Počet nahlášených stížností: | 1 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 26.7.2023 jsem si na e-shopu VDR objednala jarní kabát. Zvolila jsem platbu bankovním převodem. Po několika dnech, kdy mi platba nebyla připsána, jsem se s e-shopem spojila e-mailem, kde jsem se dotazovala na stav platby. Během okamžiku mi byla platba připsána. Opět se nic nedělo, na e-maily nikdo neragoval, telefony nefungují. Volala jsem i na Slovenskou pobočku.Proto jsem odeslala e-mail, kde odstupují od smlouvy. Během chvíle, mi přišel e-mail, že objednávka byla odeslána, na ten jsem odpověděla, že jsem ji zrušila. Telefonovala mi slečna, ať tedy objednávku neprebiram. Bohužel jsem ji měla adresovanou do zaměstnání, kde ji kolegyně prevzala. Kabát jsem tedy vyzkoušela a zjistila, že je tak o dvě až tři velikosti větší,než bych potřebovala a obratem ji, podle pokynu na e-shopu posla zpět včetně vytištěného a vyplněného reklamacnihi formuláře. Po více jak týdnu se mi zásilka vrátila jako nedorucena. Opět obratem jsem ji posla zpět doporučeně a k tomu doporučený dopis, opět s odstoupením od smlouvy. Nyní my od České pošty přišla zpráva, že zásilku si nikdo nepřevzal a vrací se mi zpět. Mezitím jsem denně zkoušela volat na obě dostupná telefonní čísla a psala opakovaně e-maily a to jak na oficiální e-mail společnosti, tak na soukromý pana jednatele IB ***. Vše bez odezvy.
Podotýkám, že z e-shopu VDR jsem objednávala již několikrát a vždy jsem byla naprosto spokojená.
Prosím o radu, co dál.
Děkuji, s pozdravem Kateřina Čechová
***
Černý kabát kód VS ***, cena 2694
Přijetí reklamace a její řešení - vrácení peněz
|
Tweet |
Při koupi zboží na dálku má spotřebitel dle § 1829 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, 14 dnů od převzetí zboží nárok na to, aby u prodávajícího uplatnil možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodů.
V návaznosti na to má prodávající povinnost mu dle § 1832 odst. 1 občanského zákoníku vrátit do 14 dnů od tohoto odstoupení všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Zákon připouští pozdržení platby jedině v případě, že spotřebitel ještě nevrátil zboží nebo neprokázal jeho odeslání. Pokud taková skutečnost nenastala, není důvod k pozdržení vrácení peněžních prostředků spotřebiteli. Spotřebiteli doporučujeme, aby si doklady prokazující odstoupení i odeslání zboží uschoval.
Pokud prodávající nevrátí peněžní prostředky ve stanovené lhůtě, ocitá se v prodlení. Spotřebitel tak může požadovat úroky z prodlení dle § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.). Nevrácením částky v zákonné lhůtě se z ní stává bezdůvodné obohacení na straně prodávajícího, které je povinen dle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku vydat spotřebiteli.
Odstoupení od smlouvy je přitom jednostranný právní úkon, který nepodléhá souhlasu druhé strany (nepřevzetí zásilky tedy nemá na odstoupení od smlouvy vliv). Odstoupením se smlouva od počátku ruší, účastníci si mají vzájemně vrátit to, co si poskytli.
Jestliže podnikatel nepřebral zásilku a zmařil-li tak vědomě dojití, platí, že řádně došlo a bude vůči podnikateli takové právní jednání účinné dle § 570 občanského zákoníku, přičemž dle § 573 občanského zákoníku se má za to, že zásilka odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb došla třetí pracovní den po odeslání. Spotřebiteli doporučujeme si dokumenty ohledně odstoupení od smlouvy uschovat.
Spotřebitelka tedy může žádat, aby jí byly vráceny finanční prostředky zpět a to nejpozději do 14 dnů od tohoto odstoupení (viz výše).
Pokud by se společnost rozhodla, že chce balíček vrátit zpět, může po spotřebitelce požadovat součinnost, nemůže však po ní chtít, aby balíček zasílala znovu zpět na své náklady. Náklady na opětovné zaslání zboží zpět tak v tomto případě nese prodávající.
Podnikatele je možné vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a občanského soudního řádu. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009. Dále může spotřebitelka využít možnost mimosoudního řešení spotřebitelských sporů při České obchodní inspekci. Více informací k uvedené službě lze nalézt na webové adrese www.adr.coi.cz.