Počet nahlášených stížností: | 2 |
Z toho za letošní rok: | 0 |
Stále v řešení: | 0 |
Dne 20.7.2023 jsem přes internet objednala u společnosti Procentov rozkládací pohovku s úložným prostorem. Dne 4.10.2023 mi byla zásilka, sestávající ze čtyř velkých dílů, tří opěrek, tří polštářů a taburetky, doručena. Zásilka byla zabalena v igelitech a stahovacími páskami byla připevněna na dřevěné paletě menší než činily rozměry zásilky. Na první pohled byla zásilka neporušena. Po odstranění stahovacích pásek a obalu jsem zjistila, že úložný prostor pohovky je na několika místech proražen a paleta, na níž byl díl s úložným prostorem připevněn, je rozbitá. Z toho lze dovodit, že k poškození zásilky došlo při manipulaci během přepravy. Okamžitě jsem pořídila fotodokumentaci a reklamovala zboží u dopravce. Ten mě s reklamací odkázal na dodavatele. Dodavatel reklamaci 4.10.2023 přijal takto: "tak to je šílené, velmi mě to mrzí.. :(Předám fotky i s informacemi vedoucí, toto tak nemůžeme nechat". Dodavatel po posouzení fotodokumentace navrhl dodání náhradního dílu s tím, že se domluvíme dále. K žádné další domluvě však nedošlo, ale vypršela zákonná lhůta pro vyřízení reklamace (4.11.2023). 22.12.2023 mi byl doručen náhradní díl bez návodu na montáž s tím, že objednávka je vyřízena. Vzhledem k tomu, že náhradní díl byl nekompletní, bylo nutné provést demontáž kovových komponent, které drží celou pohovku pohromadě, z poškozeného dílu, a následně jejich montáž na díl náhradní, což je zásahem do nosné konstrukce celého výrobku. Totéž bylo třeba provést s nejtěžším dílem pohovky. Protože kompletaci pohovky nemůže provést jeden člověk "na koleně" v bytových podmínkách, bylo pro mě obtížné situaci vyřešit. Proto jsem dne 2.1.2024 požádala dodavatele o slevu z kupní ceny ve výši 30% - bez odezvy. Dne 14.2.2024 dodavatel vytvořil na mou žádost reklamační protokol a poskytl mi ho v elektronické podobě - bohužel s nepravdivými údaji a neuznanou reklamací. Vyjádření technika: Výsledek reklamace: neuznáno. Odůvodnění: Zákazník i my jako firma jsme reklamovali zásilku také přímo u přepravce, ani ten neuznal reklamaci a to z důvodu, že zákazník si zásilku při převzetí zkontroloval a potvrdil svým podpisem, že došla v pořádku. Zákazník nedodal fotografie na kterých by bylo vidět zboží při převzetí, vnější obal, ani fotky ze kterých by bylo patrné, že při převzetí vypadala zásilka neporušená. V rámci goodwill posíláme zákazníkovi nový díl znova. Díl odeslán 18.12.2023.
Protože s odůvodněním neuznání reklamace nesouhlasím, požádala jsem dodavatele 16.2.2024 znovu o slevu z kupní ceny ve výši 30% - opět bez odezvy. Po urgenci 27.2.2024 "bohužel nás to velmi mrzí ale reklamace je již uzavřená
V rámci zachování dobrých vztahů jsme Vám poslali náhradní díl znova, reklamace byla neuznána. Proti reklamaci se samozřejmě můžete odvolat a podat jí znova ".
Rozkládací sofa Nikol s úložným prostorem 02 - Solar 72/ Soft 07
Uznání reklamace a poskytnutí slevy ve výši 6 804,- Kč, což je 30% z kupní ceny.
|
Tweet |
Vhodné zabalení zboží určeného k přepravě má zajistit prodávající. Není-li dopravcem stanoveno jinak, má prodávající povinnost zboží zabalit podle zvyklostí s ohledem na jeho povahu. Prodávající tak odpovídá za stav zakoupeného zboží až do okamžiku převzetí kupujícím. Pokud by tedy došlo k poškození zboží způsobené přepravcem, jde na vrub prodejce. Spotřebitel následně může zboží reklamovat klasicky v e-shopu, kde jej zakoupil, nebo od smlouvy do 14 dnů odstoupit.
O poškození zásilky by spotřebitel měl informovat jak prodávajícího, tak přepravní společnost. Prodávají v každém případě musí prokázat, že zboží bylo doručeno bez vad. Spotřebitelům doporučujeme dokumentovat rozbalování balíků, aby se vyhnuli případným potížím s reklamací.
Více informací ohledně poškození zboží během přepravy nalezne spotřebitel zde: https://www.dtest.cz/clanek-9163/co-muzete-delat-se-zbozim-poskozenym-pri-preprave.
Dle obchodních podmínek společnosti je třeba dodání poškozené nebo neúplné zásilky společnosti oznámit, a to e-mailem na adresu reklamace@procentov.cz. Zároveň je také vhodné sepsat s dopravcem škodní protokol a tento bez zbytečného odkladu zaslat e-mailem nebo poštou dodavateli.
Reklamace se zásadně vždy uplatňuje u prodávajícího dle § 2172 občanského zákoníku. U jiné osoby by měl spotřebitel uplatnit právo z vady pouze tehdy, domluvil-li se na této osobě s prodávajícím předem a je-li tato osoba v místě pro spotřebitele bližším, než je místo, ve kterém je prodávající.
V tomto případě se domníváme, že reklamace vadného dílu pohovky byla vyřízena dodáním nového kusu.
Jestliže však nový kus nebyl dodán včetně kovových komponentů a demontáž kovových komponentů na reklamovaném kusu vyžadovala odbornější zásah (nešlo o jednoduchý úkon např. odšroubování), domníváme se, že reklamace nebyla vyřízena řádně. V takovém případě by měl spotřebitel nárok na odstoupení od smlouvy či přiměřenou slevu dle § 19 odst. 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
Nepodaří-li se spor vyřešit smírnou cestou, má spotřebitel možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Tato služba je bezplatná. Odkaz na podání návrhu na zahájení mimosoudního řešení sporů je možné vyhledat na webové adrese https://www.coi.cz/informace-o-adr/.
Žádáme společnost, aby se ke stížnosti vyjádřila. V opačném případě bude stížnost uzavřena.
Společnost byla o podané stížnosti informována, bohužel však dosud neprojevila zájem se k případu vyjádřit. Spotřebitelka nás však informovala, že se se svou stížností obrátí na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci. Stížnost tak přeřazujeme na ni, aby nás mohla o výsledku šetření České obchodní inspekce informovat.
Hodnocení:
Komentář: V dubnu 2024 jsem se obrátila na ČOI s žádostí o prověření postupu prodejce při vyřizování mé reklamace. ČOI zjistila, že se prodejce dopustil několika přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele a odkázal mě na možnost mimosoudního řešení jejich prostřednictvím. Této možnosti využiji a o výsledku Vás budu informovat.
Zdraví J. Zelníčková