Počet nahlášených stížností: | 21 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den,
obracím se na vás s žádostí o vyřešení reklamace kabelky na e shopu Paní Kabelková.
Loni v prosinci jsem se rozhodla reklamovat poškozené uši,upadlé zapínání na zipu kabelky a chybný patent kabelky,kterou jsem měla sice doma 1rok,ale po 2 měsících používání se poškodila.
Dopředu 12.12.2022 jsem mailem dle instrukcí zaslala vyplněný formulář k reklamaci a po té jsem zboží 14.12.2022 prodejci kabelku odeslala.Protože mi nepřišlo od firmy žádné vyrozumění o převzetí zásilky,žádala jsem tuto informaci na poště,kteří mi sdělili,že následující den byla zásilka adresátem převzata.27.12.2022 jsem žádost o převzetí požadovala po firmě a tentýž den mi paní s firmy psala a požadovala podací číslo zásilky.
28.12.2022 mi z firmy napsali dopis o převzetí a podstoupení k reklamaci.
Bohužel 25.1.2023 manžel omylem balíček s kabelkou znovu převzal .Tento den jsem opět napsala dodavateli,že trvám na odstoupení z důvodu nedodržení podmínky vyřízení reklamace v řádném termínu a vrácení peněz a kabelku jsem zaslala opět zpět.
Buhužel už firma se mnou nekomunikuje vůbec.
Elegantní Dámská Kabelka Herisson Kufřík Lahvově Zelená
vrácení peněz
|
Tweet |
K přijetí věci do reklamačního procesu a k reklamačnímu protokolu:
O přijetí výrobku k reklamaci rozhoduje pracovník ihned, ve složitějších případech do 3 pracovních dnů. Vyřízení reklamace, jak je uvedeno výše, má proběhnout zásadně do 30 dnů od jejího uplatnění. Ustanovení § 19 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, rozvádí i další povinnosti prodávajícího v souvislosti s reklamačním procesem. Nepřijetí věci do reklamačního procesu bez právně relevantního důvodu je správním přestupkem, za nějž lze uložit pokutu až 3 mil. Kč (§ 24 zákona o ochraně spotřebitele).
Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Nesplnění této povinnosti je správním deliktem a může být sankcionováno ze strany České obchodní inspekce, které spotřebitel může dát podnět pro porušení zákona o ochraně spotřebitele.
K nevyřízení reklamace řádně a včas:
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
Pokud podnikatel nevyřídí reklamaci ve stanovené době (zásadně 30 dnů), jedná se o podstatné porušení smlouvy. Dle § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má v takovém případě spotřebitel právo odstoupit od smlouvy. Podnikatel má po odstoupení povinnost vrátit spotřebiteli kupní cenu výrobku. Odstoupení od smlouvy lze oznámit kterékoliv pobočce podnikatele možnými prostředky komunikace, přičemž je nutné identifikovat kupní smlouvu, od které spotřebitel odstupuje.
Po vyřízení reklamace však není možné odstoupit od smlouvy pro její nevyřízení včas.
"Vyřídit reklamaci" v sobě zahrnuje i umožnění, aby spotřebitel mohl s reklamovanou věcí disponovat. To znamená, že v (obvykle) 30denní lhůtě by mělo být nejen rozhodnuto o reklamaci (zamítnuta nebo uznána), ale v této lhůtě by měla být reklamovaná věc také:
- buď připravena k vyzvednutí v rámci pracovní doby prodávajícího (o možnosti vyzvednutí však musí prodávající spotřebitele prokazatelně informovat),
- anebo doručena spotřebiteli v poslední den lhůty k vyřízení reklamace do místa jeho bydliště, pokud bylo mezi stranami smluveno, že prodávající věc spotřebiteli doručí.
K zamítnuté reklamaci:
Jestliže prodávající reklamaci zamítl a písemně odůvodnil, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční podnikatelský subjekt (zahraniční subjekt se sídlem v Polsku), doporučujeme spotřebiteli, aby se v případě nevyřešení situace v mimosoudním řešení sporů, obrátil na Evropské spotřebitelské centrum působící při České obchodní inspekci například prostřednictvím internetových stránek www.evropskyspotrebitel.cz, které bezplatně, rychle a efektivně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiného členského státu EU, Islandu nebo Norska.
Před samotným podáním je vhodné prostudovat informace zde: https://evropskyspotrebitel.cz/co-udelat-nez-nas-kontaktujete/.
Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: ECCNET-CZ@ec.europa.eu
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Trváme na našem původním rozhodnutí. Kabelka vykazuje opotřebení a nešetrné zacházení.
Trváme na našem původním rozhodnutí. Kabelka vykazuje opotřebení a nešetrné zacházení.
Děkujeme společnosti za vyjádření.
Jestliže s rozhodnutím spotřebitelka nesouhlasí, může se obrátit na soudního znalce, případně Evropské spotřebitelské centrum (více info viz původní vyjádření).
Protože společnost trvá na svém stanovisku, přeřazujeme stížnost na spotřebitelku, aby mohla uvést, zda se rozhodne pro některé z alternativních řešení. V opačném případě budeme nuceni stížnost uzavřít.
Spotřebitelka již nevyužila možnost na vývoj případu reagovat, z tohoto důvodu jsme nuceni stížnost uzavřít.