Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 8.12.2022 jsme na eshopu firmy zakoupili bodové světlo pod objednávkou 22201248. Dne 13.12.2022 zboží doručil přepravce PPL. Po rozbalení ale bylo zjištěno, že levý bok krabice od zboží je proražený a bodové světlo na této straně ohnuté. Zřejmě k tomuto poškození došlo z důvodu, že krabice sice byla chráněna kartonovými profily, ale na bočních stranách ne. O tomto jsme prodejce informovali dne 17.12.2022 pomocí emailu a přiložily fotky. Nutno dodat, že v automatickém emailu, kdy nás prodejce informoval o odeslání zboží, bylo uvedeno toto: "Zboží si prosím pečlivě zkontrolujte, reklamaci viditelných vad a poškození je třeba uplatnit do 48 hodin od převzetí.". Toto tvrzení ovšem nemá oporu v obchodních podmínkách ani v zákoně.
Do 20.12.2022 nikdo nereagoval, tak byl email znovu přeposlán ještě na jiný email uvedený na webu. Ještě ten den nám přišel email, že naši reklamaci předávají přepravci. Dne 22.12.2022 nás kontaktovalo PPL s tím, že chtějí doložit foto poškození zboží a krabice. Tyto fotky jim samozřejmě byly odeslány, pak už se PPL neozvalo. Protože se ale blížil datum, kdy nejpozději můžeme od smlouvy odstoupit, bylo toto odstoupení odesláno prodejci. V něm bylo konkrétně zmíněno, na základě čeho využíváme naše právo odstoupit. Zboží bylo dodáno již poškozené a toto si musí prodejce vyřešit sám s přepravní službou, neboť smluvní vztah je uzavřen mezi nimi. Dále jsme vyzvali k vrácení peněz za zboží zpět na účet. Zboží jsme proto následně odeslali zpět prodejci. Nutno dodat, že zboží bylo na zpáteční cestu zabaleno ještě lépe, než bylo původně odesláno. Zejména boky krabice, kde původně od prodejce žádná větší ochrana zboží nebyla. Následně se nás snažil prodejce několikrát kontaktovat telefonicky v době, kdy jsme v práci nebo spali po noční směně. Proto jsme dne 5.1.2023 znovu zaslali email s vysvětlením a žádostí o zaslání peněz zpět.
Na emaily s odstoupením ani dalším vysvětlením, proč asi k poškození došlo, prodejce nikdy písemně nereagoval. Zareagoval až 13.1.2023 s tím, že přijímají odstoupení od smlouvy. V emailu dále stálo, že z důvodu rozsáhlého poškození zboží bylo strženo 70% z celkové ceny zboží. (zboží stálo 3240 Kč, prodejce vrátil 972 Kč + 117Kč za dopravu).
Prodejce se od začátku choval tak, že chtěl poškození ve skladu nebo při přepravě a případné řešení přenést na nás jako zákazníka. Následně přistoupil až k arogantnímu chování, které ukončil emailem o akceptaci odstoupení a stržením neuvěřitelných 70% z ceny zboží. Výpočet 70% nás ovšem také zarazil, neboť na světle byl ohnutý jen boční roh a toto poškození určitě neodpovídá 70% z ceny zboží.
Stojíme si za tím, že jsme jako zákazník v právu, kdy nám prodejce dodal již poškozené zboží a následně se bránil řešení. Odstoupení bylo provedeno v souladu se zákonem a žádáme Vás proto o vyřešení. Samozřejmě dodáváme potřebné fotografie a emaily s komunikací. Děkujeme.
Bodové světlo
Vrácení peněz nebo dodání nového zboží
|
Tweet |
Pokud smlouvu o přepravě uzavíral se společností prodávající, je za včasné a řádné doručení zboží odpovědný právě on, protože prodávající odpovídá za stav zakoupeného zboží až do okamžiku převzetí kupujícím. Prodávající je v takovém případě také oprávněn uplatnit reklamaci u svého smluvního partnera, pokud služba nebyla poskytnuta v souladu se smlouvou.
V souladu s ustanovením § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za poškození, ztrátu nebo zničení věci odpovídá ten, kdo ji převezme za účelem splnění své povinnosti ze smlouvy. Není rozhodné, jak ke škodě došlo, jestli někdo porušil povinnost nebo ne, zda se tak stalo při vlastním plnění závazku nebo při přepravě či skladování věci.
Uplatní-li spotřebitel reklamaci v prvních šesti měsících od převzetí věci, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí (viz § 2161 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Důkaz opaku provádí prodávající, pokud reklamaci zamítá. Odůvodnění zamítnutí reklamace by se tedy mělo vztahovat k prokázání skutečnosti, že věc nebyla vadná při převzetí, a také se musí vztahovat k vytýkané vadě. Vzhledem k síle domněnky nepovažujeme za prokázání opaku pouhé obecné tvrzení, ale ideálně prokázání opaku odborným, nejlépe znaleckým posudkem. Prodávající tedy bude muset prokázat, že zboží došlo spotřebiteli bez vad.
O poškození zásilky je vhodné informovat jak prodávajícího, tak přepravní společnost, a to co nejdříve. Bez součinnosti spotřebitele nemůže prodávající účinně uplatnit svůj nárok vůči přepravci.
Více informací ohledně poškozeného zboží během přepravy nalezne spotřebitel na webové adrese: https://www.dtest.cz/clanek-5959/co-delat-se-zbozim-poskozenym-pri-preprave.
Jestliže spotřebitel od smlouvy odstoupil, odpovídá dle § 1833 občanského zákoníku prodávajícímu pouze za snížení hodnoty zboží, které vzniklo v důsledku nakládání s tímto zbožím jinak, než je nutné s ním nakládat s ohledem na jeho povahu a vlastnosti. Vzhledem k tomu, že vada vznikla v souvislosti s přepravou, měla by být spotřebiteli vrácena plná částka.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.