Počet nahlášených stížností: | 60 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
17.10.2020 mi manžel koupil k Vánocům kozačky. V prosinci jsem je měla asi 3x na sobě, počasí nebylo vlhké, tak bylo vše ok. Další rok jsem je obula asi 2x a zjistila jsem že v botách je mokro, zatéká do nich. Hned jsem je reklamovala v Cityparku v Jihlavě, prodejna Humanic. Boty údajně opravili. Letos začátkem prosince jsem je opět obula ale v tomto vlhkém počasí to vypadalo, jako bych šla jen v ponožkách. Úplně nacucané boty. 8.12.2022 jsem je opět reklamovala. Asi po 4 dnech mi přišla SMS, že reklamace je neodůvodněná. Prý reklamace na opravu byla pouze 14dní.. Cena kozaček byla 1999,-Kč. Prý s tím nic neudělají. Je pozdě. Boty jsou na pohled jako nové. Co mám dělat?
Dámské kozačky č.38, č.artiklu:1-50-37-0179-0
Zrušení kupní smlouvy a vrácení peněz.
|
Tweet |
Obecně platí, že spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (zásadně 30 dnů), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
Práva z vadného plnění je spotřebitel oprávněn uplatnit tehdy, pokud se během dvou let od převzetí zboží vyskytla na tomto zboží vada. Lhůta, po kterou lze právo z vad uplatnit, je podle našeho názoru obecná tříletá promlčecí lhůta. Spotřebitel má tedy možnost uplatnit práva z vadného plnění do tří let od okamžiku, kdy se o vadě dozvěděl, resp. dozvědět mohl a měl (§ 619 a § 629 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). S ohledem na zásadu zákazu zneužití práva doporučujeme reklamaci uplatňovat vždy neprodleně poté, co spotřebitel vadu věci zjistí. Spotřebitel bude muset vždy prokázat, že věc byla vadná již během prvních 2 let od převzetí.
V tomto případě se domníváme, že by spotřebitelka musela prokázat, že vada na věci byla i po vrácení zboží z reklamace (nejlépe v co nejkratší době po návratu), která byla označena jako vyřízená, aby mohla od smlouvy odstoupit na základě reklamace která nebyla řádně vyřízena.
Spotřebitelka by případně mohla žádat opravu bot, přičemž v tomto případě by se již nejednalo o reklamaci v době 24 měsíců a spotřebitelka by si tak za opravu musela zaplatit.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.