Počet nahlášených stížností: | 47 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Loni jsem reklamovala rozlepené boty, které jsem kupovala přes e-shop. 11. 12. 23 mi přišel e-mail o kladném posouzení se žádostí o zaslání čísla účtu. Odpověděla jsem 13. 12. 23. Dosud (24. 1. 2024) jsem neobdržela částku na účet.
Telefonní linka pro zákazníky je mimo provoz.
Přes formulář na webu jsem odeslala 4 dotazy: 2. 1. 2024, 8. 1. 2024, 9. 1. 2024 a 15. 1. 2024. Obdržela jsem jen potvrzení o přijetí zprávy a jeden dotaz na číslo objednávky, po kterém se nedělo zas nic (omylem jsem místo čísla objednávky poslala číslo, pod kterým mi potvrdili reklamaci).
Jednou se mi mezitím podařilo kontaktovat obchod přes Facebook. Bylo mi sděleno, že byl vystaven dobropis 14. 12. a odeslány peníze, nepřišlo mi ale ani jedno. Komunikující jménem Kateřina mi tedy napsala, že mi přijde potvrzení o platbě, opět nic. 15. 1. jsem obchod znovu kontaktovala přes Facebook, ale už se mnou nikdo nekomunikoval.
nákup sportovních pánských bot Keen
Požaduji vrácení peněz a omluvu. Nechápu nekomunikaci prodejce a jsem odhodlaná se bránit.
|
Tweet |
Jestliže prodávající reklamaci a vrácení peněžních prostředků uznal a následně je nevrátil, jedná se o zadržování peněžních prostředků bez právního důvodu.
Zadržuje-li podnikatel peněžní prostředky spotřebitele bez právního důvodu, jedná se o bezdůvodné obohacení. Kdo se bezdůvodně obohatil, je povinen získaný majetkový prospěch vrátit ochuzenému bezprostředně po výzvě. Pokud tak neučiní, ocitá se v prodlení a ochuzený má možnost navíc požadovat zákonný úrok z prodlení.
Nereaguje-li prodávající na e-maily, je vhodné zvolit komunikaci v písemné formě (nejlépe doporučený dopis s dodejkou). V případě, že prodávající nevrátí spotřebiteli peněžní prostředky je možné jej vyzvat k plnění i tzv. předžalobní výzvou dle § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva. Zároveň spotřebitel může žádat zákonný úrok z prodlení [viz § 1970 občanského zákoníku (ve výši stanovené nařízením vlády č. 351/2013 Sb.)].
Platil-li spotřebitel při nákupu přes internet platební kartou, může taktéž využít bankovní nástroj zvaný zpětná platba (chargeback). S jeho pomocí lze za určitých podmínek získat peníze zpět. V případě problému by měl spotřebitel co nejdříve kontaktovat svou banku s žádostí o provedení zpětné platby. Žádost je vhodné podpořit relevantními dokumenty, například kopií komunikace s obchodníkem atd.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční podnikatelský subjekt (zahraniční subjekt se sídlem v Polsku), doporučujeme spotřebiteli, aby se v případě nevyřešení situace v mimosoudním řešení sporů, obrátil na Evropské spotřebitelské centrum působící při České obchodní inspekci například prostřednictvím internetových stránek www.evropskyspotrebitel.cz, které bezplatně, rychle a efektivně pomáhá spotřebitelům řešit spory s obchodníky z jiného členského státu EU, Islandu nebo Norska.
Před samotným podáním je vhodné prostudovat informace zde: https://evropskyspotrebitel.cz/co-udelat-nez-nas-kontaktujete/.
Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: ECCNET-CZ@ec.europa.eu
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitelka může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.