Počet nahlášených stížností: | 18 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 2 |
2x stejná závada. Pan na místě při druhé závadě nemohl uskutečnit opravu přitom věděl co sušičce je. Byla odvezna na servis. Předávala jsem sušičku která susila, odvadela vodu do kondenzační nádoby jen piskala. Měl být menen řemen. Po servisu přivezena. Sušička nepiská ale zjistejo že mě neodteka voda jak má. Tudíž to zřejmě poskodily a údajně je to moje chyba a že technik musí posoudit jestli je to reklamace. Paní na infolince nepříjemná. Vůbec ji nezajímá že ji říkáte že hodláte uplatnit reklamaci na opravu. Vše soudí technik který tomu samozřejmě už před tím nerozuměl. Poraďte.
Dle zákona podle právního oddělení mám nárok na uplatnění reklamace. Protože je jasný že to není moje chyba ale BMK servis tvrdí že je to další závada kterou jsem si udělala já.
Candy sušička
Vyzaduji uznání reklamace na kterou mám nárok. Videa o tom, že sušička funguje jen píská mám. Nyní video kde sušička suší ale voda se neodvadi do kondenzační nádoby také. Jednání zlepšit!
|
Tweet |
Spotřebitel může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Podnikatel má dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nejdelší možná lhůta je přitom zásadně 30 dní. Jediná výjimka je v situaci, kdy se podnikatel se spotřebitelem výslovně dohodne na delší reklamační lhůtě. Tato lhůta se dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (viz sp. zn. 33 Cdo 3228/2009) vztahuje také na povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o vyřízení reklamace.
V souladu s ustanovením § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za poškození, ztrátu nebo zničení věci odpovídá ten, kdo ji převezme za účelem splnění své povinnosti ze smlouvy. Není rozhodné, jak ke škodě došlo, jestli někdo porušil povinnost nebo ne, zda se tak stalo při vlastním plnění závazku nebo při přepravě či skladování věci.
Reklamační protokol by v tomto případě mohl sloužit k prokázání stavu věci v době předání k reklamaci, pokud by vzhledem k povaze poškození (zjevné) bylo možné předpokládat, že bude v protokolu v rámci zhodnocení stavu věci uvedeno. Vzniklou škodu je vhodné namítnout ihned při převzetí, aby subjekt nemohl namítnout, že k ní došlo v mezidobí.
O přijetí výrobku k reklamaci rozhoduje pracovník ihned, ve složitějších případech do 3 pracovních dnů. Vyřízení reklamace, jak je uvedeno výše, má proběhnout zásadně do 30 dnů od jejího uplatnění. Ustanovení § 19 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, rozvádí i další povinnosti prodávajícího v souvislosti s reklamačním procesem. Nepřijetí věci do reklamačního procesu bez právně relevantního důvodu je správním přestupkem [§ 24 odst. 7 písm. v) zákona o ochraně spotřebitele], za nějž lze uložit pokutu až 3 mil. Kč [§ 24 odst. 17 písm. c) zákona o ochraně spotřebitele].
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Spotřebitelka doplnila následující:
Před nedávnem jsem psala o svém spotřebiči SUŠIČKA CANDY. Odeslala jsem sušičku na reklamaci, kde mi tvrdili, že sušičku mě posílali v řádném vyzkoušení a byla údajně fungující. Prý mají video. Jenže před odesláním na reklamaci, po přijedu pána ze svozu, jsem mu ukazovala,že sušička opravdu neprevede vodu do kondenzační nádoby. Chyba se i okamžitě po 2 minutách ukázala = ukázal se mi na sušičce znak plné nádobky, ale v nádobce bylo naprosté sucho. Před pánem jsem sepsala papír, který podepsal, že i Před ním tato chyba vyskočila. Dnes mi bylo BMK servisem ale oznámeno právě již zmíněné údajné fungování a že další toto hlášení NEBUDOU brát jako reklamaci, protože vše prý funguje. Poraďte tedy co dál. Společnost BMK semnou odmítá jakkoliv komunikovat a následně tedy i toto řešit. Stroj ještě nemám ani doma tudíž nové video záznamy nemohu ani natočit.
K tomu doplňujeme následující:
Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale spotřebiteli důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, může se spotřebitel ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté bude rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve prospěch spotřebitele, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci (viz naše předchozí vyjádření).
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.