Počet nahlášených stížností: | 1232 |
Z toho za letošní rok: | 2 |
Stále v řešení: | 13 |
Služeb PPL využívám sporadicky, ale tento měsíc jsem udělala s nimi již 3x špatnou zkušenost. Objednala jsem si zboží u firem, které doručují své zboží přes PPL a jako bonus hradí poštovné.
Bohužel, PPL doveze zboží kamkoliv, kde mu to nevyhuje, ale nikdy tam, kam si přeje zákazník. Pokaždé jsem se to snažila řešit předem i následně s operátorem nebo týmem zákaznické péče, ale vždy bezúspešně.
Pokud si nemohu zásilku vyzvednout osobně a nemám nikoho, kdo by ji pro mne vyzvedl, nejspíš bych si musela objednat kurýra - ať už zase toho samého od PPL nebo jiné od podobné společnosti, aby mně uloženou zásilku z Parcelshopu přivezl. To rozhodně není normální.
Kurýr nezvoní na domovní zvonek. Pokud se nedovolá na mobil, zákazník podle něho nebyl zastižen, přestože na zásilku čekal v daný čas na udané adrese.
Čísla zásilek jsou ***.
nedodávání zásilek
požaduji minimálně omluvu za takové jednání, ideálně finanční kompenzaci za marně vynaložený čas (u 3 zásilek poměrně hodně času - celkem cca 1 den) a také vedení zaměstnanců k tomu, aby dělali to, za co jsou placeni tj. za dovoz zásilek zákazníkům na zadaná doručovací místa
|
Tweet |
Pokud nebyla služba poskytnuta nebo nebyla poskytnuta ve sjednané kvalitě, je vhodné uplatnit reklamaci. Při uplatnění reklamace může spotřebitel žádat řádné poskytnutí služby, přiměřenou slevu, případně může od smlouvy odstoupit, pokud vadné plnění ze strany podnikatele bylo podstatným porušením smlouvy (pokud se dá předpokládat, že by spotřebitel smlouvu neuzavřel, věděl-li by o porušení smlouvy).
Pokud však smlouvu o přepravě uzavíral se společností prodávající, je za včasné doručení zboží odpovědný právě on, protože povinnost dodat zboží je dle českého práva splněna dojitím zboží do místa dodání, tj. standardně do bydliště spotřebitele. Prodávající je v takovém případě také oprávněn uplatnit reklamaci u svého smluvního partnera, pokud služba nebyla poskytnuta v souladu se smlouvou.
Co se týká náhrady škody, dle § 2913 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, platí, že poruší-li strana povinnost ze smlouvy, nahradí škodu z toho vzniklou druhé straně. Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Máme za to, že spotřebitel může po společnosti žádat i náklady spojené s dopravou do tzv. parcelshopu. Pro výpočet náhrady za používání motorových vozidel se, pro absenci právní úpravy v oblasti spotřebitelského práva, používá analogicky předpisů pracovního práva. V těch se stanoví, že sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nejméně u osobních silničních motorových vozidel 4,70 Kč (viz § 1 písm. b) vyhlášky č. 511/2021 Sb.). Upozorňujeme však, že dle § 1925 občanského zákoníku platí, že čeho lze dosáhnout uplatněním práva z vadného plnění (tj. v reklamačním řízení), toho se nelze domáhat z jiného právního důvodu (tj. např. z titulu náhrady škody).
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.