Počet nahlášených stížností: | 15 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý den, ráda bych upozornila na nezvládnutí organizace dopravy. I při vlastní dopravě by bylo méně starostí a dostupných více informací. Za prvé je velice vhodné uvádět, která místa jsou odjezdová a které pouze svozová již při zakupování zájezdu a ne až v informacích zasílaných týden před odjezdem. První komplikace nastala již při cestě do Itálie, kdy jsme byly vysazeni v Brně na nádraží Zvonařka a to s jedinou informací od řidiče: jedete nějakým autobusem KM Travel, ale víc vám k tomu neřeknu, v životě jsem o tom neslyšel. Po volání na HOT line nám byla předána pouze informace, že autobus bude modrý. Žádný označení, místo odjezdu nic. Při zakoupení od cestovní kanceláře určitě nepočítáme s tím, že místo odjezdu si budeme muset zjistit samy, snažit se získat pomoc z místních informací a pak běhat za každým modrým autobusem a informovat se, zda mají uvedené naše jméno.
Po příjezdu do destinace opět předáno minimum informaci od delegátky (čemuž opravdu nejde rozumět, když při dalším turnusu, s kterým jsme se potkali při čekání na autobus o týden později bylo předáno mnohem více informací). Výlety typu dopravte se samy, sejdeme se na místě také určitě neodpovídají kvalitě, kterou české kormidlo prezentuje. Nicméně nejhorší organizace byla při zpáteční cestě. Několikrát voláno na infolinku, bezúspěšně. Naprosto nevhodné výmluvy, že jim musel vypadnout roaming a proto informaci o odjezdu doposud nemáme. Po doptání se, proč jsme přepravování jinou cestovní společností než od které máme zakoupený zájezd nám bylo odseknuto, že České kormidlo má smlouvu se spoustou dalších společností, a že o nic nejde. Je hezké, že na infolince o tom vědí, ale nedokážu pochopit, jak o tom nemohou být informování cestující. Po kontaktování HOT line alespoň informace, že po příchodu sms budeme mít minimálně 9 hodin, než řidič přijede. Bez jediné informace od českého kormidla jsme byly vysazeni v Hodoníně a museli přestoupit na autobus do Brna. Je minimálně vhodné seznámit se změnami, když dle zaslaných informací měl být pouze jeden přestup a to v Brně, kde jsme byly opět vysazeni bez jakékoliv další informace o odjezdu. Na HOT line informace o odjezdu ze zastávky 36 v 10 hodin (což je hodina čekání). Informace opět neodpovídají. Odjezd byl nakonec ze zastávky 38, autobusem 35 - vše si musí zjistit člověk sám, pokud se chce dopravit domu. Navíc odjezd po dvou a půl hodinách. Pokud by nám tato informace byla předána alespoň rovnou, mohly jsme se domu dopravit vlastní dopravou a mnohem rychleji. Toto budí dojem, že centrála s autobusy vůbec nekomunikuje a nemá přehled, kde se aktuálně nacházejí.
***
Vzhledem k tomu, že servis, který byl poskytnut nám neodpovídal servisu a informacím, které měli cestující přepravované přímo přes české kormidlo přijde nám jako vhodná kompenzace zpětná sleva na zájezdu.
|
Tweet |
Dle § 2529 občanského zákoníku pořadatel doručí zákazníkovi vhodným způsobem nejpozději sedm dnů před zahájením zájezdu další podrobné a pro zákazníka důležité údaje o všech skutečnostech, které zná, nejsou-li již obsaženy ve smlouvě nebo v potvrzení o zájezdu, anebo v katalogu, který zákazníkovi předal. V téže lhůtě předá pořadatel nezbytné stvrzenky, poukázky a přepravní doklady, zejména letenku, poukaz k ubytování nebo stravování, doklad nutný pro poskytnutí fakultativních výletů nebo jiný doklad, jehož je pro uskutečnění zájezdu třeba. Je-li smlouva uzavřena v době kratší než sedm dnů před zahájením zájezdu, splní pořadatel tyto povinnosti již při uzavření smlouvy.
Měl-li zájezd vady, vytkl-li je spotřebitel bez zbytečného odkladu a určil-li k tomu přiměřenou lhůtu k odstranění vady, má spotřebitel dle § 2540 občanského zákoníku právo na slevu z ceny ve výši přiměřené rozsahu a trvání vad. Zájezd má vadu, není-li některá ze služeb poskytována v souladu se smlouvou dle § 2537 odst. 1 občanského zákoníku. Existenci vad je nutné doložit. Nevytkl-li spotřebitel vady zájezdu bez zbytečného odkladu vlastním zaviněním, právo na slevu mu vůbec nevznikne, proto doporučujeme jednat vždy co nejdříve.
V souladu s ustanovením § 2537 odst. 2 občanského zákoníku je třeba vytknout vadu pořadateli zájezdu bez zbytečného odkladu, což se nejčastěji řeší prostřednictvím přiděleného delegáta, s kterým je nutno sepsat zápis o vadě zájezdu, kterým pak bude spotřebitel po návratu argumentovat u pořadatele zájezdu jako takového a požadovat nápravu nebo slevu z ceny zájezdu v souladu s ustanovením § 2540 odst. 1 občanského zákoníku.
Dle § 2539 odst. 1 občanského zákoníku platí, že v případě, kdy smlouva o zájezdu zahrnuje i přepravu osob, je pořadatel povinen poskytnout zákazníkovi bez zbytečného odkladu a bez dodatečných nákladů rovnocennou přepravu do místa odjezdu, nebo do jiného místa, na němž se smluvní strany dohodly.
Pořadatel odpovídá zákazníkovi za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu bez zřetele na to, zda v rámci zájezdu poskytují jednotlivé služby jiné osoby (§ 2542 občanského zákoníku). Jelikož by tedy delegát měl být spotřebitelům k dispozici, je možné jeho služby reklamovat. V případě uznání reklamace by vhodným nárokem mohla být přiměřená sleva.
Pro výpočet výše nároku (procentuální slevy) je možné využít tzv. Frankfurtskou tabulku slev. Tabulka není právně závazná, jedná se spíše o pomocné vodítko. Zde je k dispozici ke stažení: http://www.evropskyspotrebitel.cz/files/frankfurtska-tabulka.pdf. Sleva se počítá z ceny zájezdu.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informaci k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.