Počet nahlášených stížností: | 170 |
Z toho za letošní rok: | 1 |
Stále v řešení: | 15 |
Termín zájezdu: Od 5.10.2023 do 8.10.2023
Lokalita/ubytování: Londýn (Anglie)
Vady zájezdu:
Z Anglie jsme měli odjíždět dle smlouvy 8.10.2023 v 17:05, ale SMS zprávou nám bylo oznámeno, že se odlet mění na 8.10. v 7:00. Díky tomu jsme přišli o den v Londýně, se kterým jsme počítali a museli jsme se 7 letým synem vstávat ve 3h. v noci, protože odjezd z hotelu byl ve 3:30. Noční odjezd tedy ovlivnil i předešlí den zájezdu, kdy abychom byli schopni vůbec v tento čas vstát jsme museli jít brzo spát. V neposlední řadě musím zmínit snídani ve formě balíčku, kdy obsah byl malý croissant, musli tyčinka, malé pitíčko a jablko. Tato snídaně rozhodně nenahradila „anglickou snídani“ tak jak bylo avízovaného v nabídce zájezdu.
Ze strany cestovní agentury ČEDOK, jakákoliv kompenzace zamítnuta. V tuto chvíli jsem podala stížnost i na ČOI a poté budu vše řešit se svou právní zástupkyní.
Prodloužený víkend v Anglii
Čedoku jsem dala ještě možnost do 10.11.2023 změnit své stanovisko a navrhla jsem kompenzaci 2.000,-Kč na osobu (cena 14.490,-/osoba), ale vzhledem k tomu, že ani nepotvrdili, že mou odpověď přijali jsem se dnes rozhodla, že budu aktivnější a stížnost pro jistotu podám i na ČOI. Po 10.11. předám reklamaci své právní zástupkyni a budeme požadovat i kompenzace za právní zastoupení atd.
|
Tweet |
Podle § 2527 písm. b) občanského zákoníku (dále jen OZ) platí, že jednou z hlavních náležitostí potvrzení o zájezdu, kterou pořadatel musí do tohoto potvrzení uvést, jsou ujednané dopravní prostředky včetně časů odjezdů a příjezdů, přičemž pokud ještě není dán přesný čas, je povinnost sdělit zákazníkovi alespoň přibližný čas odjezdů a příjezdů.
Podle § 2531 odst. 1 OZ může pořadatel závazek ze smlouvy změnit, pokud si tuto možnost ve smlouvě ujednal, jedná se o nevýznamnou změnu a tuto změnu zákazníkovi sdělí jasným a srozumitelným způsobem v textové podobě. Výhradu práva změny je přitom v praxi možné učinit zejména v nabídce, všeobecných obchodních podmínkách nebo v textu smlouvy.
Odst. 2 tohoto ustanovení pak stanovuje, co je významnou změnou. V tomto případě však podle komentáře k OZ není třeba si právo změny vyhradit.
Jednou z významných změn závazku je situace, kdy vnější okolnosti nutí pořadatele podstatně změnit některou z hlavních náležitostí zájezdu uvedených v § 2527. V komentáři k OZ je uvedeno následující: "Pokud jde o změny časů odjezdů a příjezdů, je v bodě 33 preambule směrnice 2015/2302 výslovně stanoveno, že tyto budou významné, pokud by cestujícímu způsobily značné nesnáze nebo další náklady, např. v případě změn v přepravě nebo ubytování. Posun odletu o dvě hodiny by tedy v zásadě neměl být problém, obzvláště pokud budou pořadatelé své klienty upozorňovat na možnost výskytu krátkého posunu v čase odjezdu a příjezdu, a tedy i na to, aby s ním zákazníci počítali při plánování své cesty. Posun odjezdu nebo příletu o půl dne už ale podstatnou změnou být může, jelikož tím pravděpodobně zákazník přijde o část programu."
Pokud dojde k významné změně, má pořadatel povinnost učinit směrem k zákazníkovi konkrétní návrh na změnu smlouvy a zákazník má právo rozhodnout se o tom, zda na změnu přistoupí nebo ne. Aniž by tedy bylo třeba hradit odstupné, má zákazník právo od smlouvy odstoupit. V komentáři k OZ je uvedeno následující: "Neodstoupení od smlouvy ve lhůtě je považováno za domněnku souhlasu se změnou. Jestliže zákazník v důsledku oznámení změny závazku od smlouvy neodstoupí, má přesto právo na přiměřenou slevu, sníží-li se jakost nebo náklady zájezdu."
V tomto případě by tedy záleželo na tom, zda by se změna času odletu považovala za změnu významnou či nikoliv.
Pokud má zájezd vadu, musí zákazník vadu zájezdu vytknout podle § 2537 odst. 2 OZ bez zbytečného odkladu pořadateli zájezdu. Vadou zájezdu se přitom rozumí situace, kdy některá ze služeb cestovního ruchu zahrnutých do zájezdu není poskytována v souladu se smlouvou.
Spotřebitel může podat písemnou reklamaci zájezdu s nárokem na slevu po návratu z dovolené. Právo na slevu se promlčí nejdříve za dva roky, ale reklamaci je nutné uplatnit co nejdříve po návratu. Na její vyřízení má cestovní kancelář 30 kalendářních dnů. Pokud reklamaci zamítne, můžete reklamaci rozporovat.
Spotřebitel by případně mohl podpůrně použít nezávaznou tabulku slev (odkaz zde: https://evropskyspotrebitel.cz/wp-content/uploads/2017/08/frankfurtska-tabulka.pdf), kde jsou uvedené orientační slevy v procentech podle vady, která se u zájezdu vyskytla.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci, jak již dle popisu učinil.
Vzhledem k tomu, že se spotřebitelka již obrátila na ČOI, ponecháváme stížnost přeřazenou na ni, aby nás mohla o vývoji případu informovat.
Žádáme spotřebitelku o sdělení, v jaké fázi se stížnost nyní nachází.
Spotřebitelka již nevyužila možnosti na vývoj případu reagovat, stížnost proto uzavíráme.