Počet nahlášených stížností: | 4 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Jako nový vlastník nemovitosti jsem měl zájem převést odběrné místo plynu ze své matky, které končila u společnosti EP ENERGY TRADING, a.s., smlouva ke dni 31.12.2023. Potřebné kroky k přepisu odběrného místa jsme u téže společnosti provedli zavčasu po e-mailové komunikaci se zákaznickým centrem v průběhu listopadu dodáním všech potřebných dokumentů s tím, že přepis bude proveden kontinuálně k 1.1.2024 na mě jako nového odběratele. Smlouva byla řádně podepsána dne 5.12.2023. Vzhledem k tomu, že jsem neobdržel na přelomu roku žádný předpis záloh, abych pokračoval v jejich placení já namísto matky, jak bylo se společností domluveno, jsem sám o tento dokument včetně požadavku o zpřístupnění zákaznického portálu požádal dne 7.1.2024.
Bohužel ze strany společnosti začaly chodit teprve po více jak týdnu na další opakované 2 urgence odpovědi ve smyslu, že mě neevidují a že ať dodám podklady k přepisu místa jestli o to žádám (jakoby se v listopadu/prosinci 2023 nic neudálo). Postupně dospěli k tomu, že mě omylem evidovali zřejmě pod špatným jménem a až nyní dohledali potřebné smlouvy a údaje...a že tedy převedou odběrné místo až ke dni 23.1.2024, nikoliv jak bylo ujednáno ke dni 1.1.2024.
Mé matce k tomu všemu přišla upomínka, že nezaplatila zálohu za leden 2024, přičemž již nebyla jejich zákazníkem a po dalších výhružkách, jsme leden 2024 raději zaplatili. Tato částka je samozřejmě dosud v držení společnosti bez právního opodstatnění a je po mnoha dalších urgencích přislíbena z jejich strany, že bude vrácena.
V únoru dorazilo vyúčtování posledního období (4/23-1/24) odběru plynu mou matkou a toto jsem byl nucen coby její zmocněný zástupce u společnosti reklamovat, jelikož byla bez jakéhokoliv předchozího upozornění změněna produktová řada z Individuál na Optimum/Klasik za období po vypršení smlouvy mé matky, tj. za leden 2024. Žádal jsem, aby i leden 2024 byl vyúčtován shodně jako předchozí měsíce, tedy nikoliv odlišně, když si cenu plynu za toto období změněním tarifu zvedli více jak 2,5násobně. Podotýkám, že pouze chybou společnosti došlo k převedení odběrného místa později, než bylo v listopadu/prosinci 2023 smluvně dohodnuto, tedy ukončení odběru plynu mou matkou k 31.12.2023 a nově vedeno na mou osobu od 1.1.2024.
A nyní svou chybu hází na spotřebitele vynucením si uhrazení nadstandartního tarifu za období odběru, které sami způsobili.
Společnost se ohrazuje tím, že vyúčtovali vše dle smlouvy a dodatku, že po uplynutí smlouvy se účtuje dle jiného tarifu. Toto jim nevyvracím, ale poukazuji na to, že účtované období po ukončení smlouvy za které nově vykazují mnohonásobně vyšší tarif, bylo vynuceno opožděným jednáním společnosti, nikoliv chybou zákazníka, který navíc měl zájem setrvat s odběrem u společnosti (pouze v rámci rodiny došlo po domluvě ke změně v osobě odběratele).
Přepis odběrného místa, ***
Uznat reklamaci vyúčtování ledna r. 2024 přeúčtováním dle dosavadní individuální sazby zákazníka, a to z důvodu chyby na straně dodavatele, jelikož v případě řádného a včasného přepisu na mou osobu jako nového zákazníka dle uzavřené smlouvy by došlo kontinuálně hned k 1.1.2024, jak bylo ujednáno po skončení smlouvy původního zákazníka, a tedy cena za odběr plynu by byla již účtována od tohoto data dle individuálního ceníku na mě, a nikoliv navýšenou sazbou, jak se snaží na své chybě obohatit společnost EP ENERGY TRADING, a.s.
|
Tweet |
Pokud bylo mezi stranami ujednáno, že odběrné místo bude převedeno na spotřebitele již 1. 1. 2024, mělo se tak také stát. Domníváme se, že jestliže převod nebyl uskutečněn včas z důvodu chyby na straně společnosti, neměla by společnost spotřebiteli účtovat vyšší poplatky.
V případě, že je nový předpis záloh dle názoru spotřebitele nesprávný, může jej u dodavatele reklamovat. Reklamuje-li spotřebitel vyúčtování, je dodavatel povinen vyřídit reklamaci ve lhůtě 15 kalendářních dní. Nedodržení lhůty je sankcionováno v případě plynu částkou 750 Kč za každý den prodlení, nejvýše však do částky 7 500 Kč [dle § 16 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 545/2006 Sb.].
V rámci vyřízení reklamace se musí dodavatel zabývat spotřebitelem namítanými skutečnostmi a spolehlivě nároky spotřebitele vyvrátit.
Pokud navíc společnost přislíbila vrácení finanční částky zpět, měl by spotřebitel peníze také skutečně obdržet. Obecně totiž platí, že slib zavazuje. Konkrétní zaměstnanec navíc jedná jménem společnosti a při výkonu pracovní činnosti ji v podstatě zastupuje podle § 430 občanského zákoníku.
Zadržuje-li podnikatel peněžní prostředky spotřebitele bez právního důvodu, jedná se o bezdůvodné obohacení (ve smyslu § 2991 a násl. občanského zákoníku). Kdo se bezdůvodně obohatil, je povinen získaný majetkový prospěch vrátit ochuzenému bezprostředně po výzvě. Pokud tak neučiní, ocitá se v prodlení a ochuzený má možnost navíc požadovat zákonný úrok z prodlení.
Podnikatele je možné vyzvat k plnění tzv. předžalobní výzvou dle § 142a občanského soudního řádu. Zaslání předžalobní výzvy nikoho nezavazuje k podání žaloby u soudu. Ale při projednání sporu před soudem, má v případě úspěchu ten, kdo vyzval protistranu předžalobní výzvou, právo na náhradu nákladů řízení. Jejím zasláním je zároveň dlužník upozorněn na možnost uhradit dluh bez dalších soudních výdajů. Více informací ohledně náležitostí předžalobní výzvy je možné vyhledat na webové adrese www.dtest.cz/clanek-3511/predzalobni-vyzva.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při Energetickém regulačním úřadu. Podání návrhu na zahájení spotřebitelského sporu nepodléhá zaplacení správního poplatku. Více informací o tomto řízení může spotřebitel nalézt zde: https://www.eru.cz/mimosoudni-reseni-sporu. Kontakty na Energetický regulační úřad je možné nalézt zde: https://www.eru.cz/kontakty.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Vzhledem k tomu, že služba VašeStížnosti.cz funguje na principu oboustranné dobrovolnosti, jsme nuceni stížnost uzavřít.
V případě potřeby další právní konzultace se spotřebitel může obrátit na naši poradnu na telefonní lince 299 149 009.