Počet nahlášených stížností: | 130 |
Z toho za letošní rok: | 1 |
Stále v řešení: | 6 |
Dobrý den,
v únoru(28.2.2023) jsme přes pobočku CK Fischer uzavřeli smlouvu o zájezdu do destinace Mallorca s odletem z Prahy v sobotu 24.6.2023 v 19:05 (přílet Mallorca 21:35), s příletem taktéž v sobotu 1.7.2023 (15:45 z Mallorcy) zpět do Prahy v 18:15. Termín jsme si vybrali z toho důvodu, že jsme schopni se po příletu ještě dostat domů do sobotní půlnoci(jsme od Valašského Meziříčí - cesta cca 4hod. autem), protože nás druhý den čekaly další neodkladné povinnosti. Ve stejném termínu letěly letadla také z Ostravy a Brna, ovšem zpět měly přílet až po 1hod. ráno v neděli. Pro jistotu jsme si zaplatili místa v letadle (seating 01A-01D).
Check-out v hotelu byl ve 12h, odlet z Mallorcy v 15:45, což krásně navazovalo.
V sobotu 17.6.2023 ráno nám přišly pokyny k odletu a zjistili jsme, že nám CK (potažmo dopravce Smartwings) přesunuli odlet na 22:25 z Mallorcy, s příletem do Prahy v 00:55. Ihned jsme volali na infolinku, kde nám bylo sděleno, že letadlo z Mallorcy v 15:45 neletí, proto nás (bez upozornění) přesunuli na pozdější let. V pondělí jsme v pobočce CK urgovali totéž, ale se stejnou odpovědí. Při kontrole letů jsme zjistili, že spoj QS2029 s odletem z Mallorcy v sobotu v 15:45 (s příletem do Prahy v 18:05) normálně létá každou sobotu. Včetně 17.6., 24.6. i 1.7.2023. Takže nám CK lhala, s tím, že spoj je zrušen a že nelétá. Přitom ve smlouvě je let uveden.
Po příletu ńa Mallorcu v cca 21:50 a čekání na zavadla do cca 22:15, jsme museli další skoro 2 hod. čekat v autobuse, protože tři delegátky na letišti tři příletivší letadla z PRG,BRQ,OSR nebyly schopny rozdělit do správných autobusů. Cesta dle smlouvy 60min, naše cesta do hotelu 100min. Na hotel jsme přijeli v cca 01:40.
Kvůli pozdnímu odletu jsme byli nuceni si zaplatit v hotelu pozdní check-out v 18h (odjezd od hotelu byl oznámen v 19:10) - tento nás stál 70EUR. Odlet proběhl v cca 22:45, přílet do Prahy v 01:05. K autu jsme se dostali ve 02:00 ráno. Protože jsme se zpožděním počítali, museli jsme si dopředu objednat nocleh v Praze v hotelu SKY HOTEL PRAGUE, kam jsme z letiště nějakých 7-8km přejeli. Ubytování stálo 5.980,- Kč (4osoby,2dosp.2děti).
Ráno v cca 9hod. jsme mohli pokračovat domů, kam jsme ve 13hod. skutečně dorazili. A všechny domluvené schůzky a aktivity jsme museli zrušit.
S Fischerem jsme cestovali několikrát, poprvé ovšem z Prahy - ale tohle jsme ještě nikdy nezažili. Kdyby nám bylo řečeno, že letadlo zpět opravdu neletí a proto musíme letět později, tak bychom to pochopili a klidně si objednali let z OSR či BRQ a byli bychom ve 2hod. ráno doma. Ovšem ono letělo a létá pravidelně každou sobotu. Spíše si myslíme, že z důvodu, že jsme měli zaplacený seating, nás někdo přešoupl do pozdějšího letu, aby mohl seating nabídnout někomu, "kdo to nutně potřeboval více než my".
K doložení máme smlouvu o zájezdu s původním odletem, pokyny se změnou odletu, doklad o pozdním check-out, doklad ubytování z Prahy.
