Počet nahlášených stížností: | 2 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dobrý deň,
investoval som 250000 českých korún fo dlhopisu Investiční byty Praha.
Od 1.6.2023 mi spoločnú nespláca dohodnutý úrok, takisto ďalší úrok 1.9. 2023.
Komunikácia je taká že mi neodpovedaju na mail a neberú telefón. Nijako neriešia so mnou ich situáciu, napríklad návrh termínov splácania.
Ak firma nesplatí úroky do konca roka 2023 tak podávam trestné oznámenie na políciu ČR a případ odovzdám advokátskej kancelárie Zižlovsky, Praha a pôjde návrh žaloby na súd, ktorý vydá platobný rozkaz, na úroky a istinu.
Samozrejme najprv pôjde predžalobna upomienka.
Sincom bude znášať všetky náklady vymáhania vrátane súdnych poplatkov, úrokov z omeškania.
Vyplatenie úrokov a istiny k 1.6.2024.
|
Tweet |
Je-li společnost v prodlení s výplatou výnosů, je vhodné ji vyzvat k plnění prostřednictvím předžalobní výzvy. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva.
Jestliže emitent nesplácí jistinu či kupóny, je vhodné si v takové situaci také nastudovat příslušné emisní podmínky, kde by mohl být upraven postup ohledně svolání schůze vlastníků dluhopisů. Svolání schůze vlastníků je taktéž upraveno v § 21 zák. č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, který říká, že schůzi vlastníků je oprávněn vedle emitenta též svolat vlastník dluhopisu, jde-li o případ, kdy emitent porušil svou povinnost stanovenou v odst. 1 tohoto ustanovení, nebo jde-li o jiný případ upravený v emisních podmínkách.
Dle § 21 odst. 4 zákona o dluhopisech je emitent povinen se schůze vlastníků zúčastnit a poskytnout informace nezbytné k rozhodnutí či přijetí stanoviska schůze vlastníků. Pokud emitent nespolupracuje, doporučujeme oslovit subjekt, který zprostředkoval koupi dluhopisů, ten by mohl pomoci spojit vlastníky dluhopisů. Je však zcela na vůli zprostředkovatele, zda bude s investory spolupracovat.
Nereaguje-li společnost na e-maily, je vhodné zvolit komunikaci v písemné formě (nejlépe doporučený dopis s dodejkou). Dopis bude zaslán na adresu sídla společnosti Tovačovského 92/2, 130 00 Praha. Podnikatel je povinen vybírat si poštu na adrese sídla společnosti. Jestliže tak neučiní a zmaří-li vědomě dojití, platí, že řádně došlo a bude vůči podnikateli takové právní jednání účinné dle § 570 občanského zákoníku, přičemž dle § 573 občanského zákoníku se má za to, že zásilka odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb došla třetí pracovní den po odeslání.
Pokud má investor podezření, že peněžní prostředky z upsaných dluhopisů emitent použil k jinému účelu, než deklaroval při nabídce dluhopisů, mohlo by se jednat i o podvod. V takovém případě se doporučujeme obrátit na Policii ČR.
Nedojde-li ze strany společnosti k nápravě, bude vhodné vyhledat služeb advokáta a svého práva se případně domáhat soudní cestou (např. návrhem na vydání platebního rozkazu).
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.
Protože se společnost ke stížnosti nevyjádřila a spotřebitel požádal o uzavření této stížnost, stížnost uzavíráme.