Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
V roce 2018 jsem si na www.vparu.cz objednal produkt "nekonečná perioda", tj. každý měsíc poštou jeden pár ponožek. Firma tento "nekonečný" produkt k listopadu 2022 ukončila. Podle dohledatelných informací není v bankrotu ani likvidaci a na e-shopu stále prodává (dokonce i periody, byť již ne nekonečné) - jako kompenzaci mi nabídli slevu.
Nekonečná Perioda - Velikost: M (40-43)
Opětovné měsíční zasílání ponožek
|
Tweet |
Pokud spotřebitel uhradil kupní cenu zboží, prodávající má povinnost zboží dodat. Pokud tak neučiní ve sjednaném termínu, ocitá se v prodlení.
Společnost je povinna plnit svůj závazek, pokud nedošlo k podstatné změně okolností, což nám z popisu stížnosti nevyplývá.
Společnost navíc může od uzavřené smlouvy odstoupit jen ze zákonných důvodů nebo na základě dohody stran. K dohodě stran však v tomto případě zřejmě nedošlo a zákonné důvody zde dle popisu stížnosti nespatřujeme.
V případě že by společnost přestala dodávat zboží, má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy pro její podstatné porušení podle § 2002 odst. 1 občanského zákoníku.
V návaznosti na to má prodávající povinnost mu dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Pokud taková skutečnost nenastala, není důvod k pozdržení vrácení peněžních prostředků spotřebiteli. Spotřebiteli doporučujeme, aby si doklady prokazující odstoupení i odeslání zboží uschoval.
Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v zákonné lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.