Neodůvodněná změna odletu
proplacení pozdního check-outu a ubytování v Praze 70EUR (cca 1.700CZK) + 5.980CZK = celkem 7.680,-CZK nebo voucher v uvedené výši na slevu na další zájezd.
|
Tweet |
Podle § 2527 písm. b) občanského zákoníku (dále jen OZ) platí, že jednou z hlavních náležitostí potvrzení o zájezdu, kterou pořadatel musí do tohoto potvrzení uvést, jsou ujednané dopravní prostředky včetně časů odjezdů a příjezdů, přičemž pokud ještě není dán přesný čas, je povinnost sdělit zákazníkovi alespoň přibližný čas odjezdů a příjezdů.
Podle § 2531 odst. 1 OZ může pořadatel závazek ze smlouvy změnit, pokud si tuto možnost ve smlouvě ujednal, jedná se o nevýznamnou změnu a tuto změnu zákazníkovi sdělí jasným a srozumitelným způsobem v textové podobě. Výhradu práva změny je přitom v praxi možné učinit zejména v nabídce, všeobecných obchodních podmínkách nebo v textu smlouvy.
Odst. 2 tohoto ustanovení pak stanovuje, co je významnou změnou. V tomto případě však podle komentáře k OZ není třeba si právo změny vyhradit.
Jednou z významných změn závazku je situace, kdy vnější okolnosti nutí pořadatele podstatně změnit některou z hlavních náležitostí zájezdu uvedených v § 2527. V komentáři k OZ je uvedeno následující: "Pokud jde o změny časů odjezdů a příjezdů, je v bodě 33 preambule směrnice 2015/2302 výslovně stanoveno, že tyto budou významné, pokud by cestujícímu způsobily značné nesnáze nebo další náklady, např. v případě změn v přepravě nebo ubytování. Posun odletu o dvě hodiny by tedy v zásadě neměl být problém, obzvláště pokud budou pořadatelé své klienty upozorňovat na možnost výskytu krátkého posunu v čase odjezdu a příjezdu, a tedy i na to, aby s ním zákazníci počítali při plánování své cesty. Posun odjezdu nebo příletu o půl dne už ale podstatnou změnou být může, jelikož tím pravděpodobně zákazník přijde o část programu."
Pokud dojde k významné změně, má pořadatel povinnost učinit směrem k zákazníkovi konkrétní návrh na změnu smlouvy a zákazník má právo rozhodnout se o tom, zda na změnu přistoupí nebo ne. Aniž by tedy bylo třeba hradit odstupné, má zákazník právo od smlouvy odstoupit. V komentáři k OZ je uvedeno následující: "Neodstoupení od smlouvy ve lhůtě je považováno za domněnku souhlasu se změnou. Jestliže zákazník v důsledku oznámení změny závazku od smlouvy neodstoupí, má přesto právo na přiměřenou slevu, sníží-li se jakost nebo náklady zájezdu."
V tomto případě by tedy záleželo na tom, zda by se změna času odletu považovala za změnu významnou či nikoliv.
Pokud má zájezd vadu, musí zákazník vadu zájezdu vytknout podle § 2537 odst. 2 OZ bez zbytečného odkladu pořadateli zájezdu. Vadou zájezdu se přitom rozumí situace, kdy některá ze služeb cestovního ruchu zahrnutých do zájezdu není poskytována v souladu se smlouvou.
Spotřebitel může podat písemnou reklamaci zájezdu s nárokem na slevu po návratu z dovolené. Právo na slevu se promlčí nejdříve za dva roky, ale reklamaci je nutné uplatnit co nejdříve po návratu. Na její vyřízení má cestovní kancelář 30 kalendářních dnů. Pokud reklamaci zamítne, můžete reklamaci rozporovat.
Spotřebitel by případně mohl podpůrně použít nezávaznou tabulku slev (odkaz zde: https://evropskyspotrebitel.cz/wp-content/uploads/2017/08/frankfurtska-tabulka.pdf), kde jsou uvedené orientační slevy v procentech podle vady, která se u zájezdu vyskytla.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitel využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.