Počet nahlášených stížností: | 54 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
Prosím o radu v následující situaci.
20.9.2022 jsem u společnosti Asko nábytek, pobočka Hradec Králové zadával reklamaci na chybějící díly šatní skříně. V šatní skříni chybělo celkem dostal dílů - viz výčet dole. Největší problém byl s tím že chyběly sokly na které skříň stojí a nebylo možné skříň postavit. Po dohodě s prodejcem mi byla vyplacena kompenzace abych si nechal chybějící díly vyrobit - stěhovali jsme se s 6 měsíčním dítětem. Dále bylo dohodnuto, že zbylé chybějící díly, které nejsou nezbytné k postavení skříně,budou dodány do 30 dní. Dne 3.11 dorazila zásilka přímo od přepravy společnosti Asko. Mělo dorazit 5 balíčků, dorazily jen 4. Poslední se ztratil. Bylo opět kontaktováno reklamační oddělení. Balíček se ztratil cestou z Německa do ČR. Reklamace do dnešního dne (5.12.2022) stále není vyřešena. Skříň nemohu dokončit protože mi chybí panty a dále šatní tyč. Zbylé součástky jsem si zajel raději koupit (např šrouby) abych mohl skříň vůbec postavit. Chybějící šatní tyč u šatní skříně nás v bytě velice omezuje. Navrhl jsem společnosti že přistoupim na kompenzaci která bude v částce 0.5% za každý den prodlevy v reklamaci nad zákonných 30 dní. Prodejce navrhnul že mohou skříň vrátit. Skříň je slepená a rozebrat jí nelze a ani to nemám v plánu. Podotýkám že tento návrh jsem vyslovil až po 2 měsících řešení reklamace.
Základním problémem bylo u skříně velké množství balíku a absence kusovníku co vlastně je součástí. Tento seznam není ani možné získat na internetu a ani ho nemá samotný prodejce.
Prosím o radu jak lze dále postupovat, ideálně smírčím řešením. Alternativa je ČOI, kterou bych kontaktoval jako další možnost.
Seznam chybějících dílů:
6x panty, 6x šrouby, 1x šatní tyč,2x sokl, 2x polička. Dne 3.11. byly dodány pouze 2x sokl a dvě poličky. Zbytek se někde ztratil.
Děkuji za radu a pomoc s řešením.
Šatní skříň
Finanční kompenzace
|
Tweet |
Uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (zásadně 30 dnů), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
Při podstatném porušení smlouvy má spotřebitel mimo jiné i právo nárokovat splnění povinnosti či snížení kupní ceny.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.