliktem a prodávajícímu může být uložena pokuta ze strany České obchodní inspekce. Ta ale nemá pravomoc k řešení tohoto sporu mezi podnikatelem a spotřebitelem.
Zákon předpokládá promptní řešení reklamaci. Prodávající má povinnost rozhodnout o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Je odpovědností prodávajícího, jakým způsobem rozhodne o reklamaci.
Spotřebitel je oprávněn uplatnit reklamaci pro vadu, která se vyskytla v době 24 měsíců od převzetí věci. Je-li však mezi stranami spor o tom, zda se jedná o vadu, doporučujeme spotřebiteli, aby se obrátil na soudního znalce, které může vypracovat posudek. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací. Seznam znalců je k dispozici na www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Společnost BAŤA, akciová společnost se rozhodla nevyužít služby VašeStížnosti.cz pro řešení sporů se svými zákazníky. Vzhledem k tomu, že je námi nabízené mimosoudní řešení sporů založeno na principu dobrovolnosti, bude stížnost pro nereakci subjektu uzavřena.
Případné spory mohou být tedy řešeny pouze v soudním řízení. Před samotným podáním žaloby doporučujeme zaslat subjektu předžalobní výzvu dle § 142a občanského soudního řádu a to nejméně 7 dní před podáním žaloby. Vhodné je také právní zastoupení. Seznam advokátů je k dispozici na http://www.dtest.cz/advokati.