Počet nahlášených stížností: | 28 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Babička, moje matka, šetří celý život peníze v hotovosti. Zjistil jsem, že její úspory jsou z velké části tvořeny neplatnými bankovkami různých nominálních hodnot. V podstatě od stokorun až po pětitisícovky. Předevčírem jsem strávil celé odpoledne prohlížením úspor. Vyseparoval jsem všechny bankovky s úzkým kontrolním pruhem a odešel do Moneta Bank v Brandýse nad Labem. Zde mi velmi ochotná pokladní vyměnila 180 neplatných tisícovek a několik dvoutisícovek. Poučila mě, že pětitisícovky s úzkým pruhem jsou stále ještě platné. Při výměně jsem neměl baknovky spočítané, pouze rozdělené podle hodnot. Pokladní měla problém spočítat strojně počet bankovek protože stroj jí veškeré špatné vyhazoval mimo. Nakonec jí kolegyně poradila, jak počítačku nastavit a strojové počítání proběhlo bez problémů. Problém nastal při samotné vyýměně. Systém ji najednou zahlásil požadavek úhrady za výměnu v hodnotě 4500,-Kč. S tím jsem nesouhlasil. Jednak jsem na to nebyl upozorněn předem, jednak to je vysoká částka a nakonec já ani babička jsme neiniciovali změny v bezpečnostních prvcích na bankovkách. Pokladní souhlasila s mým tvrzením a celou operaci vrátila. Pak mi vyměnila plný počet neplatných bankovek za platné. Řekla, že tuto operaci může provést pouze jednou ať příjdu se zbytkem zítra a doděláme to. Byla to velmi vstřícná pokladní, která se mi jako zákazníkovi snažila maximálně vyjít vstříc.
Zbytek peněz jsem však musel přivézt do Čedké Lípy, kde momentálně žiju.
A nyní začíná moje stížnost.
Obrátil jsem se se stejným problémem (výměna bankovek hodnot 200 a 100) na Českou spořitelnu v České Lípě. Zde jsem narazil na tvrdou neochotu pokladí paní V. Po dlouhém čekání jsem přišel na řadu a k mému údivu jsem byl poučen, že za počet přesahující 99ks budu platit poplatek, taky budu platit manipulační poplatek za počítání. To vše ještě s upozorněním, že strojně počet bankovek není možné spočítat a že si počet musím spočítat sám, zapsat do příslušného formuláře a znovu čekat, až přijdu na řadu. Když jsem jí řekl, že to jde a že jinde ke mě byli daleko ochotnější, paní pokladní V. mě upozornila, abych s ní jednal slušně. To mě urazilo.
Protože mám účet vedle Monety a ČS i ve FIO bance, zašel jsem na její pobočku do České Lípy. Byla hned vedle.
Naprosto bezproblémové jednání. Mladý muž na pokladně veskeré bankovky ručně přepočítal a to dvakrát, posoudil jejich pravost a se slovy, že u nich si na takovéto poplatky nehrají, mi všechny zbývající bankovky (nominál. hodnota 100 a 200) vyměnil za dvotisícovky v příslušné hodnotě naprosto bez poplatku a s úsměvem.
Byla to hezká zkušenost, že někde to jde a někde si hrají na úředníka. Vždyť ta paní pokladní je tam za přepážkou pro mě, pro zákazníka a pokud to neumí, nebo nechce umět a ještě chce zákazníka cvičit, tak ať to tedy nedělá. Určitě se najdou takoví ochtní lidé jako mladý muž ve FIO nebo velmi ochotná pokladní GE Moneta bank a velmi rádi budou tuto práci dělat ochotněji a budou vstřícnější.
Znovu jsem si připomněl známé: když dva dělají totéž, není to totéž.
Musím říci, že mě Česká spořitelna velmi zklamala i když vím, že to dělají konkrétní lidi, ale zde to byla paní pokladní právě z ČS, která mi dala jsně najevo, kdo je tady pánem a kdo přišel nepřipraven. Na takový přístup jsem opravdu nebyl připraven a vůbec jsem jej nečekal.
Toť vše.
Neochota vyměnit neplatné bankovky ve větším počtu bez zbytečného poučování, sekýrování, ohrazování se vnitřními předpisy a přímo bych řekl buzerace za strany pracovnice na pokladně.
Omluva.
|
Tweet |
Obecně platí, že úvěrové instituce provádějící pokladní operace a Česká národní banka jsou povinny provést výměnu neplatných tuzemských bankovek bezplatně bez omezení za předpokladu, že jsou neplatné bankovky roztříděné podle nominálních hodnot. V některých případech je však možné si naúčtovat nezbytné administrativní náklady.
Chování zaměstnanců nepodléhá přímo právním normám. Mezilidské vztahy se řídí zejména zásadami slušnosti. Pracovník jedná za společnost, která by měla mít zájem na jeho vhodném chování k zákazníkům, lze se tedy setkat i s různými kodexy, které zaměstnavatelé vypracovávají pro své zaměstnance. Vzhledem k výše uvedenému je vhodné se stížnostmi směřujícími pouze na chování zaměstnanců obrátit přímo na jejich nadřízené.
Česká spořitelna, a.s. se rozhodla nevyužít možnosti smírného řešení sporů prostřednictvím služby VašeStížnosti.cz. Vzhledem k tomu, že je námi poskytovaná služba založena na principu dobrovolnosti, bude stížnost uzavřena. Na žádost společnosti zveřejňujeme její obecné vyjádření k podaným stížnostem:
Řešení stížností klientů České spořitelny podléhá bankovnímu tajemství a Česká spořitelna má k vyřizování stížností pro naše klienty k dispozici řadu kanálů a také institut Ombudsmana, kam se mohou obrátit všichni klienti, kteří s prvotním řešením v bance nejsou spokojeni.
Klienti nás se svojí stížností mohou kontaktovat:
- emailem na: csas@csas.cz;
- na telefonické lince: 800 207 207;
- osobně na kterékoli pobočce.